Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2024


Czy spółka z o.o. jest dobra dla architekta?

Spółka z o.o. jest dobra dla każdego… w pewnych sytuacjach. 

Spółka z o.o. to bowiem spółka kapitałowa, która jest podmiotem całkowicie osobnym od jej wspólników. Jest trochę jak dziecko, które co prawda powstało ze związku rodziców, ale jest odrębną osobą, z czasem też może się od nich zupełnie uniezależnić. 

Nie jestem przekonana, że jest to rozwiązania dla początkujących przedsiębiorców, którzy zarabiają sprzedając swój czas i umiejętności (czyli tacy, którzy nie muszą już na dzień dobry kupować parku maszyn za milion złotych).

Wydaje mi się, że dla projektantów zaczynających dopiero swoją drogę i poszukujących pierwszych klientów, będzie to forma zbyt skomplikowana. Ale mogą się zdarzyć wyjątki, które już na samym początku wystartują z grubej rury i w związku z tym skłonią się ku rozwiązaniom może bardziej skomplikowanym i kosztownym, ale i BEZPIECZNIEJSZYM. A zatem jedziemy…

Założenie spółki z o.o. ogranicza odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania spółki do kwot, które wnieśli do spółki, gdy ją zakładali. Mówiąc wprost, więcej nie stracą. 

Jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialność w spółce z o.o. to odpowiedzialność ograniczona, a nie zupełnie wyłączona. W pewnych sytuacjach za zobowiązania spółki może bowiem odpowiadać jej zarząd, czyli organ, który spółkę reprezentuje i prowadzi jej sprawy. 

Spółka z o.o. jest obecnie bardzo popularna, można ją założyć przez Internet, a kapitał zakładowy nie musi wynosić więcej niż 5000,00 zł. Nie należy jednak zapominać, że ta forma działalności wymaga prowadzenia „pełnej księgowości” i sporej dyscypliny finansowej, a ponadto dochody spółki opodatkowane są osobnym podatkiem CIT. Dochody spółki nie są dochodami wspólników! A ich „przeniesienie” na majątek osobisty wspólników wymaga dodatkowego zachodu. 

Będzie to zatem forma współpracy raczej już funkcjonujących architektów, którzy pragną RAZEM wejść na wyższy poziom. 

tekst alternatywny

Jeśli zdecydujecie się na tę formę prowadzenia biznesu, polecam mój blog „Zarząd spółki z o.o.”

Na moją prośbę artykuł przygotowała dla nas-Agata Klima-Nowak; Adwokat. Pomaga przedsiębiorcom i osobom prywatnym korzystnie i bezpiecznie zarządzać ich majątkiem tak, aby sami mogli się skupić na swoich kluczowych projektach.Dla swoich klientów tworzy i analizuje umowy, odzyskuje ich należności, pomaga rozwiązywać spory z kontrahentami, doradza w ich bieżącej działalności.

Jeśli chcecie umówić się na konsultację z Agatą – kliknij tutaj

Polub na Facebooku , blog Prawo dla Przedsiębiorczych 


tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial