Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2020

pexels-photo

50-procentowe koszty uzyskania przychodu dla projektantów i architektów

Koszty uzyskania przychodów- co to takiego i z czym to się- kolokwialnie ujmując- „je”. Tematyka ta nie jest z pewnością dla wszystkich jasna i klarowna zatem po kolei: wszystkie nasze wydatki które ponosimy aby uzyskać przychody, aby je zachować bądź po prostu – zabezpieczyć, nazywa się w literaturze przedmiotu właśnie kosztami uzyskania przychodów. Aby dowiedzieć się, jaki suma sumarum jest nasz ostateczny dochód należy np. miesięczny przychód pomniejszyć o owe koszty uzyskania przychodów.

Odeśle teraz Państwa na chwilę do ustawodawstwa: podstawowe uregulowania dotyczące kosztów zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto o tym wiedzieć, patrząc przez pryzmat chociażby twórców, dla których ustawa ta przewidziała odmienne regulacje. Obliguje ich ona do innego obliczania kosztów od uzyskanego przychodu. Z racji faktu, iż twórcy korzystają z praw autorskich a artyści wykonawcy z praw pokrewnych a na dodatek rozporządzają tymi prawami, muszą obliczać koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe 1 .

Aby możliwe było powyższe obliczenie kosztów uzyskanych przychodów, pracownik – twórca musi skorzystać z praw autorskich lub rozporządzić tymi prawami. Ponadto w przypadku, gdy taki pracownik wykonując prace twórcze otrzymuje wynagrodzenie dwuelementowe, należy w umowie o pracę określić, jaka część wynagrodzenia stanowi honorarium za prace twórcze. Bardzo ważne jest również to, aby pracodawca prowadził ewidencję prac twórczych, w których określano by zakres wykonywanych przez pracownika prac o tym charakterze. Stanowisku powyższemu przychylny był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w orzeczeniu I SA/Gl 903/07.

Powyższe uregulowania nie wynikają wprost z przepisów podatkowych, ale zarówno organy podatkowe jak i sądy uznają je za wystarczający dowód, aby zastosować przywilej w postaci 50% kosztów uzyskania przychodów. Jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w swoim wyroku 2 wskazał, iż aby skorzystać z ww. przywileju należy przede wszystkim wykazać, iż rezultatem pracy pracownika jest utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego oraz, jaka część wynagrodzenia jest należna za daną pracę twórczą.

W kolejnych częściach w sposób bardziej szczegółowy omówione zostaną następujące kwestie:

1.    Przychody, dochody, koszty uzyskania przychodów w świetle przepisów podatkowych.

tekst alternatywny

2.    Czym jest utwór? Kto jest jego twórcą? – przykłady. Definicja praw autorskich, praw

pokrewnych, rozporządzania tymi prawami w świetle ustawy o prawach autorskich.

3.    Przesłanki zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów w stosunku do

projektantów i architektów.

4.    Wzór klauzuli umowy o pracę zapewniającej zastosowanie 50% kosztów uzyskania

przychodów.

5.    Ewidencja prac twórczych prowadzona przez pracodawcę.

mec. Agata Szczecińska – specjalizuje się w prawe podatkowym i prawie handlowym

unnamed

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial