Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2020

Nowoczesne technologie w projektowaniu wnętrz

Projektowanie z zastosowaniem nowych technologii wiąże się z dużym ryzykiem. To złożony proces, poparty ogromną konkurencją i koniecznością szybkiego reagowania na zmiany. A zmian jest mnóstwo, chociażby cywilizacyjnych czy demograficznych.

W ostatnim czasie temat inteligentnych urządzeń jest bardzo popularny. Piekarnik, który podgrzewa obiad po uprzednim naciśnięciu guzika w telefonie, ekspres do kawy przygotowujący Twój ulubiony napój codziennie rano w momencie, gdy zadzwoni budzik. To wszystko już funkcjonuje. A teraz pójdziemy o krok dalej – inteligentne materiały.

Czy beton może być smart i robić coś bez naszej ingerencji?

Tak! Michelle Pelletier z University of Rhode Island stworzyła mieszankę betonu z kapsułkami krzemianu sodu. Gdy w konstrukcji powstanie ubytek, między krzemianem sodu (kapsułki) a wodorotlenkiem (beton) zachodzi reakcja, której wynikiem jest żel krzemionkowy. Uzupełnia on wszelkie szczeliny, pęknięcia i ubytki w betonowej strukturze nadając tym samym samonaprawczy charakter.

Z kolei brytyjscy naukowcy z uniwersytetów Cambridge, Cardiff i Bath zdecydowali się na użycie w projekcie bakterii umieszczonych w kapsułkach, następnie wymieszanych z betonem. W  tym przypadku jednak proces naprawy uzależniony jest od warunków atmosferycznych, ponieważ do procesu naprawy niezbędna jest woda – kapsułki rozpuszczają się pod jej wpływem, następnie uwolnione bakterie zaczynają intensywną produkcję wapnia, który łata powstałą w betonie dziurę.

Nowością w najbliższym czasie będą farby z nanokapsułkami uwalniającymi zapachy. Wybór więc nie będzie tylko dotyczył koloru, ale także woni.

Skoro ściany z samo naprawiającego się betonu mamy już pomalowane, możemy zabrać się za urządzanie.

tekst alternatywny

Przyszłość we wnętrzach kształtuje się w mojej wizji niczym w filmie Science Fiction. W pełni zautomatyzowane wnętrza bardzo minimalistyczne, świecące, mrugające i wydajające mnóstwo komunikatów. Przedmioty codziennego użytku zastąpione przez zupełnie inne technologie spełniające te same funkcje.

Stół nie będzie służył do spożywania posiłków, a do ich przygotowywania, a wszystko to dzięki wbudowanym w niego nitkom indukcji, zmywarkom, które zamiast wody będą zużywały specjalny gaz, czy pralkom wykorzystującym jonowe powietrze. Firma Philips stworzyła niedawno prototyp drukarki jedzeniowej czy też lodówki z wnętrzem dostosowanym do rodzaju opakowań żywności.

Kolejną ciekawą koncepcją jest Bio Robot Refrigerator. Jest to futurystyczna lodówka wypełniona neutralnym, pozbawionym zapachu i nieprzywierającym żelem. Umieszczanie w niej produktów będzie polegało na zatopieniu ich w żelu chłodzącym.biofridge_400

Źródło: http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Ekologiczne-lodowki,wid,12403194,wiadomosc.html?smg4sticaid=617eb8

Hydrożele, czyli kolejny samo naprawiający się materiał, wykonany w 96% z wody, a pozostałe kilka procent to mikroskopijne drobinki gliny, poliakrylanu sodu i substancji znanej jako łącznik G3. Stosuje się je już w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz do produkcji opatrunków czy soczewek kontaktowych.

Nacinając żyletką przedmiot wykonany z hydrożelu, uzupełni on ubytek w ciągu 3 sekund. Aktualnie trwają prace nad zastosowaniem hydrożelu jako implantów dysków międzykręgowych, ale wygląda na to, że to kwestia kilkunastu lat, gdy zobaczymy go w swoim wnętrzu.

samonaprawiaj-c4-85cy-si-e7197df

Źródło: http://gadzetomania.pl/27068,blyskawicznie-samonaprawiajacy-sie-zel-przyszloscia-ortopedii-i-chirurgii

Technologia Smart Textiles również daje nieograniczone możliwości w branży projektowania wnętrz. Świecące materiały, z licznymi sensorami zapamiętującymi dane i możliwością umieszczenia sterowania wszystkiego wokół.

Już w ubiegłym wieku zostały zaproponowane pomysły na wykorzystanie w bieliźnie czujników mogących reagować na możliwość wystąpienia problemów kardiologicznych czy też stymulacji przez tkaniny sparaliżowanych kończyn.

Na rynku pojawiły się też tkaniny zawierające mikrokapsułki, które pod wpływem temperatury czy światła wydziela substancje np. odstraszające komary.

689863-323013-34

Źródło: https://colab.aut.ac.nz/events/wearable-technologies-smart-textiles-symposium/

To dosłownie kwestia kilku lat, gdy będą to ogólnodostępne rozwiązania w branży wnętrzarskiej, a podane wyżej przykłady to tylko cząstka wśród tych obecnie opracowywanych. Pomimo tego, że przewidywanie przyszłości może wydawać się trudne, wcale nie oznacza to jednak, że nie należy próbować tego robić.

Tekst przygotowała Justyna Kaczmarek  z Ato Team

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial