Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2021


Jak myślisz, od czego zależy, dobrze zrobiona inwentaryzacja wnętrz? Jako architekci wnętrz, bardzo często myślimy, że błędy w inwentaryzacji wynikają tylko z niedokładnego mierzenia. Jednak prawda jest taka, że czynników, które wpływają na błędy projektantów wnętrz, jest dużo więcej.

Przygotowałam dla Ciebie listę 12 wskazówek, aby Twoja inwentaryzacja wnętrz była szybsza, bardziej skuteczna i bezbłędna.

Lepsza inwentaryzacja wnętrz – krok po kroku

1. Mierz przekątne pomieszczenia.


Nie zakładaj, że pomieszczenie jest regularnym prostokątem i wszystkie kąty są proste. Wielu projektantów wnętrz uznaje, że wszystkie pomieszczenia są regularne. Kiedy ściany w modelu 3D nie zbiegają się, uznają, że się pomylili i „dociągają” ściany do siebie. Pomieszczenia mogą być w kształcie trapezu lub rombu. Dlatego tak ważne jest, żeby mierzyć przekątne i wykonać rzetelny i skrupulatny projekt wnętrz.


2. Zawsze pobieraj wymiary cząstkowe i całościowe.


Architekci wnętrz, kiedy widzą ścianę z oknami, bardzo często mierzą tylko fragmentarycznie. Pobierają wymiary danych odcinków: od narożnika do okna, szerokość okna, odległość między oknami itd., a zapominają o wymiarze całościowym.


To bardzo ważny wymiar, bo właśnie dzięki niemu możesz zweryfikować czy wykonałeś inwentaryzację dokładnie czy konieczna jest korekta. Wtedy możesz też jasno wskazać klientowi, który wymiar cząstkowy należałoby powtórzyć, jeśli od miejsca inwestycji dzieli Cię wiele kilometrów.


3. Inwentaryzacja wnętrz – checklista przyrządów.


Jedziesz wiele kilometrów i nagle sobie przypominasz, że nie wziąłeś miarki laserowej lub podkładek. Znasz to? Właśnie przed takimi sytuacjami uchroni Cię checklista. Przygotuj listę wszystkich rzeczy, które musisz zabrać na inwentaryzacje. Uwzględnij wszystko. łącznie z zapasowymi akumulatorkami do miarek.


Inwentaryzacja wnętrz – jak uniknąć błędów?

4. Checklista do inwentaryzacji.


Odkąd wydałam workbooka oraz e-booka o 10 największych błędach projektowych w zestawie, wielu architektów wnętrz bardzo doceniło moc checklist i zobaczyło, jak wiele problemów dzięki temu ich omija. Nie mogło być inaczej w przypadku inwentaryzacji. Zrób burzę mózgów i stwórz listę, dzięki której sprawdzisz wszystkie pobrane wymiary pomieszczenia, opisy na rysunkach. Idź od ogółu do szczegółu.


5. Zainwestuj w dobre miarki.


Po pierwsze – miej ze sobą kilka miarek – sztywne, giętkie, długie, krótkie, manualne i laserowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko bez problemu zmierzysz.

tekst alternatywny

Po drugie – zainwestuj w dobry sprzęt – szczególnie w dobry dalmierz laserowy, aby mieć pewność, że pobrane wymiary są dokładne i zrobisz dobry projekt wnętrz.


6. Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, zawsze je zweryfikuj. Nie opieraj się na domysłach.


Jeśli widzisz, że coś się nie zgadza – koniecznie sprawdź to ponownie. Nigdy nie zakładaj, że „pewnie tutaj zrobiłem błąd” i nie rób, ani nie modeluj pomieszczenia „na oko”, kierując się intuicją czy przypuszczeniami.

Później taki błąd jest z architektem wnętrz przez cały projekt. Jako architekci wnętrz tracimy wtedy cenne godziny na poprawki, których można było uniknąć. Zapamiętaj – jeśli coś się nie zgadza, zawsze się upewnij. Zadzwoń do klienta, poproś o weryfikację lub sam pojedź jeszcze raz, jeśli masz taką możliwość.


7. Metoda podwójnego sprawdzenia.


Zawsze zmierz dwukrotnie dany odcinek. Jeśli korzystasz z dalmierza, to pobierz pomiar dwukrotnie (naciśnij kolejny raz) i sprawdź, czy sprzęt pokazuje stałą odległość. Możesz także mieć ze sobą projekty budowlane i porównywać na bieżąco to, co widzisz na arkuszach ze stanem faktycznym i swoimi wymiarami pomieszczenia.

Inwentaryzacja wnętrz – co jeszcze może Ci pomóc?

8. Inwentaryzacja wnętrz z drugim projektantem wnętrz.


Byłoby fantastycznie, gdybyś mógł pojechać na inwentaryzację z innym architektem wnętrz. Zawsze to dodatkowe wsparcie, ale także przyspieszenie pracy. Jednak pamiętaj o dwóch bardzo ważnych sprawach.

Po pierwsze – kontrolujcie siebie nawzajem. Jeśli jeden architekt wnętrz mierzy, to kontroluje także to, co zapisuje druga osoba i na odwrót. Jeśli odpowiadasz za rysowanie i notowanie – kontroluj co robi drugi projektant wnętrz.

Po drugie – ustalcie w jaki sposób rysujecie linie wymiarowe, jakich jednostek używacie i ustalcie ogólne zasady wykonania rysunków, żeby były czytelne i ujednolicone dla każdego architekta wnętrz, z którym pracujecie w ramach swojego studia projektowego, ale także dla Was samych.


9. Pamiętaj o dokładnych zdjęciach pomieszczeń przed wykonaniem projektu wnętrz.


Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dane pomieszczenie jeszcze nie istnieje lub jest w budowie. Zadbaj o szczegółową dokumentację fotograficzną wnętrz, które projektujesz. Nie zapomnij o fotografiach wyposażenia, które ma być uwzględnione w projekcie wnętrz. Przydadzą się także zdjęcia kratek wentylacyjnych, lamp, detali i innych niuansów – np. nietypowych łączeń podciągów ze ścianą czy uskoków.


10. Detale mają znaczenie.

Uwzględniaj między innymi:

  • Kratki wentylacyjne;
  • parapety – ich grubość, wysokość, wysunięcie;
  • grzejniki – grubość, długość, wysokość, wysokość montażu, odstawanie od ściany;
  • wymiary mebli, które pozostają.


Inwentaryzacja wnętrz a umowa na projekt mieszkania.

11. Zadbaj o zapisy w umowie, jeśli wymiary do projektu wnętrz dostarcza klient.


Jeśli masz dokumentację od klienta, który zgłosił się do Ciebie w sprawie projektu wnętrz i to po jego stronie leży dostarczenie rysunków, rzutów i danych do projektu wnętrz, to zadbaj o odpowiednie zapisy w umowie.

Musisz jasno zaznaczyć, że nie bierzesz odpowiedzialności za rozbieżności i dostarczone rysunki stanowią załącznik oraz podstawę do wykonania projektu aranżacji wnętrz.

Jako architekt wnętrz nie odpowiadasz za to, że budynek został zbudowany niedokładnie, występują różnice w wymiarach lub klient błędnie zmierzył dany odcinek. Oczywiście, możesz przygotować mini poradnik lub checklistę dla klienta, aby dostarczył Ci poprawne i kompletne wymiary.

Zobacz artykuł, w którym adwokat Agata Klima – Nowak opisuje umowę dla architekta wnętrz oraz jej zawartość. Możesz także skorzystać z gotowej umowy na projekt wnętrz, także jej autorstwa, która jest dostępna w moim sklepie.

12. Szacuj i wyceniaj swój czas pracy.

Bardzo wielu architektów wnętrz zapomina dobrze wycenić inwentaryzację. Ważne są takie informacje jak czas dojazdu, wyposażenie, które ma zostać zachowane, dokładna wielkość pomieszczeń. Nie zapominaj wycenić czasu na dojazd, zmierzenia i wymodelowania istniejących mebli – to zabierze Ci dodatkowy czas.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o rozwój swojej pracowni, zarezerwuj swoje miejsce, aby wziąć udział w nowej edycji Akademii Przedsiębiorczego Architekta. Dostęp jest tylko 2 razy do roku, a ilość miejsc jest limitowana.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial