Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2022


Co powinna zawierać dobra umowa na projekt wnętrz?

O stworzenie tego artykułu poprosiłam adwokata Agatę Klimkę-Nowak, która działa w branży nieruchomości. Po licznych konsultacjach ze mną stworzyła też dla projektantów wnętrz wzór umowy.


Zacznę od tego, co nudne – umowa o przygotowanie projektu aranżacji wnętrz jest umową o dzieło. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (czyli projektant) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Tym dziełem będzie właśnie projekt aranżacji wnętrz.

Umowa na projekt wnętrz – co powinna zawierać?

Określ przedmiot umowy

Przede wszystkim w umowie musisz określić, do czego się zobowiązujesz. Czyli dokładnie: jaki to ma być projekt i kiedy ma zostać wykonany. 

Przykład: Projekt obejmuje aranżację wnętrz pomieszczeń: ………  znajdujących się w budynku, położonym w ……, przy ulicy ……, o łącznej powierzchni ….. m2, zwanych dalej łącznie Obiektem.

Umowa na projekt wnętrz a wynagrodzenie

Drugim podstawowym elementem jest wysokość wynagrodzenia. W umowie na projekt wnętrz koniecznie trzeba określić, ile i kiedy klient (zamawiający dzieło) ma zapłacić.  

 • Ile jest rat płatności ?
 • Jak procentowo się kształtują?
 • Kiedy następuje płatność?
 • Czy masz zaliczkę, czy bezwrotny zadatek?

I na tym teoretycznie moglibyśmy zakończyć. Nawet jeśli w Twojej umowie na projekt wnętrz nie będzie ani słowa więcej, będzie ona ważna i wiążąca. To, czego strony nie zawarły w umowie, dopowie kodeks cywilny. Umowa o dzieło została w nim uregulowana w art. 627 i następnych. 

Stanowczo jednak odradzam zdawanie się w całości na kodeks cywilny. 

Uważam, że im lepiej przygotujesz swoją umowę, tym będziesz bezpieczniejszy i bardziej zadowolony z zamówienia. Ba, Twój klient też będzie bardziej zadowolony – nie będzie między Wami niedomówień i wszystko będzie jasne.

pakiet aspekty prawne dla projektanta wnętrz wzór umowy na projekt wnętrz
Pakiet aspekty prawne dla projektanta wnętrz ze wzorem umowy i e-bookiem Adwokat Agaty Klimy-Nowak

Dobra umowa na projekt wnętrz powinna zawierać najdrobniejsze szczegóły

Tip: Opisz dokładnie, co zawiera projekt. W jakiej formie go oddajesz? – JPG, PDF, wysyłasz na maila?

Wielu usługodawców unika rozbudowanej umowy w obawie, że wystraszy ona potencjalnych klientów. Cóż, może tak się stać, ale to lepiej – z kimś kto lekko traktuje umowy chyba nie chcesz robić interesów?

tekst alternatywnyUmowa na projekt wnętrz – nawet długa – nie musi być przerażająca, jeśli nadamy jej jasną i spójną strukturę.

Co (moim zdaniem) musisz uregulować w umowie na wykonanie projektu aranżacji wnętrz?

 • Jak wspomniałam na wstępie, musisz opisać do czego jesteś zobowiązany i to, ile klient zapłaci Ci za każdą dodatkową czynność.

 • Zakres Twojej odpowiedzialności – nie jesteś elektrykiem ani konserwatorem zabytków? Napisz to wprost!

 • Obowiązki zamawiającego. Przygotowanie projektu wymaga współpracy obu stron umowy – czasami trzeba zamawiającego nieco do tego przymusić postanowieniami w umowie, inaczej projekt będzie ciągnął się miesiącami! Należy zatem wskazać, kiedy i co zamawiający ma konkretnie zrobić (zatwierdzić, poinformować, przesłać, itd.).

 • Uregulowanie kwestii związanych z prawami autorskimi. Na szczęście prawa autorskie powstają same z siebie, więc postanowienia umowne mają to znaczenie, że INFORMUJĄ klienta, co może, a czego mu nie wolno. Z jednej strony Ty pozwalasz klientowi na wykorzystanie Twoich praw, a z drugiej – on pozwala na ujęcie jego mieszkania/lokalu/budynku w Twoim portfolio.

 • Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zawierasz umowę z konsumentem poza siedzibą swojej firmy, musisz się liczyć z tym, że może on odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Musisz go o tym poinformować i postanowienia umowne są do tego dobrym miejscem.
wzór umowy na projekt wnętrz
Gotowy wzór umowy dla architekta wnętrz na wykonanie projektu wnętrz

Co zrobić, gdy klient potrzebuje projektu wnętrz na już?

Jeśli klient potrzebuje na szybko projekt i zależy mu na tym, abyś nie czekał 14 dni z rozpoczęciem prac, musi złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę na natychmiastowe działanie i godzi się na to, że w wykonanym zakresie od umowy już nie odstąpi. No i oczywiście będzie musiał za to zapłacić. Ponieważ nie jest to wcale rzadka sytuacja, wzór takiego oświadczenia warto mieć gotowy i przekazywać go klientowi do zatwierdzenia. Jest to korzystne też dla projektanta.

Forma umowy na wykonanie aranżacji wnętrz

Jeśli chodzi o formę umowy, to idealna jest forma pisemna. Osobiście gorąco wierzę w papier i pióro. Ma magiczną moc – człowiek od razu czuje się bardziej zobowiązany, ale każda forma, która zapewni Ci możliwość utrwalenia treści umowy (mail, skan, a nawet sms, jeśli zmieścisz w nim wszystko, co istotne), będzie ok. 

Ach i jeszcze jednak ważna sprawa: umowę o dzieło zawierasz niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą – teoretycznie – prywatną. Umowa to umowa. Dzieło to dzieło. Niezależnie od statusu stron. Nie łącz, proszę, umowy o dzieło – wbrew powszechnemu przyzwyczajeniu – z formą zatrudnienia i ozusowania Twojej pracy. 

ebook dla projektanta wnętrz prawo i formalności w projektowaniu wnętrz
E-book dla projektantów wnętrz, który pomoże formalnościach przy prowadzaniu własnej firmy.

Umowa na projekt wnętrz – pamiętaj, że to umowa o dzieło

Umowa na projekt wnętrz to umowa dość nietypowa na tle tak wielu innych umów. Niby jest to zwyczajna umowa o dzieło, jednak jej efekt – choć musi oczywiście spełniać pewne obiektywne standardy – przede wszystkim musi się zamawiającemu… podobać. Sprawić, że będzie się z dziełem identyfikował, że… uzna je za „swoje”.

Tylko wtedy projekt aranżacji odniesie prawdziwy sukces, bo tylko wtedy zamawiającemu będzie się w tych wnętrzach dobrze mieszkało czy pracowało. Oczywiście, projekt musi być przygotowany na podstawie danych technicznych, spełniać standardy bezpieczeństwa i ergonomii, jednak o zadowoleniu zamawiającego z projektu będzie też przesądzało to nieuchwytne „coś”.

Uważam zatem, że należy w miarę możliwości unikać zawierania umowy na projekt wnętrza z osobami, z którymi – jako projektant – nie poczujesz tak zwanej chemii.

Oczywiście niewielu z nas może zbyt wybrzydzać przy wyborze klientów, jednak nie zawsze warto ignorować te subtelne, „podskórne” sygnały. Niezależnie jednak od tego, czy chemia jest, czy nie, z klientem warto zawrzeć umowę, która będzie precyzyjnie określała, do czego projektant się zobowiązuje i czego w zamian oczekuje od zamawiającego.

Wzory umów dla architekta wnętrz szablon
Gotowy wzór umowy dla architekta wnętrz na wykonanie projektu wnętrz

Gotowy wzór umowy na projekt wnętrz

Agata na moją prośbę przygotowała wzór umowy dla projektantów wnętrz. Przekazałam jej to, co u mnie w umowie się sprawdzało przez ostanie lata, na podstawie moich kilkunastoletnich doświadczeń.

We wzorze umowy na projekt wnętrz znajdziesz elementy takie jak:

 • Zawieranie umowy na odległość w kontekście 14 dni na rezygnacje przez konsumenta z umowy.
 • Dlaczego i jak czynimy zastrzeżenie,  w przypadku, jeśli zamawiający będzie miał opóźnienie w odpowiedzi na etapy projektu lub płatności. Dlaczego uważam, że to przydatne? Otóż wszyscy pracujemy według pewnego harmonogramu, żonglujemy projektami terminami i mocami przerobowymi, planujemy sobie kolejne etapy, rezerwujemy czas podwykonawców… Gdy z tej układanki wypadnie jeden klocek (kilka dni), cała może się posypać, a jej ponowne poukładanie zajmie nam sporo czasu.
 • Opisy co zrobić, gdy projektant nie będzie we własnym zakresie przeprowadzał inwentaryzacji  obiektu.
 • Jak prawidłowo uwzględniamy, w jaki sposób efekt naszej pracy będzie przekazany zamawiającemu.
 • Jaki jest najskuteczniejszy sposób przekazywania umowy do klienta?
 • Jak rozwiązać umowę skutecznie i bez podania przyczyny?
 • Jak unikać niskiego wynagrodzenia i dlaczego?
 • Jakie są konsekwencje nie dokonania zapłaty, takie jak wstrzymanie się z kontynuowaniem prac nad projektem oraz naliczenie odsetek za opóźnienie?
 • Zapis o kosztach urzeczywistnienia tego projektu, kto je ponosi?
 • Dlaczego jest ważne wprowadzenie stawki godzinowej do pewnego zakresu umowy?
 • Na czym polega odpowiedzialność projektanta?
 • Co z rękojmią, jeśli zawierasz umowę z konsumentem?
 • Jakie są obowiązki zamawiającego?
 • Zmiany klienta po oddaniu ostatecznych wizualizacji a przed zrobieniem dokumentacji technicznej – jak zabezpieczyć się, aby zmiany w projekcie nie odbywały się w nieskończoność.
 • Co to są prace dodatkowe i dlaczego warto mieć taki zapis?
 • Zabezpieczenie projektanta przed wadliwą dokumentacją dostarczona przez klienta.
 • Problem z różnicą w kolorze pomiędzy próbką od producenta a dostarczonym materiałem na inwestycje-jak się zabezpieczyć?
 • Dokumentacja fotograficzna, jaki zapis dodać.

Gotowy wzór umowy na projekt wnętrz – najczęściej zadawane pytania

1. Czy umowa jest edytowalna i można wprowadzać zmiany?

Wprowadzenie zmian jest jak najbardziej możliwe i łatwe do wdrożenia dzięki komentarzom prawnika i przykładowym alternatywnym opcjom.

2. Czy dostanę fakturę na umowę?

Oczywiście, po zaksięgowaniu płatności.

3. Czy mogę skonsultować umowę z Agatą ?

Tak możesz zamówić konsultacje. Jeśli masz już nasz wzór umowy, możesz zamówić modyfikację tej umowy pod swoje zapisy. Agata przygotowała dla Was Kupon rabatowy 100 na hasło: przedsiebiorczyarchitekt

Adwokat

Agata Klima – Nowak

Pomagam przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Moje motto to: „Prawo dla przedsiębiorców prosto i praktycznie”. Wspieram między innymi architektów wnętrz. Jeśli potrzebujesz więcej mojego wsparcia, wejdź na prawodlaprzedsiebiorczych.pl lub kliknij poniżej i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial