Jak kurs SketchUp i LayOut usprawni dokumentację projektową?

Ostatnio na spotkaniu mentoringowym dostałam pytanie od jednej z moich kursantek:

„Od lat pracuję w AutoCADzie – tam mam już swoje ścieżki przetarte, znam wszystko na pamięć. Ale coraz częściej robię modele 3D, do jednego projektu nawet cztery różne wersje. I zaczęłam się zastanawiać – jak to teraz ogarnąć w SketchUpie i LayOutcie? Czy trzeba każdy model robić od nowa, dokładniej, bardziej szczegółowo…? Jak to ugryźć?”

Z AutoCAD do SketchUp – dlaczego warto się przestawić?

Wiem, że jeśli AutoCAD to dla Ciebie teren dobrze znany – jak własna kieszeń. Ale właśnie dlatego szybciej zauważasz frustrację, gdy coś trzeba robić po raz piąty. To nie lenistwo, tylko naturalna potrzeba usprawnienia procesu.

Frustracja wynikająca z powtarzalnej pracy w AutoCADzie:

„Po ostatnich szkoleniach, dosłownie przedwczoraj, znowu robiłam dokumentację wykonawczą i złapałam się na tym, że znowu rysuję to samo lustro piąty raz… I pytam sama siebie – czemu ja się tak wkurzam? Przecież już wiem, że się da to zrobić raz, dobrze i szybciej! Mam z tyłu głowy, żeby się przestawić. Powoli, ale dzięki Bogu idę do przodu.”

Jak pracować szybciej i efektywniej?

W SketchUpie i LayOutcie nie musisz rysować wszystkiego od nowa – wystarczy raz dobrze zrobiony model i przemyślana struktura warstw, scen oraz pluginów. Tak jak pokazujemy w kursie – projektujesz raz, a dokumentacja „robi się sama”. Nawet jeśli przygotowujesz cztery różne wersje projektu, to nie oznacza czterokrotnie więcej pracy – wręcz przeciwnie, każdą z nich możesz opracować szybciej i wygodniej, a dzięki temu zyskujesz więcej korzyści z jednego dobrze zrobionego modelu.

tekst alternatywny

Jak przejść na SketchUp bez zbędnego stresu?

Nie musisz wracać do starych projektów – wystarczy, że każdy nowy zaczniesz według nowego schematu. Zobaczysz, że bardzo szybko wejdziesz w rytm, a to „wkurzenie”, które czujesz przy rysowaniu piątego lustra, zamieni się w satysfakcję, że wreszcie masz to pod kontrolą.

Nie musisz umieć wszystkiego od razu – idziesz do przodu. I to jest najważniejsze.

Czy nauka SketchUp + LayOut się opłaca?

Być może Ty również zastanawiasz się, czy to ma sens, aby uczyć się czegoś nowego, jak już dobrze znasz Cada?

Najlepsza metoda na sprawdzenie tego, co jest dla Ciebie korzystne, jest liczenie czasu przy tworzeniu dokumentacji technicznej.

Mam dla Ciebie TIPa: zaloguj się do Clockify i sprawdź. Jeśli okaże się, że robisz to ponad tydzień, to czas na zmiany.

Historia Pauliny – studium przypadku

Jedna z moich kursantek obawiała się, czy da się wdrożyć wiedzę do już istniejącego w SketchUpie projektu, czy będzie musiała wszystko tworzyć od nowa. Na początku miała sporo wątpliwości, czy warto zaczynać kurs LayOuta, zwłaszcza że miała mało czasu, a przed nią była duża dokumentacja. Pamiętam, jak zapytała o to na Facebooku – czy w ogóle się opłaca. Napisałam wtedy, że się da, tylko trzeba wprowadzić parę zmian.

jak kurs SketchUp i LayOut usprawni dokumentację projektową cytat 1

Części, których nie potrzebowała, odpuściła – a widoki i rzuty zrobiła już według nowego sposobu. Średnio przygotowanie jednego pomieszczenia – takiego jak łazienka czy kuchnia – zajmowało jej dzień: od rzutów, przez wymiarowanie stolarki, po rozkładanie płytek.

Największe korzyści z kursu SketchUp + LayOut

Paulina zaczęła od dostosowania starych projektów. Mimo że były zrobione „po staremu”, dokumentację techniczną udało się jej stworzyć zgodnie z nową metodologią.

jak kurs SketchUp i LayOut usprawni dokumentację projektową cytat 2

„Pamiętam, jak pierwsza łazienka zajęła mi cały dzień pracy – od 6 do 18. A teraz, przy podobnym pomieszczeniu, już o 15:00 byłam po wszystkim. To pokazuje, jak wdrożenie odpowiedniej metodyki i wprawa naprawdę przyspieszają pracę” – Paulina.

Praktyka robi ogromną różnicę.

Zobacz także:

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial