Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2020


Czy zdarzało się Wam  nie przespać nocy z powodu błędu projektowego i problemów na budowie? Jeśli tak, to wiecie doskonale, że nie ma ludzi idealnych i nieomylnych, a niedociągnięcia mogą zdążyć się każdemu. W takich sytuacjach na pewno pomoże Ci ubezpieczenie projektanta.

Ubezpieczenie – konieczne, gdy chcesz spać spokojnie

Pracując nad każdym projektem, warto wziąć pod uwagę ryzyko, jakie się z nim wiąże i mieć odpowiednie ubezpieczenie. Błędy mogą się przecież zdarzyć każdemu, a powodów nieścisłości możemy szukać w sobie lub na zewnątrz. Może to być zwykłe zmęczenie, pośpiech lub zbyt duża ilość projektów.

Częstym problemem jest też  zmiana decyzji przez inwestora. Nie ma co się łudzić, że wielokrotne poprawki  dokumentacji projektowej mogą w końcu doprowadzić do „awarii” na budowie. Kolejną sprawą są podwykonawcy, którym zlecamy różne prace. Nie jesteśmy, w stanie sprawdzać każdej literki i wymiaru naniesionego na papier, musimy zaufać, że ktoś to zrobi dobrze. Czy można się zabezpieczyć przez rzeczami nie do przewidzenia? Okazuje się, że tak. Jeśli w przypadku pracy architekta jest to oczywiste i obligatoryjne, to w przypadku architekta wnętrz już nie koniecznie.  

ubezpieczenie dla projektantów wnętrz

Ubezpieczenie dla projektantów wnętrz – przed czym chroni?

Od czego to ubezpieczenie ma mnie chronić? Ubezpieczenie obejmuje szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone osobom trzecim w związku z prowadzoną przez ubezpieczonego działalnością gospodarczą oraz posiadanym mieniem. Objęte ochroną są zarówno szkody będące następstwem czynu niedozwolonego (tzw. OC deliktowa) jak również niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (tzw. OC kontraktowa).

Polisa ta będzie ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej z  tytułu prowadzenia działalności, natomiast w różnych Towarzystwach będzie miała swoją nazwę produktową. Trzon polisy opiera się na zbliżonym standardzie, jednak mimo wszystko warto porównać zapisy Ogólnych warunków ubezpieczenia, chociażby w zakresie dodatkowych klauzul.

Oczywiście każda firma będzie wymagała indywidualnie dobranego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, zależnego od specyfiki jej branży, ilości zatrudnionych osób, wartości podpisanych kontraktów. Dlatego powinniśmy tę sprawę powierzyć odpowiedniemu agentowi ubezpieczeniowemu, który określi rekomendowany zakres ubezpieczenia, a także wysokość sumy ubezpieczenia.

Posiadanie polisy ubezpieczeniowej zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo. Tak samo jak Ty zajmujesz się doradzaniem klientom w kwestiach projektowania wnętrz, tak w pozostałym zakresie pozwól, aby doradzili Ci inni, którzy się na ubezpieczeniach znają:) 

Często zdarza się, iż zlecone przez klientów zadania, obejmują projektowanie zmian ingerujących w konstrukcję i użytkowanie pomieszczenia / budynku. Tego rodzaju prace wymagają zatrudnienia do realizacji projektu osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Nasze ubezpieczenie powinno w takim razie również przewidzieć klauzulę dotyczącą podwykonawców, których aktywne uczestnictwo w projekcie będzie nieodzowne.

tekst alternatywny

Podwykonawcą może też być osoba, której zlecamy część projektu lub firma, z którą współpracujemy. Warunkiem otrzymania ochrony jest oczywiście umowa zawarta na piśmie z tą osobą lub firmą.  

Pamiętaj również, że z klientem spotykamy się najczęściej w dwóch miejscach: w pomieszczeniu które  projektujemy i w naszym biurze. Ze statystyk wynika, że najwięcej wypadków zdarza się w domu, ale czy możesz zagwarantować sobie, że klient odwiedzający Ciebie w biurze nie poślizgnie się na posadzce? To również może mieć przykre konsekwencje. Warto dmuchać na zimne. 

Spójrzmy na ubezpieczenie projektanta z jeszcze innej strony… Narzędziami naszej pracy jest sprzęt komputerowy, profesjonalne oprogramowanie, pozostały sprzęt biurowy, ale także meble, ekspres do kawy, itd. Gdyby nam tego zabrakło, np. z powodu pożaru, nasza praca stanie się wręcz niemożliwa. Tylko sprawne uzyskanie odszkodowania pomoże nam na zachowanie płynności finansowej i terminowe realizowanie zleceń. Dlatego dbając o swój wizerunek, zadbaj też o polisę.

Wysokość składki na ubezpieczenie projektanta – od czego zależy?

Wysokość składki zależy od kilku czynników:

– numeru PKD,

– planowanego przychodu,

– ilości zatrudnionych pracowników.

Musisz zatem sprawdzić, jakie PKD podałeś przy zakładaniu  działalność gospodarczej.  Jeśli jesteś projektantem wnętrz, powinno to być 74.10.Z – działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Podklasa ta obejmuje m.in. właśnie działalność dekoratorów wnętrz. Jest to istotne ze względu na wysokość składki rocznej.

Ubezpieczenie projektanta – podsumowanie

Podsumowując, Twoje ubezpieczenie powinno zawierać:

– ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

– ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych

– ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku

– ubezpieczenie dodatkowe, w zależności od potrzeb, np. assistance dla firm.

Jeśli jesteś architektem, to obowiązek ubezpieczenia nakłada na Ciebie ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz.U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42, z późn. zm.). Tak więc każdego roku, będąc członkiem Izby Architektów RP, masz obowiązek kontynuować ochronę ubezpieczeniową, którą zapewnia Ci polisa.

Przedmiot i zakres ubezpieczenia OC Architekta określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa. Dobrze jednak rozszerzyć jest posiadane ubezpieczenie obowiązkowe, gdyż nie wyczerpuje ono w zakresie całej ochrony, jaką powinieneś mieć, by spokojnie i bezpiecznie prowadzić biznes. Przeznaczone dla Ciebie PKD to 71.11.Z czyli działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz związane z nią doradztwo techniczne. Jeśli  w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podałeś również inne numery PKD, powinieneś dopasować ubezpieczenie także w tych zakresach, tak jak ma to miejsce w przypadku dekoratora wnętrz.

Konieczne jest przygotowanie kompletu informacji: 

1. – wielkość planowanego obrotu, – czy kogoś zatrudniam na umowę o pracę lub zlecenie – czy zlecam innym osobom / firmom część wykonania prac na podstawie umów o współpracę – czy będę wynajmował biuro na swoją działalność ?

2. Czy potrzebuję jakieś uprawnienia, zezwolenia do wykonywanej działalności jeśli chcę oferować swoim klientom dodatkowe usługi, ponad zakres architekta?

3. Czy chcę zawrzeć polisę tylko w zakresie odpowiedzialności cywilnej, czy chcę też mieć ubezpieczone mienie (komputer, drukarka, wyposażenie biura), gdyż warto zrobić to na jednej polisie?

4. Czy planuję rozszerzać działalność i docelowo wynajmować np. drugie biuro?

Ponadto jako architekt możesz również pozyskać gwarancje ubezpieczeniowe, najpopularniejszymi z nich są gwarancja zapłaty wadium, gwarancja należytego wykonania kontraktu oraz gwarancja właściwego usunięcia wad lub usterek.

Nie warto zawężać zakresu ochrony ubezpieczeniowej, gdyż będzie to zwiększało ryzyko odmowy w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Mówiąc prościej: nie zakładajmy, że czegoś nie zgłosimy do polisy, bo przecież to coś na pewno się nie zdarzy. Nie wiemy tego. Tylko sprawne uzyskanie odszkodowania pomoże nam na zachowanie płynności finansowej i terminowe realizowanie zleceń.

Dlatego dbając o swój wizerunek, zadbaj też o polisę.

Tekst Agnieszka Pasieka-Adamek we współpracy z  Panią Ewą Jędrzejczyk

wieksze-logo
Ewa Jędrzejczyk
tel. 531 450 309
 

Jeśli jesteś architektem, to być może zainteresują Cię inne zagadnienia związane z prawem dla architektów np. Jaka umowa dla architekta wnętrz?

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial