Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2020

Moje poszukiwania – jak projektować biuro? 

Czy zastanawialiście się nad tym, jak powinno wyglądać współczesne biuro? Jak zmieniają się zasady dotyczące kształtowania przestrzeni do pracy,  na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat?

Pamiętam, że jak zaczynałam swoją przygodę z projektowaniem powierzchni biurowych. Wiele produktów tych „designerskich” było made in zagranica a wiele polskich firm meblowych, uprawiało politykę kopiuj- wklej. Niektórzy określali to zjawisko „inspirowaniem się” zagranicznymi markami. Jednak każdy rok przynosił zmianę. Dziś mamy naprawdę świetny design i dobrych producentów. Jeśli nie wiecie, gdzie szukać zajrzyjcie na strony: Vank , Balma, Vox, ChorsBudkitelefoniczne.

Biura przyszłości- jak projektować?

Nowoczesne miejsca pracy powinny stanowić funkcjonalną przestrzeń, z podziałem na przenikające się wzajemnie strefy. Takie podziały sprzyjają interakcjom między ludzkim. Pobudzające do pracy i rozwoju oraz sprzyjające koncentracji, komunikacji i kreatywnemu myśleniu.

Współczesne biura powinny opierać się na elastycznym wykorzystaniu przestrzeni, możliwości szybkiej reorganizacji miejsc pracy wraz z rozwojem firmy oraz mobilności pracowników i zmiennym charakterze ich pracy.

Interakcje społeczne w biurze

Funkcjonalne przestrzenie biurowe powinny być zaprojektowane tak, aby zwiększały prawdopodobieństwo przypadkowych spotkań między pracownikami. Zachęcały do zmiany przydzielonych miejsc pracy. Wydzielone przestrzenie do nieformalnych rozmów i spotkań oraz kreatywne sale pracy grupowej sprzyjają procesom twórczym i integracji zespołu.

Dlatego tak popularne stały się hot deski, creative roomy czy coffee cornery. Jednak uwolnienie, przypisanych tylko do jednej osoby miejsc spowodowało, że powstały nowe wyzwania. Pierwszym z nich są zwiększone wymagania w stosunku do akustyki i poziomu hałasu w pomieszczeniach. Nie każda firma dostrzega ten problem i  dba o poprawę tych parametrów. 

Poprawa warunków pracy

tekst alternatywny

Właściwa aranżacja przestrzeni wpływa na produktywność i efektywną pracę. Przestrzeń typu open – space powinna składać się z przenikających się wzajemnie stref pracy indywidualnej, grupowej, miejsc spotkań i relaksu.

Ze względu na potrzebę różnorodności miejsc pracy projektuje się stanowiska do pracy przy biurkach ze zmienną wysokością.

Hot deski do krótkotrwałej pracy z laptopem.

  • Miejsca do pracy grupowej w elastycznej sali konferencyjnej z podziałem na 3 mniejsze sale.
  • Domki z wygodnymi sofami do spotkań o charakterze prywatnym.
  • Zamykane, ciche budki do rozmów telefonicznych.
  • Komfortowe miejsca do relaksu i odpoczynku na wygodnych sofach i fotelach.

Ekologiczne rozwiązania w biurze

Przy projektowaniu warto zwracać uwagę na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Możemy do tego wykorzystywać ekologiczne materiały takie jak: drewno, sklejka, MDF, płyta MFP, płyta laminowana, wiklina.

Ze względu na rosnącą jakość i sentyment lubię stosować produkty polskich producentów  dbających o środowisko naturalne, wykorzystujących recykling jako metodę powtórnego pozyskiwania materiału oraz dbających o każdy detal.

Ze względu na ważny aspekt oszczędności energii, pamiętajcie o wykorzystaniu oświetlenia LED z możliwością regulacji natężenia oświetlenia, w zależności od pory dnia i oświetlenia zewnętrznego. W przestrzeni otwartej typu open – space oszczędność energii przy zastosowaniu takiego rozwiązania wynosi ok. 40%. 

Ograniczenie zużycia wody możemy osiągnąć dzięki  zastosowaniu specjalnych baterii łazienkowych. Przykład W+W Roca 

wwrocoka

http://pytanieomieszkanie.pl/toaleta-i-umywalka-polaczone/ 

W przestrzeni biurowej pojawia się także dużo zieleni, która nie tylko wpływa na komfort i atmosferę wnętrza, ale także ma właściwości akustyczne.

Komfort i zadowolenie pracowników

Miejsca pracy, w których spędzamy większą część dnia, powinny zapewniać przyjazne i komfortowe środowisko wpływające na wydajność, dobre samopoczucie i potencjał twórczy pracowników. Aby tak było, ważne jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Zostało to wykorzystane w projekcie przy usytuowaniu miejsc do pracy po obwodzie budynku z wykorzystaniem możliwie największego dostępu do oświetlenia dziennego.

Jeśli przestrzeń ma budzić pozytywne emocje i wpływać na atmosferę biurową, inspirujmy się naturą, jasnymi kolorami, zielenią, naturalnymi materiałami. Dzięki temu w biurach spójnie połączymy przestrzenie pracy, relaksu, spotkań i pozostałych funkcji niezbędnych do funkcjonowania obiektu.wizka_03-projekt-wnetrz-atoato

Pobudzenie do kreatywnego działania

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń pomaga stymulować i pobudzać twórcze myślenie i efektywną pracę. Otwarte miejsca pracy typu open- space zachęcają do grupowych działań i wspólnej pracy, ale mogą być też dysfunkcyjne, ze względu na zwiększony poziom hałasu. W odpowiedzi na to warto projektować, oddzielające i tłumiące dźwięk, zabudowy w formie domków i budek oraz mini salek spotkań. Zapewniają one ciszę i intymność do rozmów. 

Kreatywną pracę i pomysły pobudzają także kojące widoki za oknami oraz przestrzenie relaksu i odpoczynku. Nie zapominajmy o nich. 

W odpowiedzi na potrzeby wspierania twórczej organizacji pracy (w ciągu kilkunastu najbliższych lat kreatywność będzie najbardziej pożądaną cechą u pracowników) dlatego powinniśmy planować tzw. Creative roomy, Creative walls np. w postaci specjalnych folii na szybach sal konferencyjnych. Ściany mogą być pokryte farbami tablicowymi i magnetycznymi.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial