Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2024


Masz problem z organizacją czasu? Robisz nadgodziny, a twoje projekty się przeciągają? Brakuje ci czasu na odpoczynek, edukację, rozwój? Skrupulatne planowanie i kontrolowanie czasu w procesie projektowania jest niezwykle ważne. Jeżeli dopiero zaczynasz, harmonogram projektu wnętrz może wydawać się skomplikowany. Istnieją jednak narzędzia i możliwości, aby usprawnić cały proces projektowy. A wszystko to doprowadzi do realizowania każdego zlecenia z sukcesem.

Harmonogram projektu wnętrz — od czego zacząć?

Do rozpisania harmonogramu niezbędne jest wyodrębnienie wszystkich elementów procesu. Zazwyczaj wydaje nam się, że tych etapów jest tylko kilka, może 3-4. Jak zaczniemy wszystko rozpisywać, od momentu pierwszego kontaktu z klientem aż po realizację projektu, okazuje się, że mamy ich znacznie, znacznie więcej. Dopiero wtedy, jak poznamy wszystkie etapy projektowe mamy na czym pracować. Możemy zacząć wprowadzać zmiany, modyfikacje. Zastanowić się co ulepszyć, przyspieszyć, dodać, a co można całkowicie wykluczyć. 

Nie zapominaj o strategii!

Dużo osób się skupia tylko i wyłącznie na samym projektowaniu wnętrz. Nie poświęca czasu na zbudowanie swojej strategii. Jeżeli chcesz, żeby wszystko dobrze działało, to musisz planować realnie każdy dzień. Do tego potrzebne jest określenie terminów nie tylko tych, które są w umowie dla klienta. 

Musisz rozpisać sobie wszystko w kalendarzu. Dzięki temu te terminy, które podajesz klientowi, są realne i wtedy unikasz efektu, że pracujecie dużo, dużo, dużo, potem nic, potem znowu dużo, dużo po nocach i znowu nic. To powoduje bardzo szybkie zmęczenie organizmu, wypalenie i spadek efektywności. 

To, że nie możecie zdążyć z pewnymi elementami, jest najczęściej wynikową jakichś błędów, całej strategii albo braku jakiejkolwiek strategii.

Zacznij od procesu projektowego

Harmonogramu procesu projektowego nie da się ogarnąć, zaplanować i kontrolować bez procesu projektowego.  Na proces projektowy składa się między innymi pozyskanie klienta. Musisz zaplanować działania w internecie, w social mediach czy w jakiś innych kanałach. Następnie, gdy tylko klient się do Ciebie odezwie, rozpoczyna się główny proces projektowy i ma miejsce Twój pierwszy kontakt z klientem, przesłanie oferty, umowy (a w nich opisany proces pracy nad projektem krok po kroku).  Najpierw tworzymy więc proces projektowy, później dopiero harmonogram projektu wnętrz.

Korzystaj z narzędzi, aby usprawnić swój harmonogram projektu wnętrz

Jeżeli chcesz pracować efektywniej, zaoszczędzić czas, musisz wszystko sobie ułożyć. Tutaj nie ma drogi na skróty, tutaj nikt nie da ci jakiejś magicznej receptury. Trzeba po prostu wziąć narzędzia, i krok po kroku sobie wszystko poukładać. Możesz do tego wykorzystać:

Checklisty 

przydadzą się do każdego etapu projektowego. Możesz je sobie wydrukować, lub robić online. Za ich pomocą sprawdzisz np. meble na zamówienie, dokumentację techniczną, model 3D. Dzięki nim unikniesz błędów i poprawek, które często wiążą się ze stratą wielu godzin. Pokażą ci zero jedynkowo czy nic nie zostało pominięte, o niczym nie zapomnisz. Sprawdź pakiet 10 Checklist – Pakiet narzędzi dla architekta wnętrz

tekst alternatywny

Kalendarz

jeżeli masz rozpisane wszystkie etapy, możesz wszystko zapisać w kalendarzu. Wiele osób ma opory do używania kalendarza. Nie wie, od czego zacząć, nie potrafi tego wszystkiego rozpisać, albo nie ma świadomości, że musi rozpisać wszystkie elementy na małe kawałeczki. Wpisują w kalendarz spontanicznie różne rzeczy, bez wiedzy i podstaw. Wiele kwestii zostaje pominiętych i taki sposób się po prostu nie sprawdza.

Przeczytaj także: Aplikacje dla architektów wnętrz do planowania zadań i projektów

Przyspieszaj swoją pracę, także za pomocą:

✔️ szablonów grafik — przygotowane wcześniej znacznie przyspieszają pracę 

✔️ gotowych formularzy z pytaniami — przed wysłaniem oferty musisz poznać potrzeby klienta. Możesz skorzystać z np. z narzędzi pierwszy kontakt z klientem – pakiet narzędzi dla architekta wnętrz. W trakcie projektowania możesz wykorzystać gotowy formularz z pytaniami do klienta.

✔️ gotowych szablonów maili — na każdym etapie projektowym wysyłasz maila do klienta. Dzięki gotowym szablonom nie musisz zaczynać za każdym razem od nowa i tracić mnóstwo czasu. Polecam ci spojrzeć na sprawne zarządzanie mailami – pakiet narzędzi dla architekta wnętrz.

Po co tracić mnóstwo czasu, żeby pisać coś, co musicie i tak napisać za każdym razem? Można pewne rzeczy zautomatyzować.

Harmonogram projektu wnętrz a czas wolny klienta i przestoje w projektach

Niektórzy uważają, że harmonogram się nie przydaje, ponieważ i tak należy się dopasować do wolnego czasu klienta. Po części jest to oczywiście prawda.  Jeżeli jednak masz wszystko dobrze rozpisane i rozplanowane, to wiesz, ile czasu klient ma na odpowiedź. To powinno być opisane dokładnie w umowie. Czekając na decyzję klienta, możesz wykonywać kolejne etapy kolejnych projektów.

 Jeżeli masz to dobrze zsynchronizowane i zaplanowane, to tak naprawdę nie masz przestojów. Nie masz tego wolnego czasu, chyba że sobie go świadomie zaplanujesz. Oczywiście są sytuacje nieprzewidziane i projekt trzeba rozciągnąć w czasie. Jeżeli mamy tych projektów kilka i cały proces jest zrobiony dobrze, to możemy w tym czasie podjąć się współpracy z kolejnym klientem i te etapy będą się zazębiać.

Harmonogram projektu wnętrz da się ogarnąć!

Praca dzisiaj zaowocuje w przyszłości. 

Jeżeli chcesz sobie pewne rzeczy poukładać, żeby te efekty były na lata, to musisz do tego przysiąść. Nie ma drogi na skróty, trzeba po prostu to przepracować. Należy poukładać sobie te elementy, skorzystać z gotowych lub stworzyć samodzielnie checklisty. 

I to zaowocuje w przyszłości tym, że będziesz pracować na swoich zasadach w godzinach, które tobie pasują, za pieniądze, które są dla ciebie odpowiednie i satysfakcjonujące. Ale najpierw musisz usiąść do procesu projektowego, poświęcić na to czas. Nie gaś non stop pożarów, tylko znajdź czas dla siebie, dla swojej firmy, dla swojej marki.

workbook proces projektowania wnętrz dla architektów

Workbook „Proces projektowania wnętrz od środka”

▶️ Szukasz wiedzy? Potrzebujesz praktycznych wskazówek o procesie projektowania wnętrz?

▶️ Zależy Ci na tym, żeby pracować mniej, ale więcej zarabiać?

Mój workbook jest dla Ciebie!

Jeżeli chcesz skutecznie planować i sprawnie zarządzać swoim czasem pracy 

Zobacz także

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial