Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024


Wiele osób marzy o karierze projektanta wnętrz. Niestety mimo chęci nie każdy ma możliwość i czas na ukończenie studiów. Zastanawiają się: Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów? Inni z kolei zastanawiają się, czy studia są im potrzebne. Czy jest inna droga do wymarzonego zawodu? A może brak dyplomu uniemożliwi realizację tych marzeń?

Czy projektowanie wnętrz jest możliwe bez studiów?

Oczywiście projektowanie wnętrz bez studiów jest jak najbardziej możliwe i bardzo dużo osób próbuje właśnie takiej drogi. Co więcej, same studia nie są wystarczające, chociaż bardzo pomocne. Osoby, które po otrzymaniu dyplomu rozpoczynają pracę, odkrywają swoje braki. A jak się okazuje, jest ich całkiem sporo.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się projektowania wnętrz?

Projektowanie wnętrz wymaga ok. 2-3 lat intensywnej nauki po 8 godzin dziennie. Jeśli poświęcisz mniej godzin każdego dnia, ten okres się wydłuża. Oczywiście czas, jakiego potrzebujesz, i umiejętności w dużej mierze zależą od tego co chcesz projektować. Czy będą to rzeczy na małą skalę, czy np. kompleksowe projekty hoteli?

Jak zostać architektem wnętrz?

Jednym z kluczowych kroków na drodze do zostania projektantem wnętrz jest nieustanne zgłębianie wiedzy. Trzeba się nauczyć mnóstwa różnych rzeczy. Z pomocą przychodzi bogata oferta kursów, książek, Workbooków i innych materiałów dostępnych w Internecie. Najważniejsze to wybrać najbardziej przydatne i wartościowe materiały. O tym jak wybrać najlepszy kurs możesz przeczytać w artykule: Kurs projektowania wnętrz — jak wybrać najlepszy i czy to wystarczy?

Jakie kompetencje musi nabyć architekt wnętrz?

Spełnienie celu, jakim jest zdobycie zawodu projektanta wnętrz, wymaga zdobycia ogromu wiedzy. Sprawdź kilka podstawowych kompetencji poniżej. Szczegółowy spis znajdziesz w Workbooku „Projektowanie wnętrz – jak wystartować i nie żałować?”.

Co trzeba wiedzieć, żeby zacząć projektować wnętrza?

✔️ Tworzenie dokumentacji technicznej 

Potrzebna jest tutaj obsługa programu typu CAD lub dedykowanej aplikacji. Przykładem jest SketchUp, który posiada w swoim pakiecie dodatek Layout, umożliwiający szybkie tworzenie rysunków technicznych, wprost z modelu 3D. Ponadto konieczna jest umiejętność wykonywania dokumentacji technicznej w zakresie tworzenia rzutów z góry. Zajrzyj do artykułu: Dokumentacja techniczna projektu – jak ją tworzyć?

tekst alternatywny

✔️Materiałoznawstwo

Przynajmniej na poziomie podstawowym należy zdobyć wiedzę dotyczącą wszystkich obszarów aranżacji wnętrz takich jak: podłogi, ściany, sufity, oświetlenie, meble na zamówienie, armatura, dekoracje, meble na wymiar, meble tapicerowane, systemy na okna, kominki, schody, rozwiązania smart home. 

✔️ Projektowania punktów świetlnych 

Jako projektant wnętrz musisz mieć umiejętność projektowania punktów świetlnych i gniazd prądowych oraz wypustów pod transformatory. Ważne jest także posiadanie podstawowych informacji na temat dostępnych systemów Smart home. 

✔️Projektowanie instalacji wodnej i kanalizy 

Potrzebujesz wiedzieć, gdzie i jakie przyłącza możemy robić. Jak daleko może być toaleta od pionu oraz przyłącza do wanny prysznica i umywalki. Jeżeli potrzebujesz praktycznych tipów, dzielę się nimi w Narzędziowniku Architekta 

✔️Wentylacja 

Konieczne jest posiadanie informacji na temat montażu kratek wentylacyjnych w kuchni i w łazience, informacje na temat wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej i hybrydowej. 

✔️Projektowanie mebli na zamówienie

Zdobądź także informację jak prawidłowo tworzyć rysunki mebli na zamówienie oraz opisy ze wszystkimi niezbędnymi elementami, tak aby stolarz mógł wykonać projekt. Potrzebujesz w tym zakresie szkolenie? Sprawdź kurs Jak projektować meble na zamówienie. 

✔️ Projektowanie łazienek

Chcesz projektować wnętrza? Zapoznaj się m.in. z materiałami jak zamontować brodzik czy kabinę prysznicową, jak uzyskać spadek. Sporo wiedzy na ten temat znajdziesz na YouTube.

✔️Aranżacja kuchni

Temat kuchni jest bardzo obszerny, ale zdobycie tej wiedzy jest niezbędne. Trzeba nauczyć się m.in. jak dobierać oświetlenie, materiały na ścianę czy podłogę, a także zapoznać się z tematyką umiejscowienia gniazd prądowych i doprowadzania wody. Jeżeli potrzebujesz wiedzy w tym temacie zapoznaj się z moim kursem online Projektowanie kuchni od A do Z.

✔️Kolor we wnętrzu 

 Istotne jest zdobycie wiedzy o tym jak poszczególny kolor wpływa na psychikę, oraz jak ludzie postrzegają barwy we wnętrza. Część kolorów może powiększać a część pomniejszać optycznie pomieszczenie. Niektóre barwy będą pobudzać inne uspokajać. Warto to wszystko wiedzieć. Takie informacje znajdziesz np. w mojej książce „Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać” 

✔️ Programy 3D

Musisz nauczyć się obsługi takich programów jak np. SketchUp, Pcon-planner przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym a najlepiej zaawansowanym 

✔️ Wizualizacje fotorealistyczne 

Wymagana jest nauka np. programu V-ray.

Kolejne kroki, aby zostać projektantem wnętrz bez studiów

Zdobycie wiedzy, umiejętności technicznych i kreatywnych to dopiero początek. Kolejnym kluczowym krokiem jest nabycie doświadczenia praktycznego. Nawet nie posiadając formalnego wykształcenia, można szukać możliwości praktyki w tej dziedzinie, jako np. asystent projektanta. Dobrym pomysłem może być także projektowanie wnętrz na rodziny i znajomych. Jest to świetny sposób na rozbudowanie swojego portfolio i nabycie doświadczenia. 

Ważną rolę pełni także umiejętność budowania marki osobistej i autopromocji. Możesz np. aktywnie działać w social mediach, założyć bloga i pokazywać potencjalnym klientom swoje aranżacje.

Projektowanie wnętrz bez studiów, a Twoje efekty

Studia mogą być atutem i dobrym początkiem, ale nie są jedyną drogą do zostania projektantem wnętrz. Dzięki determinacji, zaangażowaniu i ciężkiej pracy można osiągnąć sukces nawet bez formalnego wykształcenia. Należy wykorzystać dostępne możliwości nauki i zdobywania doświadczenia praktycznego. A dzięki temu rozwijać swoje umiejętności i budować swoją markę osobistą. 

Bo jeżeli jest to Twoje marzenie, no to dlaczego nie spróbować? Dlaczego nie zacząć? 

Z myślą o Tobie powstał Workbook „Projektowanie wnętrz – jak wystartować i nie żałować?”. To prawdopodobnie jedyna taka pozycja wśród e-booków, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces nauki i jednoznacznie odpowie: Jak zostać projektantem wnętrz i jak zacząć projektować wnętrza?

Zobacz także:

Myślisz także o założeniu własnej działalności gospodarczej i projektowaniu na własny rachunek?

Mogą zainteresować Cię te artykuły:

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial