Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024


Projektowanie wnętrz to pasja, która może przerodzić się w satysfakcjonującą karierę. Aby jednak tak się stało, należy nabyć mnóstwo wiedzy i umiejętności, wykorzystując m.in. do tego kurs projektowania wnętrz. Aranżowanie wnętrz jest tematem bardzo złożonym i wymaga wielu lat nauki. Biorąc pod uwagę tezę rozpowszechnioną przez Malcolma Gladwella, do zostania ekspertem potrzebujemy 10 tysięcy godzin. To jest prawie 5 lat przy 8 godzinach pracy dziennie 5 dni w tygodniu. A to dopiero początek.

Dlatego ustalenie ścieżki edukacji jest kluczowe dla rozwoju umiejętności i osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie. I tu pojawia się nurtujące wielu pytanie… Jak wybrać kurs projektowania wnętrz? Czy warto to robić? Który z nich jest najlepszy i czy to wystarczy?

Czy warto zrobić kurs projektowania wnętrz?

Doświadczenie wielu ludzi pokazuje, że studia architektury wnętrz to zdecydowanie za mało, żeby móc projektować. Oczywiście w trakcie studiów nabywamy wielu umiejętności. Uczymy się m.in. formy, kolory, kompozycji, programów 3D. Jednak ze względu na złożoność tematyki, wiele istotnych kwestii poruszanych jest powierzchownie, lub są zwyczajnie pomijane.

Stworzenie własnego programu nauczania jest niezbędne. Stworzysz go m.in. z Workbookiem  „Projektowanie wnętrz – jak wystartować i nie żałować?”. Z pomocą przychodzą także kursy projektowania wnętrz.

Jak wybrać najlepszy kurs architektury wnętrz? 

Na rynku istnieje wiele kursów architektury wnętrz. Ważne, żeby wyboru dokonywać w sposób przemyślany i świadomy. Na co zwrócić uwagę?

1. Zakres – musisz wiedzieć, o czym jest szkolenie, czy uzupełni twoje braki w wiedzy i poszerzy horyzonty

2. Forma działania – jak przekazywana jest wiedza, ile jest spotkań, czy jest możliwość zadawania pytań.

3. Opinie kursantów – co mówią inne osoby. Można napisać na forum, zapytać na grupie i dowiedzieć się od innych, które kursy warto zrobić i dlaczego.

tekst alternatywny

4. Poziom zaawansowania kursu – nie ma ogólnej recepty dla wszystkich. Inne potrzeby ma osoba, która dopiero ukończyła studia, inne ktoś, kto już pracuje. A jeszcze inne, osoba powracająca na rynek pracy po dłuższej przerwie, np. urlopie wychowawczym.

5. Instruktor: Upewnij się, że osoba, która stworzyła kurs ma posiadają doświadczenie praktyczne w branży projektowania wnętrz. Jej wiedza i umiejętności są kluczowe dla Twojego rozwoju.  

Kurs aranżacji wnętrz — czy to jedyna możliwość?

Zakup kursu aranżacji wnętrz to nie jedyna możliwość. Dróg jest wiele. Wszystko zależy od otwartości umysłu, zaangażowania, chęci, determinacji i przede wszystkim pracowitości. Co więc można zrobić poza kursem?

  • skorzystać z darmowej wiedzy w Internecie. Na kanale Przedsiębiorczy Architekt na YouTubie jest mnóstwo materiału i wiedzy całkowicie za darmo;
  • zakupić gotowe narzędzia, checklisty;
  • uczyć się w biurze projektowym pod okiem doświadczonego projektanta;

Wszystko zależy od pomysłu, zasobów i możliwości. W Internecie można znaleźć materiały, za które nie trzeba będzie zapłacić. Z Workbookiem  „Projektowanie wnętrz – jak wystartować i nie żałować?” zaplanujesz naukę – dzięki kompleksowej checkliście co musisz wiedzieć, aby projektować wnętrza zawodowo. 

Pamiętać należy jednak o tym, że kupując kurs, oszczędzamy czas. Materiały w jednym miejscu, zebrane wskazówki i narzędzia znacznie przyspieszą pracę i ułatwią jej zaplanowanie.

Mam kurs projektowania wnętrz online — co dalej?

O tym, że zakup kursu to jeszcze nie koniec, a dopiero początek, nie trzeba nikogo przekonywać. Kursy projektowania wnętrz online mają swoje zalety. Możemy uczyć się kiedy chcemy, gdzie chcemy. Mamy możliwość oglądania materiałów wielokrotnie. Często oglądając szkolenie za drugim czy trzecim razem, uświadamiamy sobie nowe rzeczy. Dlatego warto to robić. Po pierwszej sesji nie pamiętamy wielu informacji. Bo tak działa nasz mózg, który nie jest w stanie zapamiętać naraz wszystkich informacji. A stały dostęp do materiałów pozwala nam utrwalać zdobytą wiedzę.

Kursy projektowania wnętrz online to nie tylko możliwości, ale także zagrożenia. Po zakupie kursu jego przerabianie często przesuwane jest w czasie. Bo wakacje, obowiązki, chore dziecko, zmęczenie, inne zobowiązania. Między innymi dlatego u mnie dostępne są kursy dla projektantów wnętrz z dostępem na rok, aby nie odwlekać sukcesu na później.

Co więc dalej, jak już masz kurs projektowania wnętrz?

  1. Nie zwlekaj i zacznij działać od razu
  2. Zaplanuj w kalendarzu kiedy będziesz się uczyć i wpisz to na sztywno
  3. Pozbądź się wymówek
  4. Ucz się kosztem „zjadaczy czasu” t.j. social media, czy oglądanie seriali.
  5. Przerabiaj kurs i od razu wdrażaj nową wiedzę. 

Kurs projektowania wnętrz — czy to mi wystarczy?

Zawód i praca projektanta wnętrz to ciągła edukacja i rozwój. Nieustannie musimy się uczyć nowych rzeczy. Ukończenie studiów i zrobienie kilku kursów to nie jest koniec.

Prawdziwa nauka zaczyna się dopiero po studiach. Każdy projekt jest inny i czymś zaskakuje. Klienci mają inne potrzeby i wymagania. Nie ma drogi na skróty. Każdy, kto chce być dobrym projektantem wnętrz, musi się ciągle uczyć.

Projektowanie wnętrz to nie jest tylko i wyłącznie nauka programu 3D, modelowania 3D, robienia fotorealistycznej wizualizacji czy tworzenia dokumentacji technicznej. Należy zdobyć dużo więcej umiejętności, jak chociażby stworzenie kosztorysu, rozmowa z klientem, analiza jego potrzeb, wyznaczanie granic czy asertywność.

Istotne jest także zdobycie informacji o tym co to jest marka osobista, jak ją zbudować. Nauczyć się budować komunikację w social mediach, która będzie docierała do klientów i przekierowywała ich na stronę internetową.

Wybór kursu projektowania wnętrz może być kluczowym krokiem w karierze jako projektantka wnętrz.

Dlatego musimy starannie przemyśleć swoje cele i oczekiwania wobec kursu, a następnie dokonać świadomego wyboru, biorąc pod uwagę powyższe kryteria. Pamiętając również, że sukces w tej dziedzinie wymaga nie tylko zdobycia wiedzy, ale również ciągłego rozwoju i zaangażowania. Jednak, ponieważ jesteś już na mojej stronie, trafiłeś najlepiej, jak było to możliwe. Koniecznie sprawdź inne artykuły w bazie wiedzy i wskocz na platformę kursową. Zapisz się także na mój newsletter i odbierz prezent Zapraszam Cię do wspólnej przygody w nauce projektowania wnętrz i rozwijania się jako projektant wnętrz.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial