Ostatnia aktualizacja: 31 października 2022


Projektowanie kuchni w 3D. Jak to zrobić dobrze? Co możesz zyskać? Jakich błędów łatwiej unikać? Ten temat jest bardzo szeroki, a dzisiaj chciałabym poruszyć kilka ważnych aspektów, które na pewno Ci się przydadzą.

Projektowanie mebli do kuchni w 3D – na co zwrócić uwagę?

projektowanie kuchni - meble kuchenne - zabudowa meblowa

Grubość płyt meblowych i materiały mebli kuchennych.

Wysokość blatu kuchennego zależy od wysokości użytkowników. Można zrobić test łokcia, czyli stanąć przed takim blatem. Wasz klient musi sprawdzić, czy odległość od łokcia do blatu wynosi około 15-20 centymetrów. Na tej podstawie już widzisz, że dla jednych klientów wygodny blat będzie 90 centymetrów od podłogi, dla innych będzie nawet 110 cm. Jeśli Twój klient jest bardzo wysoki lub bardzo niski, ma to diametralne znaczenie. Zobacz artykuł, w którym opisałam standardy w projektowaniu kuchni.

A jak do tego ma się grubość materiału? Mamy np. okno. Jeżeli parapet okna jest wysoko, to możemy sobie tym blatem podjechać do góry, gdy klient jest wysoki. Jeśli jest niski, blat jest poniżej parapetu.

Jednak często klienci preferują, aby parapet był zlicowany z blatem. Wtedy grubość blatu ma znaczenie. Niektóre blaty, np. z konglomeratu, występują w różnych grubościach: 12, 20 i 30 mm, ale nie w każdym kolorze i nie wszystkie są regularnie i szybko dostępne. Jest bardzo dużo kruczków i niuansów. Jeżeli robicie blat laminowany, będzie miał 38 milimetrów grubości. To wszystko wpłynie na proporcje zabudowy, np. wysokość cokołu, aby docelowo blat był zlicowany z parapetem.

jaki sprzęt do kuchni jak projektować meble kuchenne

Jaki sprzęt do kuchni wybrał Twój klient?

Przykład: Większość lodówek side-by-side wymaga szczelin po prawej, lewej stronie, od góry lodówki oraz z tyłu. Lodówka tego typu nie dosyć, że jest głębsza, ma grube fronty otwierane to jeszcze z tyłu i po bokach wymaga odpowiednich odległości od ścian i zabudowy. Bardzo często jest to 5 lub 7 centymetrów, tak samo po boku. Żeby dobrze to zaprojektować, trzeba wybrać konkretną lodówkę. Trzeba sprawdzić, czy ma być z kostkarką czy nie. Czy ma być podłączenie do wody, czy będziemy wodę wlewać od przodu?

To wszystko ma znaczenie, bo projektujemy kuchnię pod konkretne sprzęty i musimy je wybrać. Klient musi się zdecydować na konkretny sprzęt do kuchni, żeby zrobić to dobrze. Na rynku są także dostępne lodówki do zabudowy bez szczelin, ale jest ich bardzo mało i kosztują kilka razy więcej.

Gdy projektujesz miejsce na lodówkę, musisz przeanalizować wytyczne od producenta, uwzględnić grubości płyt meblowych i otwieranie drzwi lodówki – czy aby na pewno nie koliduje z innymi elementami wyposażenia w trakcie otwierania? Praca na modelu 3D bardzo to ułatwia. Wewnątrz lodówki są szuflady. Aby się wysunęły, potrzebujemy konkretnego kąta otwierania prawych i lewych drzwi lodówki, najczęściej są to różne kąty.

projektowanie kuchni meble kuchenne na wymiar

Meble kuchenne w 3D powinny być dokładnie wymodelowane.

Musimy przeanalizować konstrukcję mebli kuchennych. One muszą być precyzyjnie wyrysowane. Na przykład połączenie wyspy ze stołem. Jeżeli chcesz połączyć gotowy element z elementem, który nie jest gotowy, musisz zwrócić uwagę na grubości blatów i krawędzie. Czy ten blat jest zaoblony? Jeśli będzie zaoblony to będzie problem wcięcia jednego elementu w drugi. Jeżeli wszystko robi stolarz, to jest nam troszeczkę łatwiej.

projektowanie mebli do kuchni
tekst alternatywny

Oświetlenie kuchni na suficie a zabudowa meblowa

Jeżeli projektujemy szafki kuchenne musimy zwrócić uwagę na to, jakie jest oświetlenie. Jeżeli oświetlenie nie jest wpuszczane i nigdzie nie wystaje, nie mamy problemu. Może być tak, że oświetlenie jest wpuszczane w sufit podwieszany, ale krawędź ramki jest dosłownie na 6-7 mm, a fronty górne będą praktycznie na styk.

Gdy mamy oświetlenie natynkowe, może pojawić problem. Koniecznie sprawdź jak daleko otwiera się skrzydło szafki i czy nie będzie kolizji. Dopiero wtedy wyrysuj na rzucie instalacje elektryczną. Jeśli będziesz pracować na modelu 3D, możesz bez problemy obrócić dany front, imitując otwieranie szafek. Możesz szybko przesunąć lampę na suficie, gdy zauważysz kolizje. A jeśli robisz dokumentację techniczną bezpośrednio z modelu 3D, tym łatwiej unikniesz błędów w tym zakresie.

projektowanie kuchni oświetlenie kuchni

Projektowanie kuchni w 3D to także przyspieszenie pracy nad dokumentacją techniczną.

To jest kolejna rzecz, która jest dosyć istotna i korzystna przy pracy na modelu 3D. Oprócz tego, aby projektować poprawnie, ważne jest także to, żeby pracę wykonywać szybko. Jaki jest na to sposób? Jednym ze sposobów jest to, że pracujemy na jak najmniejszej ilości programów i te programy są dopasowane do rysowania rysunków technicznych.

Projektowanie kuchni w Sketchup

Programy do projektowania kuchni, których używamy to: SketchUp, V-Ray do wizualizacji oraz Layout do dokumentacji technicznej. To jedyne programy do projektowania wnętrz, których używamy w moim Studio Atoato. Jeżeli blat ma 38 mm w rzeczywistości to na modelu 3D robimy 38 mm. Jeżeli fronty mają 18 mm, to robimy 18 mm. Dzięki temu można szybko zrobić kłady, szybko wyrysować meble kuchenne i przygotować całą dokumentację techniczną do projektu kuchni.

Jeżeli to wszystko będzie „na oko”, będzie to tylko trójwymiarowa masa, która pięknie wygląda na wizualizacjach. Potem trzeba to wszystko od nowa przerysowywać, kombinować i niejednokrotnie naginać rzeczywistość. To jest olbrzymia strata czasu!

Oprócz tego, gdy projektujesz kuchnię w 3D (i każdą inną zabudowę meblową oraz wnętrza) uczysz się materiałów i świadomie je stosujesz projekcie wnętrz. Nie ma przypadku. Nie robimy projektu, a potem się zastanawiamy jak to zrobić. Wtedy okazuje, że cały projekt jest do zmiany albo wizualizacje odbiegają od rysunków technicznych


projektowanie kuchni instalacje w kuchni

Instalacje w kuchni.

Analiza wentylacji i podłączenie okapu to temat, którego lubimy unikać, gdy robimy model 3D. Pojawia się dopiero na dokumentacji technicznej, a wtedy łatwo przekonać się, że jednak popełniliśmy błąd i nie uzyskamy efektu obiecanego na wizualizacjach. Unikaj tego. Już na wstępnym modelu 3D zaznacz kratki wentylacyjne. Nawet gdy nie znasz układu szafek, wstaw model okapu i szybko wymodeluj rurę.Oczywiście tutaj się kłania analiza potrzeb klienta, czyli briefing. Czy mamy zrobiony dobry brief? Wysłaliśmy formularz online z pytaniami do klienta? Czy klient odpowiedział, jak wyobraża sobie swoją kuchnię? Może zdarzyć się tak, że np. kuchnię chcemy przenieść do innego pomieszczenia i okaże się, że nie damy rady podłączyć okapu do komina. Trzeba o tym poinformować klienta, trzeba wyjaśnić mu dlaczego tak jest.


projektowanie kuchni wentylacja

Inny przykład: Bardzo często jest tak, że większość klientów chciałaby mieć szafki kuchenne do samego sufitu. Pamiętaj jednak, że w żadnym wypadku nie możesz zablokować dopływu powietrza do kratki wentylacyjnej. Rozwiązań w tej sytuacji jest kilka. Omawiam je podczas kursu online o projektowaniu kuchni.

projektowanie kuchni rewizje i instalacje w kuchni

Kolejny przykład: Mamy kratkę rewizyjną w ścianie. Nieraz jest tak, że da się taką rewizję przenieść. Klient zgłasza do spółdzielni, że chce liczniki przenieść na drugą stronę. Bardzo często jest tam łazienka albo WC. Jeżeli nie możemy, nie chcemy, nie mamy czasu, nie mamy możliwości, to musimy uwzględnić tą rewizję w projekcie kuchni.

Rewizje mogą być nie tylko w kuchni, mogą być również w łazience (na przykład do ogrzewania podłogowego) i one bardzo często blokują nam funkcjonalność projektu. Dzięki temu, że modelujemy szczegółowo kuchnię w 3D, nie zapomnimy o tym na dokumentacji technicznej. Pokażemy precyzyjnie klientowi efekt końcowy. Zadbamy o to, aby estetycznie ukryć rewizję, a tym bardziej nie zastawimy jej np. lodówką w słupku.

Projektowanie kuchni od A do Z kurs online dla projektantów wnętrz

Jeśli masz ochotę zgłębić temat projektowania kuchni, zapraszam Cię do mojego 3-dniowego kursu online. Omawiam w nim projektowanie kuchni od A do Z. Zajmiemy się projektowaniem mebli kuchennych, układu funkcjonalnego, instalacji i nie zabraknie także mnóstwa konkretnej wiedzy o tym, z czego zrobić kuchnię. Wszystkie szczegóły na temat kursu o projektowaniu kuchni znajdziesz na stronie.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial