Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024


Projektowanie wnętrz – jak zacząć naukę i przygotowanie do zawodu, gdy masz wykształcenie w innej branży lub dopiero co zostałaś młodą mamą? Pogodzenie wychowywania dziecka, pracy na etacie (gdy chcesz się przebranżowić lub szykujesz się do założenia firmy) z projektowaniem wnętrz może być trudne.  Ale nie jest to niemożliwe! Mam nadzieję, że to, co tutaj Ci przekażę, będzie dla Ciebie pomocne. Gorąco Cię także zachęcam do tego, aby zerknąć na Workbook dla przyszłych i początkujących projektantów wnętrz – stworzony specjalnie dla takich osób jak Ty.

Projektowanie wnętrz – jak zacząć gdy jesteś na macierzyńskim lub chcesz się przebranżowić?

Jeśli pracujesz na etacie, właśnie zostałaś mamą lub jesteś jeszcze na macierzyńskim, tego czasu będzie mniej, ale pracy więcej.  To normalne.  Nie oszukuj się, że w 24 godziny zmieścisz wszystko. Nie da się mieć czasu na wszystko. Robiłam na ten temat live. Możesz obejrzeć go na YouTube.

Nie pozwól, aby już na starcie się poddać. Często patrzymy na zapełniony kalendarz, padamy na kanapę po pracy lub widzimy stertę ubranek do wyprasowania i brudne gary w zlewie. Myślimy „No, oszalałaś, że chcesz teraz realizować jakieś tam marzenia. Jak ty to niby ogarniesz?

A ja Ci powiem — OGARNIESZ TO. Tylko musisz się do tego dobrze przygotować. Celowo piszę — musisz, bo bez planu działania łatwo się potknąć o pierwszą (i każdą kolejną) przeszkodę.

Jak zaplanować naukę projektowania wnętrz, gdy masz już dużo na głowie?

Jeśli pracujesz na etacie, właśnie zostałaś mamą lub jesteś jeszcze na macierzyńskim, wolnego czasu jest zdecydowanie mniej. To normalne. Nie oszukuj się, że w 24 godziny zmieścisz wszystko, nie wprowadzając żadnych zmian.


To nie jest tak, że będziesz mamą na pełen etat i potem jeszcze na drugi etat będziesz po nocach robić projekty wnętrz. Podobnie, jeśli pracujesz na etacie i chcesz się przebranżowić. Nie będziesz po prostu w stanie i zabraknie Ci sił. Gdy to czytasz, pewnie jest to dla Ciebie oczywiste. Jednak, gdy pytam o plan działania, magicznie ta świadomość znika i tworzymy nierealistyczne plany.

Koniecznie zobacz: Jak nauczyć się projektować wnętrza? Od czego zacząć, jeśli chcesz zostać projektantem wnętrz? Znajdziesz tam wideo, podcast i artykuł. Dowiesz się między innymi, że kontekst jest różny i do niego dopasowujemy działanie.

Zmiany i priorytety w procesie nauki projektowania wnętrz

Zmiany są konieczne, podobnie jak ustalenie priorytetów. Na 100% będzie trzeba je wprowadzić do swojej codzienności. Jeśli do tej pory po pracy leżałaś przez godzinę i oglądałaś Netflixa — może warto obejrzeć merytoryczny film na YouTubie, lekcję z kursu online lub nadrobić jakiś webinar? Na pewno wiesz, o co chodzi. Szukaj luk czasowych — nawet tych 15-minutowych. Może jedziesz autobusem do pracy? Posłuchaj podcastu. Może czekasz u lekarza? Odpal e-booka i przeczytaj choć kawałek.

W swoich planach zachowaj elastyczność i wagę priorytetów. Jasne, moim celem było rozwijanie firmy, ale pracowałam w zależności od potrzeb mojego dziecka. Jednocześnie, jednym z moich celów jest nauczenie Oliwki samodzielności.

tekst alternatywny

Nie myl tego z wymówkami, gdy nie chce Ci się uczyć i rozwijać. Chodzi o prawdziwe sytuacje podbramkowe. Gdy pomimo planu cały dzień nie robisz nic w kierunku swojego rozwoju, nagle pojawia się długi, wolny wieczór, a koleżanka pisze Ci smsa, że wyszedł nowy sezon serialu, może warto poświęcić trochę czasu na naukę i potem obejrzeć sobie jeden odcinek zamiast wszystkich naraz? To od Ciebie zależy. Realizowanie celów jest ciągiem świadomych wyborów.

Sposoby na rozwój, gdy chcesz zacząć projektować wnętrz i brakuje Ci czasu.

Nie pracowałam na etacie, ale to, o czym powiem, będzie uniwersalne. Gdy byłam na macierzyńskim:

  • Słuchałam audiobooków (Storytell).
  • Czytałam książki — biznesowe, rozwojowe. Dbałam o różnorodność.
  • Uczestniczyłam w kursach online,
  • Raz na jakiś czas chodziłam na spotkania biznesowe dla kobiet, które były również świetną okazją do nawiązania kontaktów.
  • Oglądałam filmy na YouTube z branży wnętrzarskiej.
  • Uczestniczyłam w poznańskich targach
  • Możesz włączyć czytanie głosowe w swojej komórce i podczas obierania marchewki słuchać artykułu.

Ciekawostka – Prawo Parkinsona

Im więcej masz czasu na wykonanie jakiejś czynności, tym… dłużej ją wykonujesz. Okazuje się, że jak masz mniej czasu, potrafisz być bardziej produktywna i zorganizowana. Ponieważ nie masz wyjścia! Jak widzisz, są też plusy pracy na macierzyństwie. 🙂


Planner nauki i całą ścieżkę, aby zostać projektantem wnętrz znajdziesz w Workbooku „Projektowanie wnętrz — jak wystartować i nie żałować?”

A po więcej wskazówek jak zostać projektantem zapraszam Cię do mojego newslettera. Zapisz się i odbierz prezent!

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial