Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2024
Zastanawiasz się jak nauczyć się projektować wnętrza? Gdy przeprowadziliśmy w marcu 2023 roku ankietę wśród osób, które były zainteresowane tematem startu w branży projektowania wnętrz, otrzymaliśmy niemal 300 odpowiedzi! Aż 30% z nich pochodziło od osób, które myślą o tym, aby się przebranżowić lub dopiero zastawiają się, jak zacząć projektować wnętrza. Czy też byłbyś w tej grupie? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś! Z tego materiału dowiesz się od czego zacząć, jeśli chcesz zająć się zawodowo projektowaniem wnętrz.
Projektowanie wnętrz – od czego zacząć, gdy chcesz działać w branży?
Jak nauczyć się projektować wnętrza – czy istnieje uniwersalna ścieżka rozwoju?
Na początku od razu zaznaczę bardzo ważną rzecz. Nie ma jednego, idealnego i najlepszego sposobu, aby zostać projektantem wnętrz. Powód jest prosty. Każdy z nas jest inny i nasz kontekst jest różny. Dlatego na pytanie – Jak nauczyć się projektować wnętrza? – nie ma jednoznaczej odpowiedzi.
Jeśli jesteś na studiach – możesz całkowicie skupić się na nauce, także we własnym zakresie.
Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zbudować swoją firmę projektową (np. tak, jak zrobiła to moja Kursantka Agnieszka Szewczyk), to Twoje możliwości czasowe będą zupełnie inne niż osoby, która studiuje.
Podobnie, jeśli pracujesz na etacie – gdy chcesz się przebranżowić – dysponujesz mniejszą ilością czasu na naukę, a jednocześnie nie masz zaplecza ze studiów lub kursu.
Po pierwsze przeanalizuj swoją sytuację – ile aktualnie masz wspólnego z projektowaniem wnętrz i jaki jest Twój punkt startowy.
💡Myślisz o tym, aby zostać projektantem wnętrz i zastanawiasz się jak to osiągnąć?
💡Jesteś w trakcie nauki projektowania wnętrz i zadajesz sobie pytanie, jak zacząć, gdy skończą się np. studia lub kurs?
💡Jesteś świeżo po kursie, studiach etc. i planujesz lub robisz właśnie swoje pierwsze projekty wnętrz dla klientów (na własny rachunek lub na etacie)?
💡Stoisz przed podjęciem decyzji, czy i jak założyć swoją firmę projektową?
💡Chcesz się przebranżowić i zastanawiasz się, jak to połączyć z etatem, macierzyństwem lub kiedy rzucić etat?
To są zupełnie różne punkty startowe. Kontekst jest różny, a to powoduje, że warunki czasowe i strategie rozwoju także muszą być podporządkowane temu, gdzie jesteś teraz i jakie masz zasoby. Pomimo, że łączy je wspólny cel – droga dotarcia będzie zupełnie inna.
Dlatego spójrz na swój kontekst i do niego dopasuj strategię działania. Nie planuj hurra optymistycznie, a realistycznie.
Jak nauczyć się projektować wnętrza w zależności od sytuacji?
Określ główną ścieżkę nauki, aby zostać projektantem wnętrz i zdobyć odpowiednie kompetencje.
Zupełnie szczerze przyznam, że studia w zupełności nie zapewniają koniecznej wiedzy, aby działać w zawodzie. Dlatego, jeśli masz za sobą studia projektowania wnętrz lub jesteś w trakcie nauki, nie opieraj się tylko na programie uczelni i ucz się we własnym zakresie, aby być samodzielnym i kompetentnym projektantem wnętrz. Możesz pójść na praktyki, przerabiać dodatkowe kursy online lub czytać artykuły lub e-booki na ten temat.
W zawodzie projektanta wnętrz nauka nigdy się nie kończy. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rzeczy. Trzeba mieć tego świadomość i być na bieżąco. Aby ułatwić to projektantom i architektom wnętrz, wydaję cotygodniowy magazyn Narzędziownik Architekta.
Chcesz się przebranżowić? Na co pozwalają Ci fundusze i czas? Studia, wielotygodniowy kurs stacjonarny? A może kilka kursów projektowania wnętrz online, by przerabiać je wieczorami po pracy?
Jesteś mamą i chcesz wrócić do zawodu? Może chcesz studiować zaocznie zdalnie lub stacjonarnie? A może także wybierzesz kursy online z projektowania wnętrz?
Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy można projektować wnętrza bez studiów.
Czy można zostać projektantem wnętrz bez studiów?
Tak. Projektowanie wnętrz nie jest zawodem, który wymaga ukończenia studiów kierunkowych. Zawód projektanta wnętrz nie podlega regulacjom prawnym, które określałyby konieczność studiowania na uczelni wyższej i zdobycia wyższego wykształcenia w zawodzie projektanta wnętrz.
Projektowanie wnętrz bez studiów
Znam kilka osób, które zostały projektantami wnętrz, pomimo że nie ukończyły studiów projektowania wnętrz na ASP ani studiów architektury wnętrz na żadnej politechnice. To, że są projektantami wnętrz, zawdzięczają swojej wytrwałości i determinacji. Nie jest to proste i nie wystarczy ukończony weekendowy kurs projektowania wnętrz.
Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że konieczne są minimum 2 lata codziennej, rzetelnej nauki (średnio po 8 godzin dziennie), aby zostać dobrym projektantem wnętrz bez ukończenia studiów kierunkowych.
Zaplanuj naukę projektowania wnętrz
Polecam metodę bloków czasowych, które na stałe wpisujesz do kalendarza. Spójrz na swój plan dnia. Znajdź zajęcia, które możesz wyeliminować (tak też może się zdarzyć). Znajdź wolne przestrzenie czasowe i zarezerwuj je na spełnianie marzeń i realizację swojego celu – zawodowe projektowanie wnętrz.
Ale pamiętaj! Znów spójrz na swój kontekst. Na studiach masz plan zajęć, na etacie musisz obiektywnie mierzyć siły na zamiary, a jako młoda mama musisz przede wszystkim uwzględnić potrzeby swojego dziecka.
Jeśli pracujesz na etacie, właśnie zostałaś mamą lub jesteś jeszcze na macierzyńskim, wolnego czasu jest zdecydowanie mniej. To normalne. Nie oszukuj się, że w 24 godziny zmieścisz wszystko, nie wprowadzając żadnych zmian. To one będą kluczowe, abyś osiągnęła cel. Na 100% będzie trzeba je wprowadzić do swojej codzienności.
Jeśli do tej pory po pracy leżałaś przez godzinę i oglądałaś Netflixa — może warto obejrzeć merytoryczny film na YouTubie, lekcję z kursu online lub nadrobić jakiś webinar dla projektantów wnętrz? Na pewno wiesz, o co chodzi. Szukaj luk czasowych — nawet tych 15-minutowych. Może jedziesz autobusem do pracy? Posłuchaj podcastu. Może czekasz u lekarza? Odpal e-booka i przeczytaj choć kawałek. Liczą się małe, ale regularne kroki.
Co projektant wnętrz musi umieć?
To zależy – od tego, czy pracujesz dla kogoś czy we własnej firmie projektowania wnętrz. Niezależnie od tego, co zdecydujesz, koniecznie jest zdobycie niezbędnej wiedzy, tzw. warsztatu projektowego.
Konieczne kompetencje projektanta wnętrz
Kluczowym na początku jest zdobycie wiedzy teoretycznej (np. ergonomia, psychologia koloru, proporcje) oraz wiedzy technicznej, np. projektowanie poszczególnych pomieszczeń, mebli na wymiar, przewidywanie i rysowanie zmian w instalacjach wod.-kan. i elektrycznej.
Może Ci się przydać:
- Kurs online z tworzenia dokumentacji technicznej
- Szkolenie online Jak projektować meble na zamówienie.
- Kurs online, w którym omawiam szczegółowo projektowanie kuchni.
- Kurs, w którym omawiam ponad 150 błędów projektowych.
Do tego trzeba pamiętać o tym, aby zdobyć wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, aby proponować klientom odpowiednie rozwiązania np. na blaty, podłogi, ściany czy meble na zamówienie. Materiałoznawstwo omawiam między innymi w kursie online Jak projektować meble na zamówienie i kursie online o projektowaniu kuchni.
Oprócz tego musisz poznać program 3D np. SketchUp lub Pcon-planner i nie obejdzie się bez nauki wizualizacji fotorealistycznych np. w programie V-ray oraz umiejętność tworzenia dokumentacji technicznej w programie typu CAD.
To wszystko tworzy niezbędny warsztat projektanta wnętrz – niezależnie od tego, czy pracujesz u siebie, czy u kogoś.
Równie cenną umiejętnością jest zarządzanie sobą w czasie, aby dotrzymywać ustalonych terminów.
Kompetencje projektanta wnętrz, który chce mieć własne studio projektowe
Jeśli planujesz zakładać własną firmę, w Twoim planie nauki powinny się pojawić także takie tematy jak: budowanie relacji z klientem, marketing, strategia marki, analizowanie finansów i budowanie strategii cen, tworzenie oferty. Rozwijanie własnej firmy to proces krok po kroku. Na blogu znajdziesz artykuł, w którym opisałam 12 głównych kroków rozwoju marki projektowej. Cały ten proces możesz przejść z moją pomocą w Akademii Przedsiębiorczego Architekta.
Masz więcej pytań?
Jeżeli masz więcej pytań możesz odebrać pdf, w którym zebrałam odpowiedzi na 94 najczęściej zadawane pytania przez początkujących projektantów. Możesz odebrać go po zapisie na mój newsletter.
Planner nauki i całą ścieżkę, aby zostać projektantem wnętrz, znajdziesz w nowej książce dla architektów wnętrz: ,,Jak wystartować i nie żałować„, która powstała z Waszą pomocą. Dziękujemy za wypełnienie ankiet!
Witam,pracuję jako jednoosobowa działalność,ale chciałabym się przebranżowić na projektanta/dekoratora wnętrz,jestem w stanie znaleźć czas na naukę,od czego zacząć? Jaki wybrać kierunek?
Polecam zacząć od Workbooka: https://agnieszkapasiekaadamek.com/produkt/workbook-projektowanie-wnetrz-jak-wystartowac/
On pomoże zaplanować całą ścieżkę rozwoju i osiągania swojego celu 🙂