Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2020


Spółka partnerska dla architekta

Inną formą współpracy, którą warto brać pod uwagę jest spółka partnerska. 

To rozwiązanie jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy niskimi kosztami i łatwością obsługi a BEZPIECZEŃSTWEM.

Ta pierwsza została stworzona z myślą o profesjonalnych przedstawicielach wolnych zawodów, takich jak Ty i ja.

Spółkę partnerską mogą bowiem zakładać tylko osoby należące do następujących grup zawodowych:

adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły.

Osoby te ponoszą zwykle szczególną odpowiedzialność za swoje działania i poddane są wielu rygorom (np. posiadaniu OC). Istotą tej spółki jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników za konsekwencje „błędów w sztuce”, popełnionych przez jednego z nich. 

Czy spółka dla architekta jest dobra?

tekst alternatywny

Jeśli więc jesteś architektem, partnerem spółki partnerskiej, a inny partner w Twojej spółce zaprojektuje budynek, który wskutek błędów w jego pracy zawalił się po dwóch tygodniach od oddania do użytkowania (Ty może nie projektujesz drapaczy chmur, ale Twój wspólnik może…), to Ty nie ponosisz za to odpowiedzialności – nie zapłacisz odszkodowań, zadośćuczynień, ani nie pójdziesz do więzienia. 

Jest to zatem spółka zdecydowanie bezpieczniejsza od spółki cywilnej, w której wszyscy odpowiadają za wszystko. Wciąż jest to jednak spółka osobowa, co oznacza, że wspólnicy mogą odpowiadać całym majątkiem za inne zobowiązania spółki (niezapłacony czynsz najmu, dla przykładu). Szczęśliwie, jest to odpowiedzialność nieco „odsunięta” od wspólników o tyle, że egzekucję z ich majątków można przeprowadzić dopiero, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się  nieskuteczna. 

Podatek w spółce architektonicznej

Zaletą jest jednak to, że spółka ta jest „transparentna” podatkowo pod względem podatku dochodowego (czyli nie ma to związku z vatem). Oznacza to, że nie ma osobnego podatku od dochodu spółki partnerskiej, jest tylko podatek dochodowy od dochodu wspólników (w tym zakresie jest podobna do spółki cywilnej). 

Na moją prośbę artykuł przygotowała dla nas – Agata Klima-Nowak; Adwokat. Pomaga przedsiębiorcom i osobom prywatnym korzystnie i bezpiecznie zarządzać ich majątkiem tak, aby sami mogli się skupić na swoich kluczowych projektach.

Dla swoich klientów tworzy i analizuje umowy, odzyskuje ich należności, pomaga rozwiązywać spory z kontrahentami, doradza w ich bieżącej działalności.

Kontakt do prawnika dla architektów

Jeśli chcecie umówić się na konsultację z Agatą – kliknij tutaj i wybierz dogodny terminagata.nakiedy.pl

Polub na Facebooku , blog Prawo dla Przedsiębiorczych 


tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial