Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2022


Czas na własny rozwój to u Ciebie luksus czy standard? Znalezienie go wydaje się wyzwaniem dla większości znanych mi projektantów wnętrz. Powodów jest wiele, ale nie zapominajmy, że nasza praca zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich 10 lat.  Możemy teraz zrobić o wiele więcej, korzystając z tego, co mamy pod ręką: nie musimy już siedzieć w studiu przez cały dzień (lub noc) – istnieje tak wiele programów, które pozwalają nam pracować w domu. 

Jeśli więc większość czasu pracy spędzasz przed komputerem, warto raz na tydzień lub dwa wziąć trochę wolnego, aby wyjść na spacer i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pomoże Ci to zachować kreatywność i inspirację nowymi pomysłami, które pochodzą z innych źródeł niż tylko z lektury czasopism lub stron internetowych poświęconych projektowaniu.

Znalezienie czasu to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stają projektanci wnętrz. Jak znaleźć czas i zadbać o swój rozwój?

  1. Kilka tipów na start:

Jeśli chcesz zacząć dbać o swój rozwój, musisz wyznaczyć sobie cel, aby znaleźć na niego czas tak, jak znajdujesz czas na inne aspekty swojej działalności lub pracy. 

  1. Określ cel. Istnieje kilka rodzajów celów:
  • Cele SMART — Konkretne, Mierzalne, Osiągalne, Realne, Istotne, Oparte na Czasie.
  • Cele związane z przeszkodami — Jak pokonam tę przeszkodę?
  • Vision Statements — Dlaczego to robię? Jaki jest rezultat? Jak wygląda sukces?
  1. Wyznaczenie sobie bloków czasowych pozwala poczuć większą kontrolę nad sytuacją. Wiesz dokładnie, kiedy będziesz poświęcać swoją energię na pracę nad swoim rozwojem i możesz to zaplanować.
  1. Zaplanuj bloki czasowe w swoim kalendarzu tak, jak każde inne spotkanie. 

Bardzo łatwo jest odłożyć naukę na później, ponieważ nie ma się na nią ochoty lub są pilniejsze sprawy do załatwienia. Jeśli jednak zaplanujesz czas na naukę, o wiele łatwiej będzie Ci wywiązać się z obowiązków i robić postępy.

  • Zaplanuj czas na inspirację, aby odkrywać nowe pomysły, rozwiązywać problemy i generować dobre pomysły; wygospodaruj trochę czasu, w którym nie liczy się nic innego, jak tylko zatracenie się w tym, co nas najbardziej inspiruje: książkach, muzyce, sztuce…
  1. Jeśli zaplanujesz zbyt wiele spotkań, możesz nie być w stanie poradzić sobie z dużą ilością pracy. Zaplanuj spotkanie na porę dnia, w której jesteś najbardziej produktywny (lub najmniej prawdopodobne jest, że ktoś będzie Ci przerywał). Zachowaj równowagę między osobistą produktywnością a potrzebami innych osób.

Wsparcie a czas na rozwój

  1. Nie bój się prosić o pomoc w domu, jeśli planujesz regularne dni/nocki rozwojowe, dodaj to do swojej rutyny — nie jako luksus czy coś specjalnego, ale jako konieczność, tak, jak praca nad każdym projektem.

Może nie zawsze będziesz zajęty, ale zawsze będziesz zajęty ponownie. 

Jeśli nie zaplanujesz tego, teraz kiedy wszystko jest spokojne, znów zacznie się szaleństwo. Twój grafik zapełni się innymi zobowiązaniami i wydarzeniami rodzinnymi. Będziesz mieć mniej czasu niż kiedykolwiek na robienie postępów w sprawach, które wydają Ci się luksusem lub czymś wyjątkowym (jak nauka nowego programu!).

7. Zalecam, abyś w każdym tygodniu swojego kalendarza uwzględnił czas na rozwój, niezależnie od tego, czy będą to wtorkowe wieczory, soboty od 9.00 do 13.00, czy cokolwiek innego, co odpowiada Tobie i Twojej rodzinie. 

8. Znajdź sposób lub źródło wiedzy, które zapewni Ci stałą dawkę rozwoju. Nie trać czasu na szukanie. Kilka propozycji ode mnie:

  • czytanie Narzędziownika Architekta – co tydzień w piątek;
  • oglądanie wideo i szybkich tutoriali w Klubie Przedsiębiorczego Architekta, gdzie znajdziesz wiedzę i pomoc w niemal każdym aspekcie branży projektowania wnętrz. Żeby mieć efekt, wystarczą Ci nawet 2 minuty dziennie. Liczą się małe kroki. 1 tutorial > natychmiastowe wdrażanie > efekt > rozwój.
  • szukaj kursów online, które są zwięzłe, konkretne i na temat. Tak, abyś miał szybkie efekty bez kilkudziesięciu godzin spędzonych na oglądaniu. Takie kursy stworzyłam z myślą o Akademii Przedsiębiorczego Architekta, choć nie tylko. Na mojej platformie znajdziesz więcej.

Nie odkładaj tego na później, aż przestaniesz być zajęty — bo ten dzień może nigdy nie nadejść!  

Czas jest cennym zasobem, którego nigdy nie da się odzyskać. Musimy wykorzystać go mądrze.

Wszyscy o tym wiemy, ale łatwo o tym zapomnieć, dopóki nie staniemy przed zadaniem znalezienia czasu na coś innego niż to, co robimy w tej chwili. Nie chodzi tylko o to, by mieć wystarczająco dużo czasu dla siebie — trzeba też zadbać o to, by mieć wystarczająco dużo czasu na rozwój swojej kariery! Kariera to budowanie relacji, uczenie się nowych umiejętności, zdobywanie doświadczenia…

Od czego zacząć? 

tekst alternatywny

Wyznacz sobie cel, a następnie wygospodaruj trochę czasu, który będziesz mógł poświęcić na swój rozwój zawodowy. Zastanów się, ile czasu może Ci to zająć w każdym tygodniu lub miesiącu, a następnie wpisz to do swojego harmonogramu jako termin (nawet jeśli oznacza to zaplanowanie go z wyprzedzeniem).

Zobacz:

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial