Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2021


Każdy z nas kiedyś zaczynał. Jeśli jesteś na początku swojej drogi, to na pewno masz wiele wątpliwości co do tego, jak powinna wyglądać dokumentacja techniczna i jak ją dobrze przygotować. Być może nie wiesz, od czego zacząć. Skąd czerpać wzorce.

Może pracujesz już kilka lat, ale nie jesteś pewien czy robisz to poprawnie lub chciałbyś przygotowywać rysunki szybciej. W tym artykule pokażę Ci, od czego zacząć i na co powinien zwracać uwagę projektant wnętrz. 

Jak tworzyć dokumentację techniczną? – szkolenie i poradnik dla architektów i projektantów wnętrz 

szkolenie dla projektanta wnętrz dokumentacja techniczna

Dobra dokumentacja techniczna projektu – najważniejsze cechy

Dobra dokumentacja techniczna projektu musi być czytelna dla odbiorcy. Litery i wymiary nie za małe i ujednolicone. Najlepiej ta sama czytelna czcionka wszędzie. Sprawdzić to możesz, drukując rysunki na A4 i A3. Wymiary dobrze dopasować tak do skali, aby nawet na formacie A4 były czytelne. 

Kolor linii też ma znaczenie. Wiele osób drukuje kolorowe rysunki w wersji czarno białej. Jeśli użyjesz np. jasnożółtego, to część linii może być nieczytelna. 

Linie wymiarowe nie powinny pokrywać się z liczbami i opisami i zachodzić jedna na drugą. Może to spowodować zły odczyt wymiaru i błąd w wykonaniu.

dokumentacja techniczna projektu wnętrz

Numerowanie rysunków w dokumentacji technicznej

W tabelkach warto mieć poprawną numerację i jasno opisane czego dany rysunek dotyczy. Niby oczywiste, a jednak sprawdzając setki rysunków, co jakiś czas spotykam się z kilkoma rysunkami, o tym samym numerze. Poprawne numerowanie jest niezbędne, aby odnieść się do konkretnego rysunku i łatwiej komunikować z wykonawcą i inwestorem. 

Ile musi być rysunków w dokumentacji technicznej do projektu wnętrz?

Dobrze jest, jak rysunków nie jest ani za dużo, ani za mało. Jeśli jest za dużo – szukanie detalu zabiera czas. Jeśli jest ich za mało i nie podaliśmy np. detalu rozmieszczenia sztukaterii na ścianie, musimy przerwać obecną pracę i takie rysunki dorobić. Jest to mało komfortowe zarówno dla Ciebie jako projektanta, jak i dla wykonawcy. Po co tracić czas? 

tekst alternatywny


Nie zapominaj o detalach. Bez szczegółowych rysunków nietypowych elementów robionych na zamówienie wykonawca nie będzie mógł zrobić ich poprawnie, może się okazać, że na budowę przyjedzie produkt zupełnie inny niż ten na wizualizacji. Szczególnie zwróć uwagę na opisy w meblach i kolorystykę mebla podawaną w RAL i NCS. 

Wymiary na rysunkach technicznych

Jeśli rysujesz przedmiot, który ma 3 wymiary – długość, wysokość, szerokość to koniecznie opisz te dane na rysunku. Bardzo często widzę, że projekty wykonawcze składają się z dwóch rzutni np. rzut z góry i z przodu, a rzut boku jest pomijany. Brak jednego niezbędnego wymiaru powoduje, że wykonawca nie może zrealizować Twojej koncepcji

Dokumentacja techniczna projektu – wątpliwości architekta wnętrz

Jeśli nie chcesz popełnić błędów przy tworzeniu dokumentacji technicznej, musisz przygotować się do tego już wcześniej. Najlepiej jak na każdym etapie projektowym będziesz sprawdzał swoją pracę za pomocą checklisty, w której wypiszesz wszystkie elementy, jakie należy sprawdzić. Takie checklisty przygotowałam dla swojego zespołu i są też dostępne w moim sklepie. Zobacz interaktywne checklisty do sprawdzania i kontrolowania pracy nad projektem wnętrz.

checklista dla architekta wnętrz

Dokumentacja techniczna projektu – co sprawdzamy?

Na etapie inwentaryzacji przenosisz wymiary na rysunek. Sprawdź, czy wszystkie wymiary się zgadzają. Nie zakładaj zawsze, że ściany są równolegle, a pracujący wymiar ,,dociągniesz” do innego i jakoś to będzie. 

Jeśli modelujesz bryłę, musisz zwrócić uwagę na okna, drzwi, parapety, grzejniki i wentylację. Szczególnie ta ostatnia jest często pomijana przy projekcie. Jeśli nie uwzględnisz kratki wentylacyjnej w łazience i zrobisz w jej miejsce szafkę.

Cały projekt, kład danej ściany i rysunku mebla będą do zmiany. Stracisz czas na poprawki, o ile w porę się zorientujesz. Gorszy scenariusz jest taki, że stolarz wykona szafkę na zamówienie i trzeba będzie kupić nową o innych wymiarach, zakładam, że tego byś nie chciał. 

dokumentacja techniczna jak ją tworzyć i unikać błędów

Sprawdzając rysunki z checklistą, masz pewnośćże nie stracisz czasu na rendery i w modelu znajdą się wszystkie niezbędne elementy. Z doświadczenia wiem, że mnóstwo godzin projektanci przepalają na poprawki renderów, ponieważ zapomnieli o grzejniku, kratce czy włączniku przy łóżku. 

Warto nanosić na bryłę włączniki i gniazda przy łóżku, w łazience i w kuchni. Dzięki temu na etapie tworzenia dokumentacji technicznej minimalizujemy błąd np. za dużego łóżka, który przesłania łączniki lub gniazda nad płytą indukcyjną zamiast obok, czy też brak oświetlenie pod szafkami.  

Co powinna zawierać dokumentacja techniczna projektu wnętrz?

Wszystkie niezbędne rysunki do wykonania całego projektu. Jeśli planujesz sztukaterie na ścianach, narysuj, jak mają być rozmieszczone. Chcesz zrobić nietypowy układ z paneli akustycznych? Pokaż na kładach, gdzie mają się znaleźć.

Pamiętaj o opisach, które ułatwiają pracę wykonawcą. Nie ma co liczyć na to, że ktoś się czegoś domyśli. Lepiej precyzyjnie określić, co chcesz, aby zostało zrobione, niż później tłumaczyć detale przez telefon.

Wzór dokumentacji technicznej architekt wnętrz szablon przykład
Zobacz przykładowy wzór dokumentacji technicznej – ponad 90 stron

Dokumentacja techniczna – lista rysunków technicznych 

Tworzenie rysunków technicznych zaczynamy od spisania listy elementów, jakie muszą się tam znaleźć.  Pomocna jest w tym wizualizacja wnętrza. Sprawdzamy, czy żaden element nie został pominięty. Czy mamy na liście każdy mebel na zamówienie i każdy detal?

Ja korzystam z programu Sketchup, w którym tworzę bryłę tak, aby od razu z niej mieć wszystkie przekroje, kłady oraz elementy mebli na zamówienie. Ponieważ mój program do urządzania wnętrz zawiera od razu aplikację do tworzenia dokumentacji technicznej o nazwie Layout, to w bardzo szybki sposób mogę tworzyć rysunki techniczne.

Co więcej, to co zmienię w modelu 3d, zmienia się automatycznie na rysunkach technicznych. Ta praktyczna funkcja pomaga oszczędzić nawet 80% czasu potrzebnego na wykonywanie dokumentacji technicznej.

wizualizacja wnętrz i dokumentancja techniczna jak tworzyć
www.atoato.pl

Mój Tip :

Warto rozpisać czas, jaki planujemy przeznaczyć na każdy rysunek. Dzięki temu zdarzysz na czas i nie będziesz musiał pracować po nocach i w weekendy.


Ja do tego zadania używam szablonów, które stworzyłam w programie Canva. Są dostępne w niektórych moich kursach, np. w tym: Jak rozpisać w kalendarzu każdy projekt z podziałem etapy. Korzystam także z mojego plannera do kontrolowania czasu pracy nad projektem wnętrz oraz aplikacji Toggl.


Jeśli chcesz lepiej planować swój czas pracy i zadania, wskocz do artykułu Efektywny czas pracy architekta wnętrz. Co więcej, czasem, tworząc dokumentację techniczną, tracimy czas. I to nie dlatego, że mamy zbyt małą wiedzę, a dlatego, że nie zadaliśmy sobie w myślach kilku pytań. Zobacz ten artykuł, zadaj sobie 5 pytań i nie trać czasu na tworzenie dokumentacji technicznej.

Jakie rysunki techniczne musisz wykonać ?

Najczęściej są to:

  • rysunek z inwentaryzacji/od inwestora- rzut z góry
  • rzut z góry-funkcja wraz z wymiarami poszczególnych obiektów- 2 wymiary
  • rzut z góry-elektryka projektowana, zaznaczenie punktów świetnych i gniazd prądowych
  • rzut z góry- wod-kan projektowany, zaznaczenie przyłączy
  • rzut z góry-posadzki, zaznaczyć kierunki układania
  • rzut z góry-sufity podwieszane
  • rzut z góry- zmiany ścianek działowych/można też to połączyć z drzwiami opisem, wymiary zmieniających się otworów i ścianek oraz z opisem schodów
  • rzut z góry-kolory ścian, dekoracje, tapety – można połączyć z rysunkiem zmiany ścianek działowych
  • kłady ścian kuchni, łazienek 
  • kłady pozostałych mebli wraz z opisami, 3 wymiary każdego elementu trójwymiarowego
  • kłady ścian detali 

Część tych rysunków można połączyć w całość i zaoszczędzić czas i papier, sporo o tym mówię na szkoleniu Tworzenie dokumentacji technicznej. Wiele projektantów wnętrz szykuje rysunek układu funkcjonalnego na samym początku pracy nad projektem. Ja pracuję w innym modelu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Układ funkcjonalny – czy można go pominąć w projektowaniu wnętrz?

Dokumentacja techniczna – 3 najczęstsze błędy

  1. Brak wszystkich niezbędnych rysunków
  2. Brak wszystkich wymiarów koniecznych do realizacji projektu 
  3. Nieczytelne wymiary i opisy 

Co zrobić, aby nie popełniać błędów w rysunkach technicznych?

Stworzyć listę rysunków, sprawdzać na bieżąco z modelem 3d, poznać zasady wymiarowania i drukować rysunki w celu weryfikacji błędów słabo widocznych elementów. Warto poprosić kogoś doświadczonego o sprawdzenie dokumentacji technicznej. Można ustalić stawkę za sprawdzanie od ilości arkuszy. Jeśli nie masz takiej możliwości, stwórz checklistę elementów, jakie należy sprawdzić lub skorzystaj z moich. Jeśli projekty wydrukujesz, będziesz widział więcej. Sprawdzisz jak kolory i czcionki wychodzą na formacie A4 lub A3.

Już teraz możesz przeczytać artykuł Lepsza dokumentacja techniczna w 7 krokach, aby poznać kolejne cenne wskazówki.

Kurs online ,,Tworzenie dokumentacji technicznej” – co znajdziesz w środku?

Kurs online dla architektów wnętrz stworzyłam, aby pomóc Ci przygotować dokumentację techniczną, pokazać jakich rzeczy nie robić i jakie wyzwania są przed Tobą. Nauczę Cię również, jak poprawnie zaplanować cały proces tworzenia dokumentacji technicznej i jak ją sprawdzać, aby unikać błędów.

Na szkoleniu pokażę Ci jak przejść krok po kroku, od przeniesienia na papier tego, co na wizualizacjach, do stworzenia detali wnętrzarskich. W efekcie stworzysz precyzyjną dokumentację, która ułatwi cały proces realizacji wykonawcom i inwestorowi. Opowiem, na co należy zwrócić uwagę i jak uniknąć wielu niepotrzebnych błędów i stresu

Czego się dowiesz z kursu online ,,Tworzenie dokumentacji technicznej”?

  • Jakie są zasady tworzenia rysunków technicznych.
  • Jak zadbać o czytelność rysunków.
  • Jakich błędów nie popełniać i jak sprawdzać wykonane rysunki.
  • Jak usprawnić pracę i zmniejszyć ilość rysunków.
  • Jak poprawnie zaplanować cały proces tworzenia dokumentacji.
  • Jak przejść krok po kroku, od przeniesienia na papier tego, co na wizualizacjach do tworzenia detali wnętrzarskich.
  • Jak tworzyć precyzyjne rysunki techniczne, które ułatwią cały proces realizacji wykonawcom i inwestorowi.
  • Na co należy zwrócić uwagę i jak uniknąć wielu niepotrzebnych błędów i stresu.
  • Jak tworzyć rzuty z góry układu funkcjonalnego, instalacji wod.-kan., elektryki, sufitów podwieszanych, ułożenia posadzek, kolorów farb, tapet, dekoracji.
  • Jak rysować kłady ścian i inne rysunki nietypowych elementów i detali.
  • Jak rysować meble na zamówienie.
  • Jak poprawnie opisywać rysunki i uporać się ze szczegółową legendą.

Dla kogo jest kurs z tworzenia dokumentacji technicznej?

  • Dla osób, które chcą ulepszyć swoje kompetencje i dołączyć do merytorycznych kursów w bardzo niskiej cenie.
  • Dla projektantów wnętrz, którzy chcą wykonywać lepsze rysunki techniczne.
  • Dla osób, które chcą uniknąć błędów przy wykonywaniu dokumentacji.
  • Dla studentów kierunków projektowych i osób, które chcą zostać projektantami wnętrz.
  • Dla tych, którzy chcą wykonać precyzyjną dokumentację techniczną i zminimalizować ilość telefonów z budowy oraz komplikacji w realizacji.

Opinie o kursie: 

„Agnieszka w szkoleniu o dokumentacji technicznej odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, jest tam wiele przykładów. Polecam szkolenie i dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w zawodzie jak i dla tych już bardziej zaawansowanych, aby usystematyzować swoją wiedzę.”  Magdalena Bach

„Moja największa zmiana po kursie o dokumentacji to szybkość wykonywania rysunków, moim błędem było ciągłe powtarzanie wymiarów. Rysunek jest teraz czytelny i mogę prościej sprawdzić czy wszystko co trzeba na nim się znajduje. Wykonawcom na pewno też ułatwia to sprawę. Zmieniłam całkowicie rysunki elektryki i pierwszy raz nie musiałam nic tłumaczyć na budowie. Trafiłam też na bardzo inteligentnych elektryków. Kurs o meblach – bardzo pomocne okazało się materiałoznawstwo chyba czegoś takiego najbardziej potrzebowałam. Twoja mapa myśli jest cudowna. Dziękuję! ” Monika Stankiewicz-Sipko

„Polecam kurs Agnieszki z dokumentacji technicznej! Ogrom wiedzy, porad i wskazówek oraz pomocne materiały. Świetny do nauki tworzenia dokumentacji dla kogoś kto dopiero zaczyna. Jasny, konkretny przekaz, tylko ważne informacje bez lania wody. Najlepsza inwestycja!” Justyna Fedde

„Polecam kurs dokumentacji technicznej z czystym sumieniem! Teraz widzę gdzie popełniałam błędy, wiem jak ich unikać i co poprawić. Masa wiedzy ?! A to wszystko zawarte w wielogodzinnych materiałach, do których zawsze można wrócić. Ja, dzięki cennym wskazówkom Agnieszki, zoptymalizowałam swój czas. Ponadto we wszystkich kursach czuć ogromną pasję, wielkie zaangażowanie i niesamowitą chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Bezcenne!”  Weronika Ropelewska

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial