Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2021


Czy każdy projektant wnętrz musi być podatnikiem VAT? To pytanie wraca do mnie jak bumerang, dlatego zadałam je specjalistce. Adwokat Agata Klima-Nowak, która napisała już dla nas kilka artykułów o prawie i formalnościach w projektowaniu wnętrz oraz e-book Projektant wnętrz i formalności, rozwieje nasze wątpliwości.

Czy zawsze trzeba być vatowcem, jeśli prowadzimy studio projektowe?

NIE. Nie każdy architekt wnętrz musi być podatnikiem VAT.

O tym, czy będziemy podatnikiem VAT, warto pomyśleć już na etapie zakładania firmy. Jeśli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, możesz skorzystać z ulgi i nie być vatowcem.

Kiedy projektant wnętrz nie musi być podatnikiem VAT?

Nie musisz być podatnikiem VAT, ale:

  • Twój roczny przychód nie może przekraczać 200 000 zł (czyli pieniądze, które otrzymujesz od klientów),
  • nie możesz świadczyć usług doradczych,
  • możesz tworzyć projekty, ale nie możesz prowadzić nadzorów.

Kiedy projektant wnętrz musi być podatnikiem VAT?

Samo projektowanie wnętrz nie jest objęte obowiązkowym płaceniem podatku VAT. To, czy będziesz vatowcem, zależy przede wszystkim od Twoich rocznych przychodów oraz dodatkowych usług, które oferujesz poza projektowaniem wnętrz.

Konsultacje i nadzory są objęte podatkiem VAT

Wszelkiego rodzaju doradztwo podlega podatkowi VAT. Oznacza to, że jeśli chcesz wprowadzić do swojej oferty konsultacje (online, w biurze, w domu klienta lub na budowie) lub nadzory nad realizacją swojego projektu, to będą one podlegać VAT w wysokości 23%. Jeśli do swoich usług doradczych dodasz coś, co jest twórczością — np. szkice, rysunki, koncepcja projektowa i właśnie to będzie przedmiotem zlecenia (a nie usługa doradcza), możesz uniknąć płacenia podatku VAT. 

WAŻNE

Musisz zarejestrować się jako podatnik VAT zanim sprzedasz pierwszą konsultację, nadzór lub inną usługę, która podlega VAT.

Jeśli miałeś to w planach, może przyda Ci się kurs o tym jak tworzyć konsultacje online lub kurs online Jak robić nadzory?

Limit przychodów a VAT

Możesz skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, gdy Twój przychód roczny nie przekroczy 200 tys. zł. Dopóki nie przekroczysz tej kwoty i nie świadczysz usług, objętych obowiązkowym podatkiem VAT, nie musisz być vatowcem.

tekst alternatywny

Jeśli zaczynasz swoją działalność w trakcie roku kalendarzowego, musisz obliczyć limit, proporcjonalny do liczby miesięcy, jakie pozostały do zakończenia roku. Nie będziesz mógł go przekroczyć, jeśli chcesz uniknąć rejestrowania się jako podatnik VAT.

Oblicz limit przychodu, jeśli zaczynasz działalność w trakcie roku kalendarzowego, na podstawie wzoru: 200 000 zł × LD/365

LD – oznacza liczbę dni prowadzenia działalności, która została do końca roku

Kody PKD a VAT

Jakiś czas temu, na grupie Przedsiębiorczy Architekt pojawiło się pytanie o to, czy kody PKD obligują nas do zarejestrowania się jako podatnik VAT. Jeśli zastanawiasz się, o czym mowa, zobacz artykuł Jakie PKD dla architekta wnętrz?.

Kody PKD nie ciągną za sobą konieczności rejestracji jako podatnik VAT. Dopóki nie świadczysz danych usług, podlegających VAT, ale określonych w wybranych przez Ciebie kodach PKD, nie musisz być vatowcem.

Sam kod PKD nie wpływa ani na konieczności płacenia podatku VAT, ani na korzystanie z ulg. Pamiętaj jednak o tym, co pisałam wcześniej. Musisz się zarejestrować zanim sprzedasz np. pierwsze konsultacje.

Czy warto być podatnikiem VAT, gdy prowadzisz studio projektowe?

To, czy warto być podatnikiem VAT, zależy przede wszystkim od tego, dla kogo pracujesz — kto jest Twoim klientem? Jeśli współpracujesz z osobami, które nie są vatowcami lub są osobami fizycznymi, to wydawałoby się, że nie musisz być podatnikiem VAT (przynajmniej na starcie). Oczywiście to sprawa indywidualna, ale nie ma takiej konieczności, o ile spełniasz wszystkie warunki, które zostały omówione w tym artykule.

Bycie podatnikiem VAT wiąże się z tym, że klientom doliczamy do ceny projektu 23% VAT. Jeśli z jakichś względów nie obciążasz nim klienta, a będziesz vatowcem, to VAT i tak musisz zapłacić, a wtedy zarobisz mniej. 

Jednym z plusów bycia vatowcem jest to, że możesz odliczyć VAT, który wynika z wielu kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Jeśli współpracujesz z osobami, które także są na VAT — wtedy bycie vatowcem będzie korzystne dla obu stron. Możesz także rozszerzyć swoje usługi o konsultacje lub nadzory.

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Możesz się zarejestrować jako podatnik VAT w urzędzie skarbowym — osobiście, listownie lub złożyć wniosek elektroniczny. O tym, co musisz zrobić, przeczytasz tutaj.

Jaka stawka VAT na usługi projektowe?

Musisz zarejestrować się jako podatnik VAT, ale zastanawiasz się, jaka stawka VAT obowiązuje na usługi projektowe? Zobacz artykuł: Jaki VAT na usługi projektowe? 8 czy 23% – od czego to zależy?


Daj znać w komentarzu czy artykuł okazał się przydatny i rozwiał wątpliwości. Jeśli pojawią się w Twojej głowie kolejne pytania, zerknij do e-booka „Projektant wnętrz i formalności”. Znajdziesz tam 52 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez projektantów wnętrz.

Adwokat

Agata Klima – Nowak

Pomagam przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Moje motto to: „Prawo dla przedsiębiorców prosto i praktycznie”. Wspieram między innymi architektów wnętrz. Jeśli potrzebujesz więcej mojego wsparcia, wejdź na prawodlaprzedsiebiorczych.pl lub kliknij poniżej i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial