Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2021


Ile razy zastanawiałeś się nad tym, jaka stawka VAT obowiązuje na usługi projektowe? Rozróżniamy dwie stawki VAT – 8 oraz 23%. Od czego zależy stosowanie danej stawki w działalności jako architekt wnętrz? Kolejny raz z pomocą przychodzi nam Adwokat Agata Klima-Nowak.

Jak stawka VAT dla usług architekta wnętrz?

Zacznijmy od tego, że nie zawsze trzeba być płatnikiem VAT. Zobacz artykuł Czy projektant wnętrz musi być podatnikiem VAT? Stawki VAT już znasz. Podstawowa stawka VAT to aktualnie 23%. Jednak na tym nie koniec. W branży projektowania wnętrz także istnieje możliwość zastosowania niższej stawki VAT. 

Niższa stawka VAT na usługi projektowe

Przede wszystkim chodzi o wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich lub udzielenie licencji do praw autorskich. Jeśli Twoja usługa (przygotowanie rzutów projektów wnętrz, zestawienia materiałów, komputerowych wizualizacji wnętrz) obejmuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanego projektu, to czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 8%. 

Projekt musi mieć indywidualny charakter – nie może być masowo sprzedawany niczym dom w rododendronach”. 

Autorskie prawa majątkowe do projektu wnętrz a stawka VAT

Wiesz już, że jeśli przeniesiesz autorskie prawa majątkowe do projektu wnętrz, możesz skorzystać ze stawki VAT 8%. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 53 pr. aut.).

tekst alternatywny


Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy VAT stawkę podatku w wysokości 8% można zastosować w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych.  Pomimo że projektujemy wnętrza i jest to związane z budownictwem, usługi projektanta wnętrz nie klasyfikują się akurat pod te warunki.  

Nadzory — jaka stawka VAT?

W przypadku nadzorów interpretacje nie są jednoznaczne. Nadzory traktowane są przeważnie jako doradztwo. Jeśli je oferujesz, bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie stawki VAT 23%.

Jeśli przenosisz prawa autorskie, dobrym rozwiązaniem jest wystawienie faktury za przygotowanie projektu z przeniesieniem praw ze stawką VAT 8%, a na nadzór osobną, ze stawką 23%.


Więcej o formalnościach w branży projektowania wnętrz dowiesz się u Adwokat Agaty Klimy-Nowak, która napisała e-booka „Projektant wnętrz i formalności”, kilka artykułów na blogu oraz była moją gościnią w wywiadach. Nagrania dostępne są na grupie Przedsiębiorczy Architekt, a jedno na fanpage Przedsiębiorczy Architekt — tutaj

Agata przygotowała także wzór umowy. Wszystkie te materiały, w tym niedostępny ogólnie webinar, znajdziesz w pakiecie.

Adwokat

Agata Klima – Nowak

Pomagam przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Moje motto to: „Prawo dla przedsiębiorców prosto i praktycznie”. Wspieram między innymi architektów wnętrz. Jeśli potrzebujesz więcej mojego wsparcia, wejdź na prawodlaprzedsiebiorczych.pl lub kliknij poniżej i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial