Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2022

Jeśli chcesz otworzyć własne studio projektowe – świetnie trafiłeś. Na blogu znajdziesz mnóstwo wiedzy o tym, jak wygląda praca projektanta wnętrz od podszewki i jak prowadzić hulające studio projektowe. Jednak, na początek, warto przemyśleć kilka ważnych aspektów, które poznasz z tego artykułu.

 

Firma oferująca usługi projektowania wnętrz – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

 

Po pierwsze zastanów się, czy to na pewno dla Ciebie? Jakie pobudki Tobą kierują?

 

Czy masz wszystkie niezbędne kompetencje, aby otworzyć taką firmę ? Może lepiej pracować dla kogoś, aby przekonać się na własnej skórze, czy bycie szefem to twoja bajka?

 

Po drugie musisz wiedzieć, jak ma działać twoja firma i do jakich klientów chcesz skierować ofertę? Bardzo dużo osób skupia się na tworzeniu logo i dopieszczaniu strony, a jak startują, to nie mają pomysłu, skąd będą brać klientów na projekt wnętrz.

tekst alternatywny

 

Dlatego na początek polecam stworzenie strategii marki, opis klientów i rozpisanie tego, w jaki sposób będziesz do nich docierać, jakimi kanałami. Do wyboru masz social media, stronę www, blog, filmy na YT. Możesz też reklamować się w Radio, gazetach lub w Internecie, np. na portalach wnętrzarskich.

 

Trzecia kwestia to pieniądze. Czy masz odłożone coś na start? Jeśli nie to ile potrzebujemy zdobyć, pożyczyć? Jaki jest koszt sprzętów, oprogramowania, ile będziesz płacić na ZUS, księgowej? Czy masz profesjonalną umowę na świadczenie usług projektowych? Jeśli chcesz wynająć biuro, to ile będą kosztowały wszystkie opłaty. Ja polecam zacząć od absolutnego minimum. Czyli niepotrzebne nie generować kosztów. Zrobić i kupić tylko to, co niezbędne. Pracować można zdalnie. Niektóre programy do projektowania są darmowe.

 

Na rynku jest też sporo projektów dofinansowania firm na start.

Być może będziesz chciał nimi pokryć część wydatków.

jak założyć własne studio projektowe

Studio projektowania wnętrz – jaką formę działalności wybrać? 

Lepiej przemyśleć wszystko wcześniej, niż martwić się po.

Jednoosobowa działalność godpodarcza

Najprostszą formą jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się w Urzędzie gminy osobiście lub przez Internet. Rejestracja jest darmowa. Zanim to zrobisz, musisz podjąć kilka ważnych decyzji. Zobacz wpis Projektant wnętrz jako jednoosobowy przedsiębiorca. 

PKD

Jak będzie nazywać się twoja firma? Pamiętaj, że imię i nazwisko będzie przypisane również do twojej firmy, jeśli zakładasz jednoosobową działalność. 

Musisz wpisać kody PKD, które opisują zakres działania, jaki planujesz wykonywać. Więcej o tym przeczytasz we wpisie: Architekt jako jednoosobowy przedsiębiorca.  

Akademickie Inkubatory

Możesz też założyć własne biuro projektowe poprzez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Korzystasz z ich tożsamości prawnej i de facto nie zakładasz firmy, ale możesz działać legalnie. Rozliczasz się z Akademią poprzez umowę.

Inkubatory prowadzą za ciebie księgowości, czy płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Ponosisz tylko stałą opłatę za bycie w Inkubatorach. Twój klient podpisuje umowę z Inkubatorem a ty jesteś wyznaczony jako osoba do realizacji zlecenia.  Możesz zdalnie  podpisywać umowy i rozliczać się przez platformę online. Jeśli jeszcze jesteś studentem, to nie płacisz składek ZUS. 

Choć zawarcie umowy z Inkubatorem jest bardzo proste, to radziłabym poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zasadami współpracy. Jeśli będziecie zainteresowani, chętnie o tym kiedyś napiszę.

Działalność nierejestrowana

Możesz też na początek przetestować biznes i robić zlecenia tak, aby zmieścić się w limicie miesięcznych przychodów, które wyniosą nie więcej niż 1300 zł w 2020 roku.

Jak to było u mnie?

Ja swoje biuro projektowe zaczynałam prowadzić w AIP i po wyjściu mogłam ubiegać się o dotację na start oraz przez kolejne 2 lata płacić mniejszy ZUS, co nie jest bez znaczenia, jeśli jesteś na początku drogi biznesowej.  

*Na temat rodzajów działalności projektowej dla architektów przeczytasz w sekcji prawo dla architekta.

Dla kogo będzie Twoje studio projektowania wnętrz? 

Warto wybierać określoną grupę tzw. niszę. Nie uderzać do wszystkich na raz. Inne potrzeby będzie miał restaurator inne właściciel firmy a jeszcze inne Kowalski urządzający swoją kawalerkę. Każde studio projektowania wnętrz może oferować zupełnie coś innego. Oczywiście z czasem możesz mieć kilka ofert. Na razie zacznij od stworzenia jednej, dla konkretnych ludzi. Więcej na ten temat mówię w szkoleniach w ramach kursu dla architektów wnętrz: Akademii Przedsiębiorczego Architekta. 

Jak skutecznie promować studio projektowania wnętrz? 

Czy będziesz publikować swoje treści na FB, Instagramie, LinkedIn, Pinterest czy YouTube? Wybierz jeden, max. dwa kanały na początek. Zacznij uczyć się, jak działa ten kanał. Jakim zasadami się rządzi. Sprawdź, czy są tam twoi klienci. Jak będziesz się reklamować na danym kanale? Zobacz artykuł Jak promować własne studio projektowe?

Jak zapewne wiesz, na FB masz znikome zasięgi bez reklamy. Samo publikowanie postów nie wystarczy. Sprawdź jakie grupy warto odwiedzać. Tam, gdzie są Twoi klienci, tam powinna być Twoja oferta.

Własne biuro projektowe — Od czego zacząć?

1. Jaką formę działalności wybrać? Firma bez rejestracji, jednosodowa działalność, spółka,  Akademickie Inkubatory?

2. Jaką formę opodatkowania liniowy czy progresywny?

3. Wybierasz bycie na VAT czy zwolnienie z VAT?

4. Jak się rozliczać miesięcznie czy kwartalnie?

5. Jakie licencje oprogramowanie musisz zakupić?

6. Czy chcesz wynająć biuro, czy pracujesz w domu?

7. Ile docelowo chcesz zarabiać?

8. Ile godzin dziennie chcesz pracować? 

9. Czy cały projekt robisz od A do Z samodzielnie? Czy część prac delegujesz?  

Jeśli masz opanowane w jednym palcu modelowanie 3D i wizualizacje, to kolejnym krokiem jest uporządkowanie działań projektowych.

Pytania, jakie powinieneś sobie zadać:

 • Ile trwa zrobienie jednego projektu?
 • Ile projektów możesz robić jednocześnie?
 • Ile powinien kosztować Twój jeden projekt, aby opłacało Ci się go tworzyć? 
 • Jakiej wielkości projekty chcesz tworzyć?
 • Czy chcesz tworzyć projekty mieszkań prywatnych, czy użyteczności publicznej?
 • Czy masz wystarczającą wiedzę, aby to robić? Jeśli nie jakie umiejętności musisz zdobyć? Ile czasu na to planujesz? Miesiąc, pół roku rok? 
 • Ile kosztuje godzina Twojej pracy? 

Przykład:

Założyłeś sobie, że w miesiącu możesz pracować jednocześnie nad maksymalnie 3 projektami, które będą trwać 3 miesiące każdy. Każdy projekt to zarobek brutto ok. 5000 zł. 

Na każdy projekt musisz poświęcić ok. 120 godzin. Czyli godzina twojej pracy kosztuje ok. 41 zł. Oczywiście dochodzą również koszty, które trzeba ponieść i od tej kwoty odjąć.  Sam widzisz, że nie jest to zawrotna kwota.

Teraz wiesz, dlaczego warto zaplanować strategię Twojego biznesu – w tym strategię cen.

projektant wnętrz

Własne biuro projektowe – jakich błędów nie popełniać?  

 • Dużo osób zatraca się całkowicie przy projektach, zapominając o stworzeniu strategii działania i ciągłej kontroli czy idzie w dobrą stronę. W firmie paliwem rakietowym są pieniądze od klientów. Bez pieniędzy może zabraknąć Ci sił i motywacji. Dlatego tak ważne jest, aby zdobyć odpowiednie kompetencje. Nie tylko z obsługi programów 3D, renderingu czy materiałoznawstwa, ale również wiedzy jak sprzedawać. 

 • Kolejny problem to brak ustalonej grupy odbiorców i komunikacja do wszystkich na raz. Zupełnie inne potrzeby będzie miała mama urządzająca pokój dla maluszka, a inne osoba, która otwiera restauracją. Kierowanie tej samej oferty do obu tych osób mija się z celem. Lepiej dopasujesz ofertę, jeśli skupisz się na konkretnej grupie odbiorców. Poznasz ich bolączki i dasz konkretną receptę na pozytywną zmianę. Nagrałam cały kurs online Jak tworzyć skuteczną ofertę na projekt wnętrz.
 • Nie zapomnij o planie promocji. Wiem, że kiedy zakładamy własne studio projektowe, marzymy, aby tworzyć cudowne projekty, a nasze portfolio zwalało z nóg. Jednak bez promocji, nie zadbasz o płynność finansową lub poświęcisz sporo czasu na szukanie klienta lub pracę z tymi, z którymi na pewno nie chcesz współpracować. Nie musisz być wszędzie. Tworzenie contentu wymaga czasu i zaangażowania. Oczywiście możesz część prac oddelegować wirtualnej asystencje lub agencji od PR, ale obawiam się, że na początku zabraknie Ci na to wszystko środków. Sam musisz poznać tożsamość swojej firmy i zacząć ją komunikować innym. Zastanów się jakie wartości są dla Ciebie ważne. Ważna jest dla Ciebie bliska relacja czy wolisz kontakt mailowy? 

Narzędzia

Jednym z pierwszych kroków dobrego projektu jest opanowanie modelowania 3d i tworzenia wizualizacji do perfekcji. Dziś mało kto chce się domyślać, co dostanie ostatecznie i czy projekt będzie przypominał realizację. 

Materiałoznawstwo

Kolejna ważna sprawa to znajomość materiałów i technologii. Nie czekaj z tym do rozpoczęcia działań firmy. Sporo możesz nauczyć się na YT wystarczy, że wybierzesz temat i obejrzysz instrukcję stosowania lub montażu. Gorąco Cię zapraszam do swojego newslettera Narzędziownik Architekta. Co tydzień, w piątek o 12:00, przesyłam praktyczne maile.

Praca projektanta wnętrz – mity

 • Tworzy ładne obrazki, które same się robią w komputerze. 
 • Wybiera mebelki i je ustawia. 
 • Dobiera kolorki i firanki, nie trzeba być specjalistą, aby się tym zająć. 
 • Kocha swoją pracę wiec, może pracować świątek, piątek czy niedziela. 
 • Jego praca to pasja więc powinien udzielać porad za darmo najlepiej 24h/7 
 • Projektowanie wnętrz to robienie ładnych wizualizacji i jeżdżenie po sklepach.

Projektowanie wnętrz to nie tylko dobieranie kolorów na ścianach. Musisz wiedzieć jak zaprojektować oświetlenie, rozmieścić gniazda prądowe, wypusty elektryczne do profili ledowych, zasilaczy, wiedzieć jak przenieść wod.-kan., znać się na ergonomii, uwzględnić wentylację, umieć projektować meble na zamówienie.

Projektowanie wnętrz wymaga ciągłej nauki. Nie można zatrzymać się na podstawowych umiejętnościach, trzeba rozwijać kompetencje z modelowania 3d, materiałoznawstwa, nowinek technologicznych. Co chwile pojawiają się nowe marki i sklepy.  Warto wiedzieć gdzie i jakie produkty warto używać w projektach.

Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, warto nauczyć się dobrej komunikacji z klientem, negocjacji cen i warunków współpracy. Nie bez znaczenia będzie umiejętność liczenia kosztów aranżacji wnętrz i tworzenia katalogów z produktami. Warto też współpracować z firmami i wykonawcami. Dzięki nim można nauczyć się nowych rozwiązań i poznać właściwości różnych materiałów i elementów aranżacji wnętrz.

Jeśli marzysz o tym, aby założyć własne biuro projektowe, zacznij od planu działania, odpowiedz na pytania zawarte w tym artykule i zacznij działać. Nie dowiesz się, jak nie spróbujesz.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, to zapraszam Cię gorąco do rocznej Akademii Przedsiębiorczego Architekta, możesz zapisać się na listę oczekujących.

Na mojej platformie kursowej agnieszkapasiekaadamek.com znajdziesz kursy online oraz e-booki, szablony, checklisty i wszystko to, czego potrzebujesz, aby rozhulać swoje studio projektowe.

Zapraszam do zamkniętej grupy Przedsiębiorczy Architekt na FB. 

 

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial