Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2024


Coś, co budzi we mnie entuzjazm, to ulepszanie. A jeszcze większy entuzjazm, gdy to ulepszanie powoduje ułatwienie i przyspieszenie pracy. W końcu to dzięki temu można zyskać czas na ważne dla nas rzeczy lub robić więcej w tym samym czasie. Ten artykuł chciałam poświęcić aplikacji, stworzonej dla projektantów wnętrz, dzięki której można zaoszczędzić mnóstwo czasu. KIS List to aplikacja dla architektów wnętrz do tworzenia kosztorysu i listy zakupów do projektu wnętrz. 

Kosztorys projektu i listy zakupów w projektowaniu wnętrz

Projektowanie wnętrz wiąże się nie tylko z przygotowaniem rysunków technicznych. Jednym z podstawowych elementów opracowania projektowego jest także lista zakupów oraz kosztorys, dzięki któremu możesz stworzyć aranżację wnętrza w budżecie swojego klienta. 

Aby to osiągnąć, warto pracować na rzeczywistych produktach od samego początku – wybierać konkretny model kanapy, tapety, panele, aby zakładać rzeczywiste koszty realizacji projektu.

Mogłoby się wydawać, że kopiowanie linku, nazwy, zdjęcia lub ceny nie zabierze wiele godzin pracy.

Tylko kiedy zabieramy się do uzupełniania kosztorysowych tabel – najczęściej w Excelu (choć wiem, że niektórzy projektanci wnętrz wykonują listy zakupów także w plikach tekstowych typu Word), wskazówki zegara jakby kręcą się szybciej. Znasz to?

Prawda jest taka, że praca na budżecie bez sprawdzonych narzędzi i metod, które ułatwiają pracę, może zająć naprawdę (zbyt) dużo czasu.

Jak usprawnić pracę nad tworzeniem listy zakupów do projektu wnętrz? 

Przez wiele lat korzystałam w pracy z mojej autorskiej metody FBK, która polega na 3 kluczowych elementach w procesie projektowym:

  • Formularz z pytaniami do klienta online 
  • Brief – spisane wytyczne projektowe 
  • Kosztorys

Więcej opisałam w artykule o procesie projektowym, który odmienił podejście do mojej pracy.

Kosztorys tworzyłam w Excelu online na dysku Google. Miałam gotowy szablon, aby usprawnić pracę. Pracowałam z nim od początku projektu, wklejałam wszystko na bieżąco. Produkty i materiały, jakich używałam, były pinowane na Pintereście. Dzięki temu, na każdym etapie projektu, klient miał wgląd w koszty — czy aby nie rosną za szybko. Widział też konkretne produkty i zdjęcia np. próbek NCS czy płytek. 

tekst alternatywny


To mi się naprawdę sprawdzało i mogłam z moim zespołem zaoszczędzić wiele cennych godzin. Nagrałam na ten temat całe szkolenie o liczeniu kosztów aranżacji wnętrz. Proces projektowy udało mi się skrócić do 3 etapów.

Jednak latem 2021 odkryłam aplikację KIS List, która premierę miała wiosną 2021. Na dobre zaprzyjaźniłam się z aplikacją na przełomie czerwca i lipca 2021. Mówiłam i pisałam o niej wielokrotnie na YouTube, Facebooku – podczas ABC Przedsiębiorczego Architekta – czy w Narzędziowniku Architekta. Przyszedł czas na artykuł. Tym bardziej, że z każdym miesiącem aplikacja się rozwija, pojawiają się nowe funkcje i nie omieszkam aktualizować artykułu, żeby nic nam nie umknęło. Zapraszam Cię do zaglądania częściej – na pewno będę dawać znać o aktualizacjach. 

KIS List – aplikacja dla architektów wnętrz, z którą łatwiej i szybciej stworzysz kosztorys projektu i listy zakupów do projektu wnętrz.

Idea KIS List – Keep It Simple 

Aplikacja KIS List łączy dwa światy (Excela i Pinteresta) w jedno i, co dla mnie najcenniejsze, jeszcze bardziej oszczędza mój czas i całego zespołu. Teraz mamy od razu kosztorys, platformę z zapisanymi produktami w jednym miejscu, a do tego miejsce do komunikacji z klientem na temat propozycji produktów. 

Szacuję, że dzięki przejściu na Kisa oszczędziłam kilkanaście godzin w miesiącu. Dla mnie to ogromnie cenne, bo jak większość projektantów wnętrz ścigam się z czasem i chcę uwolnić go na swoje pasje jeszcze więcej.

Twórcą aplikacji jest informatyk Robert Czapski. Historia powstania KIS List urzeka. Dzięki temu, że żona jest projektantką wnętrz, cudownie wczytał się w potrzeby tej branży. Widział tę pracę od kulis i stworzył coś, bez czego trudno już mi sobie wyobrazić projektowanie wnętrz.

Jak działa KIS List?

Wystarczy zalogować się na platformie KIS List  i pobrać aplikację do przeglądarki.

 Jeśli dołączysz poprzez ten link, zyskujesz: 1 miesiąc gratis + specjalny bonus: szablon listy zakupowej z podziałem na pomieszczenia, który przyspiesza i ułatwia pracę z listą produktów

Kiedy już utworzysz swoje konto, możesz działać! Zapisujesz dowolne projekty na swojej liście. List możesz tworzyć dużo, do każdego projektu osobno.

Szablon listy zakupów do projektu wnętrz

Ja korzystam z mojego szablonu, który stworzyłam — dzięki temu wiem, że o niczym nie zapomnę podczas zapisu poszczególnych produktów. Możesz także stworzyć swój plik wzorcowy, aby potem nie tracić czasu na tworzenie listy za każdym razem od nowa.

WSKAZÓWKA:

Szukaj raz i zapisuj raz.

Zamiast:
> tracić czas na szukanie produktu, jaki Ci się podoba,
> następnie wklejać do modelu 3D bez zapisania,
> ponownie wyszukiwać, jak już na końcu wszystkich etapów zabierzesz się za kosztorys,

rób to od razu — na pierwszym etapie projektowym. Nie po rysunkach technicznych. Od razu zapisuj produkty na liście. Jeśli zmienisz coś w projekcie, nic nie szkodzi. Podmienisz pozycje i już. Ja i moi współpracownicy traciliśmy setki godzin na ponownym wyszukiwaniu produktu, ponieważ  nie mieliśmy nawyku pracy z kosztorysem od razu na etapie początkowego modelowania w 3D.

Pamiętaj o: gniazdach, włącznikach, zasłonach, żaluzjach, dozowniku na papier toaletowy, karniszach, o linku do kolorów ścian, zdjęć wybarwienia materiału tapicerki, czy wykończenia nóg, klamki, uchwyty też wpływają na aranżację. O nich najczęściej zapominają projektanci wnętrz. A jak jest u Ciebie? Napisz mi proszę.

Ile kosztuje dostęp do aplikacji?

Możesz wybrać pomiędzy 3 pakietami. Wszystkie szczegóły znajdziesz w zakładce cennik na stronie KIS List.

Wtyczka KISer – automatyczne tworzenie listy zakupów do projektu wnętrz

Wszystko jest niezwykle intuicyjne dzięki wtyczce KISer, która instalujemy w przeglądarce internetowej. Wtyczka działa także w innych przeglądarkach i już w testach jest wersja aplikacja mobilna na Androida. Po instalacji, przy pasku z adresem strony www, pojawi się nowa ikonka – a dzięki niej dzieje się magia.

Gdy na nią klikniesz, wtyczka zczytuje dane produktu, który chcesz zapisać na liście zakupów: jego nazwę, cenę, link, wymiary, nr katalogowy, a nawet zdjęcia.

Możesz oczywiście je edytować lub uzupełniać te, których potrzebujesz, a nie wskoczyły do tabelki automatycznie – w tym dodać szczegóły do zamówienia, np.czas oczekiwania czy konkretne wybarwienia nóżek lub tkaniny. Zapisujesz i… gotowe! 

Rewelacja prawda? W tak intuicyjny sposób tworzymy czytelne zestawienie, które od listopada 2021 możemy w prosty sposób udostępnić klientowi do wglądu. Więcej o udostępnianiu przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak tworzyć listy zakupów do projektu wnętrz w KIS List?

Zobacz wideo, w którym omawiam jak pracuję na KIS List i moim szablonie. Na stronie producenta znajdziesz pełną instrukcję korzystania z KIS List krok po kroku.

Czytelny i uporządkowany kosztorys projektu wnętrz

Ile razy zastanawiałeś się jak w atrakcyjny sposób przedstawić kosztorys klientowi? W KIS List możesz między innymi: 

  • Podzielić listę na sekcje — kuchnia, łazienka itd. – w moim szablonie są już gotowe.
  • Tworzyć kategorie np. armatura, meble gotowe, meble na zamówienie.
  • Stworzyć listy zakupowe lub do wyceny jednym kliknięciem, wybierając produkty z danej kategorii np. oświetlenie czy meble do zrobienia przez stolarza.
  • Korzystać z teczki Ulubione, w których możesz zapisać produkty, które Ci się podobają, z podziałem na kategorie. Łatwo potem ich użyć przy nowym projekcie.
  • Tagować ulubione produkty, aby potem jeszcze szybciej je znaleźć.
  • Pobrać gotową listę zakupów do formatu tabelki Excela lub pliku .PDF. Obecnie są też dostępne różne rozmiary prezentowania tabeli.
  • Udostępnić listę klientowi do wglądu. 
  • Umożliwić klientowi przegląd propozycji wyposażenia, dyskusji na ich temat oraz akceptowanie lub odrzucanie produktów z ustalonym terminem, po którym nie będzie mógł wprowadzić zmian. 
  • Stworzyć Zespół projektowy, z którym będziesz współdzielił listy. Więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak widzisz, możliwości jest dużo. KIS List ciągle się rozwija. Pojawiają się nowe funkcje i na pewno będziemy aktualizować poniższą listę na bieżąco. 

Intuicyjne tworzenie listy zakupów do projektu wnętrz – nowości i aktualizacje KIS List

Tworzenie kosztorysu aranżacji wnętrz w zespole i udostępnianie listy zakupów 

Od listopada 2021 istnieje w KIS List dodatkowa opcja. Dzięki niej można współpracować w zespole. To super ułatwienie. Zarządzanie zespołem jest intuicyjne. Pojawiła się zakładka Zespół, która jest naszym centrum dowodzenia i przydzielania dostępów. Dodajemy wybrane osoby poprzez podanie adresu mailowego i możemy dodać nowe osoby bezpośrednio w danej liście, bez wchodzenia do tej zakładki.

Co więcej, można udostępniać listy w obrębie swojego zespołu, na 3 różne sposoby — jeden z nich jest nawet w dwóch wariantach. Chodzi o to, aby móc nadać odpowiednie uprawnienia danym osobom.

Plan KIS List Medium oraz Full — opcje udostępniania listy zakupów 

Członek teamu może zarządzać wszystkimi listami: tworzyć nowe listy, edytować, exportować itd., ale nie ma dostępu do konfiguracji konta, ustawienia logo, danych pracowni, płatności, zmiany globalnych ustawień kategorii, statusów.

Jeśli dodasz daną osobę jako współpracownika, to możesz jej udostępnić tylko wybrane listy. Tylko je może edytować i nie ma dostępu do innych naszych list.

Trzeci sposób udostępnienia:

  • Dla gościa — najczęściej będzie to klient. Klient ma dostęp do listy, musi najpierw jednak założyć konto. Jest to osoba, której udostępniamy listę tylko do podglądu. Widzi na liście wszystkie produkty (poza ukrytymi), a jeśli coś zmienimy, zobaczy zmiany na bieżąco.
  • Jest też, super moim zdaniem, dodatkowa funkcja udostępniania.Udostępnianie bez logowania listy do podglądu wszystkim, którym przekażemy link.

Więcej dowiesz się w bazie wiedzy KIS List – Jak pracować w KIS List w teamie? 

KIS List po angielsku i inna waluta w kosztorysie projektu wnętrz

Od grudnia 2021 istnieje już wersja angielska i możliwość ustawienia innej waluty listy.

Skróty w KIS List i KISer – możesz szybciej tworzyć listy zakupowe do projektu wnętrz

W styczniu 2022 wprowadzono do KIS List skróty do pracy z listą. Dzięki nim możemy zyskać jeszcze więcej czasu. Wystarczy wejść na ekran z widokiem list i użyć odpowiednich skrótów. Dzięki nim możemy utworzyć nową listę, sekcję, dodać kolejny produkt, szybko coś wyszukać, zwinąć lub rozwinąć odpowiednie sekcje. 

Wystarczy wcisnąć odpowiednią literę na klawiaturze i od razu wykonujemy konkretną akcję. Tak jak w modelowaniu 3D – jeśli znasz skróty, na pewno wiesz, jak wiele ułatwiają. 

Producent KIS List wprowadził także skróty dla wtyczki KISer, co jeszcze bardziej ułatwia tworzenie listy zakupów.

KIS List – rozmiary list i zapisywanie kosztorysu projektu do pliku .PDF  

W lutym pojawiły się 3 rozmiary List w KIS List oraz w pliku PDF.

Co twórca KIS List szykuje dla nas na najbliższy czas?

  • Zostanie wprowadzona płatność kartą i autoodnawianie. Wiele osób o to prosiło.
  • Rozpoczęto także prace nad operacjami grupowymi. Będzie tutaj prawdziwa magia 😉 : przenoszenie między listami, na określoną pozycję, całej sekcji, wybranych produktów, łączenie list, ukrywanie wielu, usuwanie wielu produktów i zapewne coś jeszcze 😉

Jedno miejsce do zarządzania projektami

KIS List do duże narzędzie, dzięki któremu możesz zarządzać swoim projektem. Masz możliwość przechowywania wszystkich plików takich w jednym miejscu. Stworzysz kosztory, notatki oraz listy „to do”. A co więcej, możesz prowadzić z klientem całą komunikację. Dzięki nowym funkcjom, które się pojawiają oszczędzasz swój czas, upraszczasz proces. Twój projekt jest uporządkowany, a Ty budujesz w oczach klienta wizerunek profesjonalisty.

Daj znać, czy korzystasz już z KIS List i czy artykuł się przydał. Będzie super, jeśli podzielisz się z nim dalej, aby jak najwięcej projektantów usprawniło swoją pracę!

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial