Ostatnia aktualizacja: 2 stycznia 2025
Jaki typ działalności może wybrać architekt wnętrz, gdy chce samodzielnie prowadzić pracownię projektową? Ten artykuł będzie dla Ciebie.
Praca projektanta wnętrz i zakładanie własnego studia projektowania wnętrz.
Jeśli nie zamierzasz wchodzić z nikim innym we współpracę bliższą niż dzielenie kosztów tonera do drukarki, możesz skorzystać właściwie z dwóch opcji.
Po pierwsze, z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który zdejmie z Ciebie trudy prowadzenia księgowości oraz płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Choć zawarcie umowy z Inkubatorem jest bardzo proste, to radziłabym poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z zasadami współpracy. Dziś jednak chciałabym się skupić na tym drugim rozwiązaniu, czyli na jednoosobowej działalności gospodarczej.
Architekt wnętrz a jednoosobowa działalność gospodarcza
Rejestracji dokonuje się w urzędzie gminy osobiście lub przez Internet. Jest to NIEODPŁATNE.
W zgłoszeniu trzeba podać swoje dane, miejsce prowadzenia działalności, naczelnika właściwego urzędu skarbowego, czy będziesz w ZUS, czy w KRUS, a także przedmiot działalności z użyciem kodów PKD.
Nie będę owijać w bawełnę, nigdy jeszcze nie wypełniłam tego wniosku samodzielnie – zawsze idę osobiście do okienka w urzędzie i wypełniam tylko to, co miła pani wskaże mi za pomocą „ptaszka”. Nie frustruj się zatem, gdy zobaczysz ten formularz, naprawdę nie musisz tego ogarniać.
Jakie kody PKD wybrać jako architekt wnętrz?
Wracając jednak do PKD, czyli przedmiotu Twojej działalności, dla projektowania wnętrz będzie to przede wszystkim:
- 71.11.Z Działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz związane z nią doradztwo techniczne
- 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania
Zastanowiłabym się jednak również na innymi, które przydają się prawie każdemu na pewnym etapie działalności:
- 31.01.Z Produkcja mebli biurowych i sklepowych
- 31.02.Z Produkcja mebli kuchennych
- 31.09.Z Produkcja pozostałych mebli
- 81.30.Z Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni
- 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem
- 63.12.Z Działalność portali internetowych
- 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
- 58.11.Z Wydawanie książek
- 58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza
- 58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania
- 73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych
- 59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
- 59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
- 59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
- 59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
- 74.20.Z Działalność fotograficzna
- 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
- 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację
To tylko przykłady i zależą od tego: jak zamierzasz prowadzić swój biznes, jaki jest Twój model biznesowy, jak zamierzasz pozyskiwać klientów… Choć wpisywanie do przedmiotu działalności WSZYSTKIEGO nie ma sensu (i jest czasochłonne), to jednak nie ograniczaj się. Nigdy nie wiesz, jaka okazja zapuka do drzwi.
Jest jedna rzecz, którą chcę, abyś sobie uświadomił.
Założona przez Ciebie firma nie jest jakimś odrębnym od Ciebie bytem. Firma to Ty.
Co to znaczy? Umów nie będzie zawierać firma „Pracownia Projektowa Wspaniały Dom”, reprezentowana przez Jana Kowalskiego, lecz Jan Kowalski, prowadzący działalność pod nazwą „Pracownia Projektowa Wspaniały Dom Jan Kowalski”.
Zapamiętaj, że „Pracownia Projektowa Wspaniały Dom” to nie osobny podmiot od Jana Kowalskiego, lecz coś w stylu jego pseudonimu artystycznego. Dodatkowo, żeby potwierdzić ścisły związek Twojej działalności z Tobą, nazwa Twojej firmy zawsze będzie zawierała Twoje imię i nazwisko (obok innego, fantazyjnego określenia).
Pamiętaj także, że zaciągnięte przez Ciebie „na firmę” zobowiązania nie znikną tylko dlatego, że zakończyłeś działalność gospodarczą i wykreśliłeś się z ewidencji.
Pracownia projektowa – jakie decyzje trzeba podjąć?
Więcej o zakładaniu własnej firmy przeczytasz w artykule: Jak założyć studio projektowe?
Rejestrując działalność gospodarczą będziesz musiał podjąć kilka ważnych decyzji:
- Sposób opodatkowania.
W Twoim przypadku wchodzi w grę podatek liniowy i opodatkowanie „według skali”.
- Składki na ubezpieczenie społeczne.
Im niższe, tym lepsze. Nie łudź się, że możesz liczyć na emeryturę z ZUS.
- Ubezpieczenie chorobowe.
Jest dobrowolne. Musisz zadecydować, czy kosztem kilkudziesięciu złotych miesięcznie chcesz w razie choroby dostać zasiłek. To szczególnie istotne dla młodych kobiet.
- Sposób prowadzenia księgowości.
Samodzielnie lub przez profesjonalny podmiot. Osobiście nie zalecam samodzielnego księgowania swojej działalności. Profesjonalna obsługa to koszt już od 150 zł brutto – zapłać i ze spokojną głową zajmij się tym, co robisz najlepiej.
- Zostać VATowcem czy nie?
Do pewnego momentu to Twój wybór, ale zostanie vatowcem warto rozważyć już na początku działalności. Możliwość potrącenia VATu może się opłacać już na starcie, oczywiście gdy masz duże obroty).
Zobacz artykuł Czy projektant wnętrz musi być podatnikiem VAT? oraz Jaki VAT na usługi projektowe? 8 czy 23% – od czego to zależy?, aby dowiedzieć się więcej.

Adwokat
Agata Klima – Nowak
Pomagam przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Moje motto to: „Prawo dla przedsiębiorców prosto i praktycznie”. Wspieram między innymi architektów wnętrz. Jeśli potrzebujesz więcej mojego wsparcia, wejdź na prawodlaprzedsiebiorczych.pl lub kliknij poniżej i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.
Zobacz także…
Super, czekam na więcej 🙂 Czy można by poruszyć również temat robienia projektów na umowę o dzieło, jak to wygląda i może jakie są zalety i wady takiej formy?
Cześć! Wszystkie rodzaje działalności w branży architektury wnętrz Agata opisała w swoim e-booku. Zerknij, może się przyda 🙂 https://agnieszkapasiekaadamek.com/produkt/e-book-projektant-wnetrz-i-formalnosci/
Ten temat też poruszałyśmy na webinarach. Jeśli jesteś w mojej zamkniętej grupie Przedsiębiorczy Architekt, to tam są webinary z Agatą Klimą-Nowak. https://www.facebook.com/groups/400207217442116
Agata też jest w grupie, dlatego warto tam zadać pytanie, gdybyś miała wątpliwości.
Z tego co ja wiem to doradztwo jest objęte vat-em więc jak to się ma do tego czy zostać vatowcem czy nie zostać vatowcem? jeśli w PKD deklarujemy działalność objęte vat-em
Cześć Magdalena! Zerknij proszę na dwa inne artykuł na blogu, w którym Agata Klima-Nowak opisała dla nas bardzo dokładnie jak wygląda sytuacja z VAT w przypadku projektantów wnętrz 🙂
O tym, czy każdy projektant wnętrz musi być na VAT i kiedy musi przeczytasz tutaj: https://www.przedsiebiorczyarchitekt.pl/czy-projektant-wnetrz-musi-byc-podatnikiem-vat/
A o tym, od czego zależy stawka VAT na usługi projektowe (8 lub 23%) przeczytasz tutaj:
https://www.przedsiebiorczyarchitekt.pl/jaki-vat-na-uslugi-projektowe/
Ogólnie kody PKD same w sobie nie ciągną za sobą konieczności rejestracji jako podatnik VAT. Dopóki nie świadczysz danych usług, podlegających VAT, ale określonych w wybranych przez Ciebie kodach PKD, nie musisz być vatowcem. Więcej dowiesz się z artykułów powyżej.
Daj znać, czy się przydały 🙂
Nie musisz świadczyć doradztwa a robić projekty i nadzory.