Ostatnia aktualizacja: 19 października 2023


Case study Neli Just – Wincencik, Kursantki VIP Akademii Przedsiębiorczego Architekta.

Zobacz, jak można rozwinąć własne studio projektowe w 12 miesięcy!

Jaka była Twoja historia przed dołączeniem do Akademii Przedsiębiorczego Architekta?


Ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na wydziale architektury wnętrz. Jednak w trakcie trzeciego roku studiów stwierdziłam, że jest to zawód, który wymaga zdobycia doświadczenia. ASP było świetnym doświadczeniem – rozwinęłam swoją kreatywność, mogłam spróbować różnych dziedzin związanych z projektowaniem i poznałam wspaniałych ludzi, ale (jak w każdej historii jest jakieś „ale”) w trakcie studiów stwierdziłam, że trzeba zdobyć doświadczenie, które nie jest oparte na wykonywaniu abstrakcyjnych projektów. 

Chciałam  zmierzyć się z realnymi wymaganiami klienta, więc zaczęłam pracować dorywczo w zawodzie. Po studiach – przed rzuceniem się na głęboką wodę z własnym biurem – zatrudniłam się w dużym, znanym biurze projektowym w Żywcu. Pracowałam tak przez 3 lata ze wspaniałymi architektami i przy wielkich projektach dla bardzo wymagających klientów. Było to doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę.


Przyszedł jednak czas, aby znaleźć swój sposób na organizację projektu i budowanie własnej marki. Założyłam własne studio projektowe NELA JUST architektura wnętrz. Prowadzenie własnej firmy okazało się nie takie proste, jak mogłoby się wydawać, a dodatkowo w szkole tego nikt nas nie uczył. 

Co projektujesz i jaką niszę wybrałaś?


Zajmuję się przede wszystkim kompleksowymi projektami wnętrz prywatnych, domów i mieszkań. Głównie z rejonu województwa śląskiego, ale podejmuję się też częściowo zdalnych projektów na terenie całej Polski. Moją grupą docelową są osoby, które cenią sobie lepszą jakość produktów i materiałów, a dodatkowo mają ograniczony czas. Cały mój proces projektowy skupia się na tym, aby klient mógł oszczędzić dużo czasu, ale jednocześnie był w stanie podjąć świadome decyzje. Żeby to ułatwić, prowadzę cały projekt on-line w naszym autorskim Menadżerze Projektów. 




Jaki był Twój punkt startowy, zanim dołączyłaś do Akademii? Czy prowadziłaś już własne studio projektowe?


Dołączając do Akademii, prowadziłam od 3 lat własne studio projektowe NELA JUST architektura wnętrz. Założyłam je w 2017 roku i nadal chcę je rozwijać. Jednoosobowa działalność nie jest dla mnie wystarczająca 🙂 W momencie dołączania do Akademii prowadziłam kilka projektów, jednak zapytania ofertowe przestały napływać w takiej ilości, jak rok wcześniej

Poczułam, że popełniłam duży błąd, który teraz skutkuje – przestałam się zajmować swoją firmą, robiłam tylko projekty. Myślałam, że przecież o to chodzi, że klienci sami przyjdą z polecenia. Od czasu, gdy przystąpiłam do Akademii, zaczęłam to zauważać i faktycznie działać w kierunku rozwoju firmy. 

Jak trafiłaś na Przedsiębiorczego Architekta i Akademię Przedsiębiorczego Architekta?


Lubię się rozwijać. Chciałam poszukać czegoś na temat przedsiębiorczego architekta wnętrz na Facebook’u. Stwierdziłam, że skoro jest tyle różnych szkoleń i grup na FB, to z pewnością ktoś i na ten temat coś zrobił. Nie myliłam się 🙂 

tekst alternatywny

Zaczęłam wpisywać na Facebook’u „przedsiębiorczy…:” i wyskoczyła mi grupa Przedsiębiorczy Architekt.  Po obejrzeniu wielu filmów i sprawdzeniu darmowych materiałów, które udostępniałaś m.in. na grupie FB Przedsiębiorczy Architekt, stwierdziłam, że Akademia to chyba właśnie to, czego teraz potrzebuję.

Kiedy dołączyłaś do Akademii?
Jak rozwinęło się Twoje własne studio projektowe od tamtego czasu? 



Do Akademii dołączyłam w maju 2020 roku. 

Od tego momentu wiele się zmieniło.

  • zrobiłam nowe szablony oferty i wzorcowe maile – teraz odpowiedź na zapytanie klienta zajmuje mi maksymalnie 15 minut, 
  • mam nowe szablony umów (mam 3 różne umowy, żeby było szybciej je wypełniać),
  • przygotowałam darmowe materiały dla potencjalnych i obecnych klientów,
  • przygotowuję kosztorys już do samego początku i zaczęłam prosić dostawców oraz wykonawców o wyceny wcześniej, 
  • monitoruję swój czas pracy nad projektem oraz każdym jego etapem,
  • opracowałam i spisałam cały proces projektu, mam harmonogram projektów rozpisany w kalendarzu,  
  • tworzę grupę mastermind wraz z innymi 3 właścicielkami biur projektowych,
  • stworzyłam ankietę on-line dla klientów
  • prowadzę regularnie bloga,
  • znalazłam osobę, która pomaga mi w social mediach – byłam świadoma tego, co chcę komunikować, ale brakowało mi czasu i wiedzy, aby samodzielnie to robić, 
  • zaczęłam przygotowania do zatrudnienia osoby do pomocy przy projektach.


Kiedy teraz patrzę na tę listę, to widzę, że jest tego sporo. Mimo wszystko jestem pewna, że jeszcze dużo przede mną. 

Efektem tego jest większa dyscyplina przy projektach, mniejsze przepalanie czasu, większa świadomość i spokój w prowadzeniu projektu. Godzę ze sobą prowadzenie projektów, rozwój osobisty i firmy oraz życie osobiste. To jest chyba mój największy sukces. W ciągu tygodnia pracuję, a w weekend całkowicie odpoczywam od komputera 🙂



Jakie miałaś obawy przed dołączeniem do Akademii?


Chodziło mi po głowie pytanie – czy mi się to będzie opłacało? Czy będzie to kolejne szkolenie, na które wydam pieniądze, a efekty będą marne i mój słomiany zapał znów wygra? Jak się okazało – było wprost przeciwnie.

Rozwiń własne studio projektowe w 12 miesięcy!


Zarezerwuj swoje miejsce w nowej edycji Akademii Przedsiębiorczego Architekta i nie odwlekaj swojego sukcesu na później! Zapisz się tutaj. Zobacz, jak zrodził się pomysł na Akademię. Przeczytaj artykuł o Akademii Przedsiębiorczego Architekta.

Który pakiet wybrałaś i dlaczego?

Wybrałam pakiet VIP. Po prostu był najbardziej opłacalny – najwięcej bonusów, dodatkowe profity, a jednocześnie mniejszy koszt miesięczny, bo opłaciłam od razu cały rok 🙂 

Który kurs jest dla Ciebie najbardziej wartościowy?



W tym momencie na platformie jest 10 szkoleń. Z perspektywy czasu, to dla mnie najbardziej wartościowy okazał się kurs o tworzeniu oferty. Przyniósł mi on najwięcej wymiernych korzyści.

Wiele klientów i osób zauważa ofertę oraz jej profesjonalne przygotowanie. Z mojej perspektywy wzory ofert są przede wszystkim dużą oszczędnością czasu. Nie tylko szybciej odpowiadam klientom na zapytania, ale też mniej jest pytań dodatkowych ze strony klienta, nie ma niedomówień.

Co według Ciebie wyróżnia Akademię?

W Akademii wiedza jest podana „na tacy”, pokazana na konkretnych przykładach i można słuchać Cię Agnieszko wtedy, kiedy mam akurat na to czas. Mogę wracać do Akademii i przerabiać szkolenie jeszcze raz.



Akademia trwa cały rok, więc co miesiąc motywuję się do kolejnego działania. Mogę zapytać na naszej zamkniętej grupie VIP o rzeczy, z którymi mam właśnie problem. Mieć wgląd w to, jak ktoś inny podszedł do tematu związanego z realizacją, projektem, czy problemem na budowie. Uwielbiam, gdy nie muszę wynajdywać koła na nowo.


Co byś mogła poradzić tym, którzy dopiero się zastanawiają, chcą założyć własne studio projektowe lub zaczynają wprowadzanie zmian?



Po prostu zacznij. Nie szukaj wymówek, że nie masz doświadczenia, czasu, możliwości, pieniędzy, siły… Zacznij od czegoś małego.

Wyrób sobie nawyk. To nie jest proste, ale nikt nie obiecywał, że życie takie będzie.

Jeśli nic nie zrobisz, nawet tych małych kroków, które zajmą 10-15 min w ciągu dnia, to nadal będziesz stał tam, gdzie teraz stoisz.


Najważniejsze pytanie, czy jesteś zadowolony z tego, gdzie teraz jesteś?

___

Dziękuję za możliwość podzielenia się moją historią.

Życzę wszystkim czytającym samych sukcesów i chęci do działania!

Nela Just-Wincencik

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial