Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2022


Pewnego dnia otworzyłam maila: ,,Umowy, kosztorysy projektów… Jak sobie radzić z wykonawcami, którzy mają „lepsze” pomysły niż my i krytykują oraz próbują nas, architektów, zdyskredytować w oczach inwestorów?” Pomysł i słowa projektanta wnętrz bywają podważane na budowie. Sama to przerabiałam, gdy zaczynała pracę w branży projektowania wnętrz.

pomysł projektanta wnętrz

W tym artykule dzielę się z Tobą jednym z tematów, który poruszyłam w ramach bezpłatnego Narzędziownika Architekta. To bezpłatny magazyn dla projektantów wnętrz, który przesyłam na maila w piątki o 12:00.

Co może pomóc budować autorytet i obronić pomysł projektanta wnętrz?

Zobacz wideo, posłuchaj podcastu lub przeczytaj artykuł poniżej 🙂 Wybierz format najbardziej wygodny dla Ciebie.

1. Asertywność projektanta wnętrz:

  • Jeśli boisz się odezwać, nie jesteś pewny swojej wiedzy, to wykonawca wyczuje to od razu. Być może przed spotkaniem powinieneś poprosić o spis pytań i wątpliwości. Pozwoli to na przygotowanie odpowiedzi.
  • Może się tak zdarzyć, że pomimo asertywnej postawy, dany wykonawca nie będzie chciał współpracować, ale pamiętaj, to Ty decydujesz, czy chcesz z nim współpracować. Nie z każdym musisz działać.
  • Pokaż inwestorowi, że wiesz, o czym mówisz. Jeśli masz gotowe realizacje podobnej rzeczy — przedstaw je wykonawcy.
  • Pokaż przykłady, filmy z konkretnym rozwiązaniem, gdzie ktoś rozwiązał ten sam problem tak, jak chcesz to zrobić Ty.
  • Zobacz książkę o asertywności – Asertywność i pewność siebie.

2. Pokaż inwestorowi swoje realizacje i referencje tak, aby wiedział, czego się może spodziewać. Jeśli masz przykłady proponowanego rozwiązania, możesz je mu zaprezentować.

3. Warto nawiązać stałą współpracę z wykonawcami oraz sprzedawcami materiałów do aranżacji wnętrz. Oni mogą stać się Twoimi sojusznikami.  Możesz z nimi ustalać techniczne rozwiązania.


4. Dobra, partnerska relacja z klientem — jak ją zbudować? Na ten temat napisałam artykuł pt. Architekt wnętrz i relacja z klientem.

5. Umowa — doprecyzuj w niej wszystkie szczegóły, a unikniesz problemów.

tekst alternatywny

6. Twoja wiedza.

  • Czy wykonawca ma podstawy, aby zarzucać Ci błędy? Czy jesteś pewien zaproponowanego rozwiązania?
  • Pamiętaj, nikt nie jest nieomylny. Czy na pewno nie zrobiłeś błędu i dbasz o to, aby się cały czas rozwijać? Możesz korzystać ze szkoleń branżowych. Sprawdzać parametry produkty i karty katalogowe.
  • Jeśli robisz coś pierwszy raz, dowiedź się, jakie masz opcje do wyboru i ile dane rozwiązanie będzie kosztować Twojego klienta?
  • Czy wykonawca umie daną rzecz wykonać? Ma odpowiedni sprzęt?
  • Warto rozmawiać i prosić o wyjaśnienia.
  • Część odpowiedzi znajdziesz u procenta lub handlowca. O niektóre rzeczy możesz poprosić wykonawcę i stolarza.
  • Warto sprawdzać rozwiązania już na etapie projektowanie wnętrz w modelu 3D, aby potem przy rysunkach technicznych nie tracić czasu na przeprojektowywanie wszystkiego. Dzięki temu unikniesz opóźnień w oddaniu projektu. Jak wiemy, pośpiech jest złym doradcą. Wynikają z niego liczne błędy, których naprawdę można by było uniknąć.

Kurs projektowania wnętrz – jak uniknąć ponad 150 błędów?

Nagrałam szkolenie, w którym omawiam ponad 150 błędów. Jest też dostępne w pakietach. Na pierwsze szkolenie, które robiłam stacjonarnie w Poznaniu, przyszło kilkadziesiąt osób. Byli też moi współpracownicy. Mimo że zapisywali przykładowe błędy, które pokazywałam, to i tak zdarza się im je popełniać. Jesteśmy tylko ludźmi. Bez sprawdzania rysunków z checklistą trudno jest wyłapać nieścisłości. Uważam, że warto się rozwijać, szkolić i przypominać sobie wiedzę. Bez powtórek po prostu zapominamy.

13 błędów podczas tworzenia dokumentacji technicznej

Pobierz za darmo prezent — nagranie webinaru wraz z transkryptem o 13 błędach w tworzeniu dokumentacji technicznej o wartości 59 zł. Wystarczy się zapisać poniżej i dołączyć do Narzędziownika Architekta:

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial