Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2022


15 grudnia 2021 r. prowadziłam webinar pt. „Nowy Ład a projektowanie wnętrz. Co się zmieni?”. Moim gościem była Agata Klima-Nowak. Adwokat, autorka e-booka „Projektant wnętrz i formalności” oraz wzoru umowy dla projektantów wnętrz. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem także w artykułach na moim blogu. Co więcej, robi to w sposób bardzo zrozumiały, a, jak zapewne wiesz, język prawniczy wcale taki prosty nie jest i czasami człowiek słucha, słucha i nic nie rozumie. Dlatego Agata przychodzi po raz kolejny z pomocą. Przeczytaj, co zmieni Nowy Ład i dobrze się do tego przygotuj!

Zobacz webinar „Nowy Ład a projektowanie wnętrz. Co się zmieni?”

Nowy Ład a projektowanie wnętrz — jak się przygotować?

Nowy Ład zawita u nas na dobre w styczniu 2022 r. Co mamy z tym zrobić i jak mamy się przygotować? Jakie będą dla nas opcje? 

Nowy Ład — najlepsze rozwiązania dla projektanta wnętrz.

Niestety nie ma gotowego rozwiązania.  Nie można powiedzieć jednoznacznie: Jeśli jesteś projektantem wnętrz, najlepszy dla ciebie będzie ryczałt albo podatek liniowy. Co kraj to obyczaj. Co projektant to inne rozwiązanie. 

Zawsze zachęcam do indywidualnej konsultacji, do której się trzeba przygotować. Jednak zanim się spotkamy lub sam usiądziesz do obliczeń i analizy swojej sytuacji, musisz odrobić zadanie domowe. A mianowicie sprawdzić i zanotować:

 • Jakie są Twoje przychody i czy się zmienią w następnym roku?
 • Jakie są Twoje koszty i czy się zmienią w następnym roku?
 • Czy planujesz inwestycje?
 • Czy planujesz kredyt lub leasing?
 • Zakres odpowiedzialności, jaką na siebie na co dzień przyjmujesz.
 • Czy masz małżonka, z którym chcesz się rozliczać wspólnie, a jeśli tak, to jakie są jego przychody/dochody/itp.?
 • Czy masz dzieci lub będziesz/planujesz je mieć?
 • Z jakich innych źródeł masz dochody — etat, emerytura, zlecenia, wynajem?

Dzięki tym informacjom będzie można konkretnie podejść do sprawy.

Jaką wybrać formę opodatkowania w związku z Nowym Ładem?

Nie ma ogólnej zasady co do tego, jakie opodatkowanie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Bierzesz swój ostatni wydruk z PIT, sprawdzasz, jak narastał przychód i dochód. Myślisz, co planujesz na przyszły rok. Wychodzisz za mąż, żenisz się, bierzesz kredyt, nie bierzesz kredytu, sprzedajesz coś, będziesz inwestować w firmę, nie będziesz inwestować w firmę, będziesz zmieniał pracodawcę? To wszystko bierze się pod uwagę.

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Do 20 lutego 2022 r. mamy czas, żeby zadeklarować zmianę formy opodatkowania. Kolejna okazja będzie dopiero za rok. 

Progi podatkowe i składka zdrowotna a Nowy Ład 

Kwota wolna od podatku dochodowego a Nowy Ład 

Jeszcze w 2021 roku było to 8000 zł. Wraz z Nowym Ładem ta kwota wolna od podatku zostaje podniesiona do 30 tysięcy na rok. Nie oznacza to, że nie obowiązują nas żadne składki.

tekst alternatywny

Kwota wolna od podatku dochodowego a składka zdrowotna

W 2022 roku mamy kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tysięcy. Natomiast to jest kwota wolna od podatku dochodowego, a nie od składki na ubezpieczenie zdrowotne. To skutkuje tym, że nasze obciążenie od tego najniższego dochodu (do 30 tysięcy złotych) będzie wynosiło 9%. Musimy to opłacić.

Progi opodatkowania 17% i 32% w 2022 roku

Podwyższa się również pierwszy próg podatkowy. W 2021 r. było to około 85 tysięcy. Nowy Ład podnosi go do 120 tysięcy. Oznacza to, że jeśli Twój dochód w 2022 roku wyniesie od 30 000 – 120 000 zł, zapłacisz 17% podatku, zgodnie ze skalą podatkową. 

Jeśli uzyskasz dochód ponad 120 tysięcy, osiągasz drugi próg podatkowy i zapłacisz podatek w wysokości 32 %

Składka minimalna na ZUS w 2022 roku

Wprowadzono także składkę minimalną, czyli jeżeli będziesz miał naprawdę mały dochód lub stratę, to nie myśl, że nie zapłacisz składki zdrowotnej. Zapłacisz ją w wysokości około 270 złotych.

Składka zdrowotna a skala podatkowa w 2022 roku

W przypadku podatku dochodowego na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej 17 i 32 proc., o których pisałam wcześniej), składki zdrowotne będą wynosiły 9% od dochodu. Tym samym ostatecznie zapłacimy 26% lub 41% od naszych dochodów (podatek dochodowy + składka zdrowotna).

Dla osób, które osiągają dochód powyżej miliona to będzie nawet około 45 % (z grubsza), ponieważ do tych 41% dojdzie jeszcze ok. 4% daniny solidarnościowej.

Czyli zapłacimy o wiele więcej. Dużo osób sobie absolutnie z tego nie zdaje sprawy.

nowy ład a podatki

Ryczałt ewidencjonowany a Nowy Ład 

Ryczałt to podatek nie do końca dochodowy, ponieważ nie jest płacony od dochodu, ale od przychodu. To, co dostajemy od klientów netto, to jest nasz przychód netto (bez VATu). Stawka ryczałtu dla projektantów wnętrz to jest 14 proc. od przychodu, dlatego, że to są zazwyczaj usługi architektoniczne, inżynierskie, usługi badań i analiz technicznych, usługi w zakresie specjalistycznego projektowania. 

Niezależnie od tego czy jesteśmy Vatowcem, czy nie, to ryczałt liczymy od przychodu bez VAT-u. Tutaj w żaden sposób nie rozliczamy kosztów. One ustawodawcy i organów podatkowych w ogóle nie interesują. Nie mamy tutaj kwoty wolnej od podatku ani ulg, bo nie mówimy w ogóle o dochodzie.

Przychód jest opodatkowany od pierwszej złotówki.

Ryczałt opłaca się wykwalifikowanym specjalistom, którzy współpracują z firmami na zasadzie B2B lub kiedy wszystkie koszty są podnoszone np. przez duże biuro projektowe. Tam jest komputer, prąd, internet, wizytówki, a pracownik przychodzi z teczką i z drugim śniadaniem, siada do komputera i wykorzystuje swoją wiedzę. Nie generuje własnych, dodatkowych kosztów (np. programy, samochód, kawa do ekspresu, papier do drukarki).

Jeśli zamierzasz inwestować w swoją firmę, to ryczałt nie jest dla Ciebie. Remonty, nabywanie nowego sprzętu, nabywanie oprogramowania, rozwój, szkolenia itd. to wszystko koszty. W przypadku ryczałtu one w żaden sposób nie pomniejszą Twojego podatku. 

Komputer kupisz na przykład raz na 5 lat. Jeżeli potem tych kosztów nie będzie albo będą bardzo małe, może się okazać, że ryczałt będzie dla Was idealny. Trzeba usiąść z kalkulatorem i policzyć.

Składka zdrowotna a ryczałt ewidencjonowany

Ponieważ nie mamy dochodu, to nie możemy liczyć składki zdrowotnej w ten sam sposób, jak w przypadku skali liniowej. Podstawą do obliczenia składki zdrowotnej będzie Twój przychód roczny oraz przeciętne wynagrodzenie.

Składka wyniesie:

 • przy przychodach do 60 tys. zł – 60% przeciętnego wynagrodzenia,
 • przy przychodach do 300 tys. zł – 100% przeciętnego wynagrodzenia,
 • przy przychodach powyżej 300 tys. zł. – 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli jesteś na ryczałcie i przekroczysz przychód roczny np. 60 tysięcy złotych, musisz nadpłacić ZUS za poprzednie miesiące — uzupełnić składki.

Czy ryczałt ma znaczenie przy kredytach?

Ryczałt bywa gorzej widziany przez banki. Jeśli starasz się o kredyt, dobrze przemyśl, czy chcesz przechodzić na ryczałt. Warto pójść do dobrego doradcy. Przykład? Klient mojego kolegi miał 100 tysięcy przychodu miesięcznie i był na ryczałcie. Jeden bank mu wyliczył, że jego realny dochód to są 3 tysiące, a drugi bank, że jego realny dochód to 17 tysięcy. Różnica w zdolności kredytowej — zasadnicza! 

Podatek liniowy a Nowy Ład

Ten podatek do tej pory opłacał się od dochodów na poziomie około 100 tysięcy w górę rocznie. Stawka podatku liniowego to 19%.  Nie możesz się rozliczać z mężem lub żoną. Nie przysługują Ci także ulgi.

Nowy Ład — podatek liniowy a składka zdrowotna

Składka zdrowotna dla podatku liniowego wygląda bardzo atrakcyjnie — wynosi 4,90%. Pamiętaj jednak, że w podatku liniowym nie istnieje kwota wolna od podatku, ulgi czy możliwość rozliczenia z małżonkiem, Tym samym ogólny całokształt nie przedstawia się już tak korzystnie. Daje nam to łącznie opłaty na poziomie niespełna 24%.

Stawka ZUS a Nowy Ład. Na co zwrócić uwagę?

nowy ład projektowanie wnętrz

Nowy Ład a różnice w wielkości składki ZUS

Do końca 2021 roku składka zdrowotna nie obciążała nas tak bardzo. Co prawda wynosiła prawie 400 zł (dokładnie 381 zł) i tę kwotę trzeba było wyjąć z portfela i oddać ZUS-owi. Natomiast większość tej składki była odliczana od podatku.

Dotychczas realna składka, której nikt nam nie zwracał, wynosiła 53 złote (biorąc pod uwagę, że większość odliczaliśmy od podatku). W 2022 roku będzie to ponad 200 złotych więcej i to w przypadku najmniejszych dochodów lub strat. Im więcej zarobisz, tym więcej zapłacisz. Mało osób to przelicza i zdaje sobie z tego sprawę. 

Składka ZUS a umowa o dzieło

Dochód osiągany z umowy o dzieło nie został wkręcony w machinę składek ZUS, ale to nie znaczy, że to nie nastąpi w najbliższej przyszłości. Umowy o dzieło należy w ciągu siedmiu dni od ich zawarcia zgłaszać do ZUS. A po co, skoro nie są oskładkowane? Ano po to, żeby ZUS policzył, ile zyska, jeżeli to się zmieni 🙂

Rozliczanie kwartalne a składka zdrowotna w 2022 roku

Jak wygląda płacenie składek ZUS, kiedy rozliczamy się kwartalnie? To nie jest jeszcze do końca wiadome. Generalnie przepisy mówią o tym, że składki ZUS są rozliczane co miesiąc. Czyli co innego składka, a co innego podatek dochodowy.

Mały ZUS a Nowy Ład 

Spotkałam się z argumentem, że składka zdrowotna kogoś nie interesuje, bo płaci mały ZUS. To błędne myślenie. Mały ZUS na pewnym etapie to jest tylko składka zdrowotna. Przez pierwsze 6 pełnych miesięcy nie płacisz innych składek, płacisz tylko składkę zdrowotną. To znaczy, że Twój mały ZUS zrobi się większy. To nie będzie już około 400 zł, tylko 9 procent z dochodów. 

Ulga dla klasy średniej w Nowym Ładzie

Ulga dla klasy średniej dotyczy osób, które osiągają przychód (czyli to, co dostają od klientów lub od pracodawcy, a nie to ile de facto im potem zostaje w portfelu), między 68 411 złotych i 99 groszy, a 133 tysiące 692 złotych i 1 grosz rocznie. 

Ulga dla klasy średniej nie przysługuje w stosunku do umów zlecenia, umów o dzieło i emerytur. Obejmuje umowy o pracę i działalność gospodarczą, rozliczaną na zasadach ogólnych. Oblicza się ją ze wzoru, w którym A oznacza wielkość przychodu:

 • Jeśli Twoje przychody wyniosły od 68 412 zł do 102 588 zł, zastosuj wzór: (A x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17.
 • Jeśli wynoszą od 102 588 zł do 133 692 zł, wzór wygląda następująco: (A x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17

Ulgę można uwzględniać co miesiąc, płacąc podatek. Albo można ją uwzględnić dopiero w zeznaniu rocznym. Trzeba tylko pamiętać, że jeżeli będziemy co miesiąc zmniejszać podatek, a w grudniu zostaniemy zasypani pieniędzmi od zadowolonych klientów, to może się okazać, że wypadliśmy tutaj z tych widełek, bo zarobiliśmy powyżej 134 tysięcy i wtedy tracimy prawo do ulgi. Może się okazać, że będziemy mieli niedopłatę.

nowy ład a projekty wnętrz

Jak koszty w firmie wpłyną na ostateczne podatki i składki? 

Ponieważ podatek dochodowy (według skali na zasadach ogólnych), jak i składka zdrowotna jest liczona od dochodu, to dużego znaczenia nabierają koszty. Mianowicie im większe koszty, tym mniejszy dochód.

Nie namawiam Was do sztucznego zawyżania kosztów. Natomiast namawiam do skrupulatnego dokumentowania tych, które rzeczywiście ponosicie i są niezbędne. To zostanie odjęte od Twojego przychodu i wpłynie na to, ile ostatecznie podatku zapłacisz, ponieważ w tej chwili wysokość dochodu będzie rzutowała już nie tylko na podatek dochodowy, ale również na składkę zdrowotną (9% przychodu).

Trzeba w związku z tym pamiętać, żeby brać faktury i brać paragony z NIP-em. Przypominam, że jeżeli nie dostaniesz w sklepie paragonu z NIP-em, potem nie dostaniesz faktury. 

Jeżeli działasz na umowę zlecenie lub na umowę o dzieło i tworzysz projekt dla swojego pracodawcy, zachęcam, żebyś skorzystał z opcji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Tym samym podstawa opodatkowania będzie dużo niższa.

Płatności gotówkowe w 2022 roku i kasa fiskalna

Płatności gotówkowe zostają ograniczone. Dąży się do tego, aby pieniądz był elektroniczny. 

Jeśli pracujesz w stosunkach B2B i masz umowę na projekt np. na 10 tysięcy, to jest to transakcja powyżej 8 tysięcy i te pieniądze muszą być przekazane przelewem. Nawet jeśli będą płacone w transzach np. po 2 tysiące złotych.

To samo dotyczy przypadku umów z klientami na kwoty powyżej 20 tysięcy złotych. Od 1 stycznia, jeżeli przyjmujesz płatności gotówkowe od klientów, musisz mieć możliwość, gdziekolwiek jesteś (nawet w domu u klienta), umożliwić im płatność bezgotówkową. To, czy to będzie przelew, blik czy terminal do kart, nie ma znaczenia. 

Oprócz tego, jeżeli zdecydujesz się na terminal, to on od pierwszego lipca musi być zgrany z Twoją kasą fiskalną online. Jak nie mieć kasy fiskalnej? Pisałam o tym w poradniku „Projektant wnętrz i formalności”. 

Artykuł był dla Ciebie wartościowy i przydatny? Daj znać w komentarzu!

Adwokat

Agata Klima – Nowak

Pomagam przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Moje motto to: „Prawo dla przedsiębiorców prosto i praktycznie”. Wspieram między innymi architektów wnętrz. Jeśli potrzebujesz więcej mojego wsparcia, wejdź na prawodlaprzedsiebiorczych.pl lub kliknij poniżej i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.

Przeczytaj także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial