Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2022


Cele i organizacja pracy to bolączka większości z nas. Niestety, bolesna prawda bardzo często jest taka, że realizujemy cudze cele i oczekiwania kosztem własnych marzeń. Szybki Internet, komputery i ogólna globalizacja spowodowała, że wymagamy od siebie nawzajem, aby być dostępnym 24 h przez 365 dni w roku.

Czy na pewno?

Organizacja pracy kontra nasze cele i marzenia

Pamiętam, jak pojechałam na pierwsze swoje wymarzone wakacje od wielu lat. Marcin (mój mąż) namawiał mnie na wyjazd dwutygodniowy. Wydawało mi się to nierealne. Jak niby ja – „wielce zapracowana” – mam zostawić firmę aż na 14 dni?! To przecież niemożliwe. Miesiąc później leżałam ma leżaku i nie wyobrażałam sobie powrotu do domu.

Jak się zapewne domyślacie, firma nie upadła, klienci pogodzili się z tym, że nie odbieram telefonów, a prace na budowach postępowały dalej. Wtedy zrozumiałam, że wszystko jest w mojej głowie.

To od nas samych zależy, jak wygląda nasz dzień, jakie wartości wyznajemy i co jest w naszym życiu priorytetem.

Jaki jest nasz cel i marzenia? Co zrobimy, aby je zrealizować? Organizacja pracy powinna być, moim zdaniem, narzędziem, która nam to ułatwia.

Organizacja pracy i realizacja celów jest w naszych rękach

Oczywiście możesz pomyśleć: łatwo powiedzieć, gorzej wykonać.

To prawda, ale, no właśnie… to naprawdę zależy od nas samych.

Czasami mam wrażenie, że moje życie przypomina sinusoidę. Są takie okresy, kiedy wszystko mam zaplanowane i na pracę poświęcam nie więcej niż 4-6 godzin dziennie (moim celem są 4 godziny — małymi krokami idę do celu) i takie, w których mam wrażenie, że pracuję ciągle. Czasem rzeczywiście tak jest — pracuję dużo, choć zdarza mi się to dużo rzadziej niż kiedyś. Czasem to tylko wrażenie, bo źle zaplanowałam swój dzień, zadania się wleczą, a ja szukam wymówki i nie mogę zabrać się do pracy. Znasz to?

tekst alternatywny

Obojętnie, jak planujemy sobie dzień, pretensje musimy mieć tylko do samych siebie.

Brak czasu to pojęcie względne. Raczej to nasza wymówka i sami pielęgnujemy przekonanie, że nie mamy czasu. 

Ja po lekturze kilku książek (polecam „Znaleźć Czas” Michała Barczaka) o zarządzaniu czasem doszłam do wniosku, że wszystko zależy od naszych priorytetów. 

Organizacja pracy — od czego zacząć, aby realizować cele?

Nadaj kierunek działania — określ swoje cele

Po pierwsze USTAL CELE. Bez określenia celów — tego, czego chcemy i o czym marzymy, trudno jest je osiągnąć. Będzie świetnie, gdy poświęcisz godzinę w tygodniu i zastanowisz się, o czym tak naprawdę marzysz.

 ,,Cele są jak magnes. Przyciągną rzeczy potrzebne do ich zrealizowania”

Anthony Robbins

Co byś zrobił, zmienił w swoim życiu, jak byś wiedział, że wszystko zależy tylko od ciebie ?

Nie da się zbudować domu bez planów! Tak samo jest z życiem — nie da się zrealizować celów, których nie masz.

Jeśli zdefiniowanie celów jest tak ważne, to pojawia się pytanie, dlaczego tak mało osób planuje swoje życie? Odpowiedzi, które zauważam, jest kilka.

Niektórzy nie wiedzą, że trzeba stawiać sobie cele. Inni wiedzą, ale nie zdają sobie sprawy, jak jest to ważne. Jeszcze inni najzwyczajniej w świecie nie wiedzą, jak się za to zabrać. Przeczytałam dużo książek na ten temat, byłam też na wielu szkoleniach z planowania i zarządzania swoim czasem. Na świeżo wszystko wydaje się proste i oczywiste, ale, w miarę upływu czasu od ostatniej lektury lub warsztatu, popadamy w tzw. lenistwo i opuszczamy nasze ambitne plany.

Zapisz swoje cele i marzenia na papierze. To, co niezapisane, szybko umyka. Motywacja spada, pamięć zawodzi i po naszych ambitnych celach nici. Zapisz na kartce papieru albo (jeszcze lepiej) w swoim notatniku, który masz codziennie ze sobą jak największą ilość marzeń i celów do osiągnięcia.

Spisywanie i planowanie celów — zasada 100

Ja stosuję zasadę 100. Analizuje i grupuje cele, dopiero jak wypiszę 100 kolejnych celów. Ponieważ zapisane cele szybko się urzeczywistniają, po jakimś czasie znowu muszę to robić (średnio raz w roku).

Podzielę się z Wami historią przeczytaną w książce ,,Zrób to, o czym marzysz” Jacka Canfielda.

Jack zapisał się kiedyś na kurs określania celów. Pani prowadząca rozdała wszystkim kartki i poprosiła o zapisanie celów, jakie chcą osiągnąć. Po dziesięciu minutach poprosiła o kolejne i kolejne. Osoby na kursie nie kryły znudzenia i zniecierpliwienia. Kurs trwał trzy godziny.

Na koniec zajęć, jak już wszyscy odetchnęli z ulgą, powiedziała, że ma dla nich zadanie specjalne. Polegało na tym, aby napisali jeszcze jedno szczególne życzenie. Tak, jakby posiadali czarodziejską różdżkę. Jack nie wiedział, co napisać. W końcu wypisał coś absurdalnego: Chciałbym mieszkać w domu pełnym pięknych, nagich kobiet.

Instruktorka na odchodne dodała, że jak spotkają się za tydzień, ostatnie życzenie się spełni! I wiesz, co się stało, ku zaskoczeniu autora? W kolejnym tygodniu poznał swoją przyszłą żonę. Stracił dla niej głowę, został u niej na noc, a jak się obudził leżała obok niego piękna naga kobieta. Do sypialni wbiegły dwie nagusieńkie córeczki przyszłej żony… Resztę musisz przeczytać sam.

Planowanie i organizacja pracy, która wspiera cele

Jeśli nic nie zaplanujesz, nic nie osiągniesz. Ktoś kiedyś powiedział, że głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów. Dlatego, jeśli pragniesz zmiany na lepsze, zacznij działać już dziś.

Metoda SMART w realizacji celów

Możesz wykorzystać moją ulubioną metodę osiągania celów SMART:

  • S- (specific) -Twój cel powinien być konkretny, opisz szczegóły.
  • M – (measurable) – mierzalny — podaj, jak chcesz go osiągnąć. Ile czasu Ci to zajmie w tygodniu, w miesiącu? A może ile godzin lub minut dziennie?
  • A – (attainable ambitious) – osiągalny i ambitny.
  • R – (realistic) – cel powinien być realny, nieprzesadzony i możliwy do zrealizowania.
  • T – (time related) – terminowy — określ ile czasu zajmie Ci realizacji projektu. A przynajmniej załóż, ile Ci to zajmie.

Potem czas wziąć kalendarz w dłoń i zaplanować konkretne zadania, które przybliżą Cię do celu. Jak to zrobić realnie, aby nie robić sobie pod górkę? O tym przeczytasz w artykule Efektywny czas pracy architekta wnętrz. Kolejnym krokiem może być wprowadzenie aplikacji do planowania zadań i kontrolowania projektów.

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial