Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2024
Prowadzę działalność gospodarczą od 16 lat i po drodze nauczyłam się wielu rzeczy. Branża projektowania wnętrz rządzi się swoimi prawami. Projekt wnętrz o powierzchni 80 m2 może zająć nam 50 godzin, jak i 150. Wszystko zależy od sposobu naszego działania. Możemy pracować nad wielkimi projektami i ostatecznie zarobić mniej niż osoba, która projektuje małe wnętrza i na odwrót. Możemy pracować od rana do nocy i w weekendy co zapewne odbije się na naszym zdrowiu i relacjach lub możemy zacząć wszystko planować i stworzyć strategię działania. To nasz wybór i od nas wszystko zależy.
6 uniwersalnych lekcji, gdy chcesz mieć biznes projektowy
Jeśli wolisz oglądać lub słuchać, zapraszam Cię do obejrzenia zapisu transmisji live lub do wysłuchania podcastu.
Branża projektowania wnętrz to nie tylko piękne projekty wnętrz
Założenie własnej firmy jest ryzykowną decyzją. Prowadzenie własnego biznesu projektowego bywa trudne, nawet gdy wybieramy pracę marzeń. Musimy zmierzyć się nie tylko z tworzeniem dobrych projektów wnętrz, ale również z pracą z klientem.
Nauczyłam się, że jeśli czegoś naprawdę chcesz, możesz to osiągnąć. A sposób na osiągnięcie sukcesu to ciężka praca i tysiące godzin poświęconych na rozwój. Nie ma drogi na skróty, bez ciężkiej pracy się nie obejdzie. Musimy zdobyć odpowiedni poziom nasycenia wiedzą i praktykę. Malcolm Gladwell napisał w swojej książce o regule 10 tys. godzin. Polega ona na tym, że oprócz talentu musimy poświęcić odpowiedni czas, aby stać się ekspertami w danej dziedzinie. Myślę, że przyspieszenie przychodzi, gdy korzystamy z doświadczenia innych i uczymy się na ich błędach. Dlatego kilka lat temu założyłam Akademię Przedsiębiorczego Architekta, w której pokazuje jak pójść moimi śladami na skróty. To, co mi zajęło 10 lat, ty możesz zrobić szybciej, jeśli wiesz jakich błędów nie popełniać. Tutaj możesz poczytać o tym, co zmieniło się w życiu Kursantek Akademii, a tutaj znajdziesz najważniejsze informacje.
Założenie własnej firmy jest zawsze bardziej ryzykowną decyzją niż praca dla kogoś innego, ponieważ w biznesie nie ma żadnych gwarancji!
Gdy decydujesz się na drogę przedsiębiorcy, masz możliwość bycia swoim własnym szefem. To Ty decydujesz co i dla kogo będziesz projektował. Ile godzin będziesz pracować, w jaki dni i jak spędzisz czas wolny. Ta wolność, ale też ogromna odpowiedzialność sprawia, że mam poczucie, że to ja kieruje swoim życiem, a nie daje się prowadzić losowi.
Branża projektowania wnętrz: 6 uniwersalnych lekcji, które wyciągnęłam po 16 latach.
Lekcja 1: Planuj pracę nad projektem wnętrz i nie tylko!
Zacznij od planowania ilość projektów, jakie możesz wykonać. Liczy się nie tylko metraż, ale również czas, jaki potrzebujesz na zrobienie kolejnych zadań. Wpisuj w kalendarzu każdy etap projektowy. Ja do tego używam między innymi plannera celu finansowego i wyceny projektu. Na blogu znajdziesz artykuły na temat planowania w branży projektowania wnętrz, w których omawiam:
- Efektywny czas pracy architekta wnętrz.
- Aplikacje dla architektów wnętrz do planowania zadań i projektów
- Od czego zacząć, aby realizować cele?
- Planowanie projektów wnętrz w kalendarzu – jak to zrobić skutecznie?
Lekcja 2: Usprawniaj projektowanie wnętrz i pracuj mądrze.
Wykorzystuj narzędzia, które powodują, że pracujesz szybciej, odpowiednie programy 3D. Jak da się coś zrobić w jednym programie, rób w jednym. Zobacz artykuły, w których opisałam:
Lekcja 3: Hulający biznes projektowy wymaga liczenia.
Licz koszty – zarówno stałe i zmienne. Ja pracuję w tabeli, którą stworzyłam kilka lat temu i cały czas się sprawdza. Bez tego Twoja firma nie będzie działać płynnie, a to może doprowadzić do jej upadku. Większość firm upada w ciągu pierwszego roku od założenia studia projektowania wnętrz. Jeśli chcesz działać prężnie, zaplanuj swoje działania, oblicz ile musisz zarobić na miesiąc i jak duże projekty będziesz wykonywać.
Lekcja 4: Dziel się z innymi tym, co masz.
Dziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pokazuj klientowi, jak działasz i jak pracujesz. Jakie masz zasady i w jakim stylu pracujesz. Daj się polubić i poznać. Ludzie wolą kupować od znajomych niże przypadkowych osób w sieci. Pomagaj innym. Wróci ze zdwojoną siłą.
Lekcja 5: Buduj studio projektowe na swoich zasadach.
Pracuj tak, aby było to zgodne z Tobą. Twórz projekt dla wąskiej grupy idealnych klientów. Komunikuj to wszędzie. Nie pracujesz w stylu nowojorskim? To jest ok. Nisza jest kluczowa. Więcej przeczytasz o tym w artykule Jak opracować strategię marki projektowej?
Lekcja 6: Szczęśliwy projektant wnętrz to wypoczęty projektant wnętrz.
Odpoczywaj. Bez tego się wypalisz. Wierz mi, to kwestia czasu. Zerknij do artykułów:
Inni też mają wątpliwości
Jeżeli chcesz poznać tematy, które nurtują początkujących projektantów zachęcam Cię do zapisu na mój newsletter. Otrzymasz ode mnie nagranie i streszczenie, w którym rozwiewam wiele wątpliwości,