Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2024


Projektowanie wnętrz to Twoja pasja. Zgadłam? Własne studio projektowe było Twoim marzeniem, ale w pewnym momencie zdałeś sobie sprawę, że pracujesz coraz więcej i nie przekłada się to znacząco na rozwój firmy, przypływ klientów czy zarobki.

Przygotowałam dla Ciebie 3 wskazówki – kroki do wykonania, które pozwolą Ci rozwinąć własne studio projektowe, a jednocześnie zyskać cenny czas.

Zanim Ci je przedstawię, muszę zaznaczyć jedną rzecz – ich kolejność jest kluczowa. Nie zabieraj się za krok drugi, jeśli nie wykonałeś pierwszego. Może to Ci jeszcze bardziej utrudnić wprowadzanie zmian.


ROZWIŃ WŁASNE STUDIO PROJEKTOWE

Krok 1

Własne biuro projektowania wnętrz na solidnych fundamentach


Opracuj wszystkie systemy – bez tego nie pójdziesz dalej i z czasem możesz być sfrustrowany, że coś nie wygląda, tak, jak chciałeś. Opracowany system to jasna instrukcja krok po kroku, która tłumaczy, jak funkcjonuje Twoje biuro architektury wnętrz.

Jeśli dasz mi ją do przeczytania, wszystko powinno być w niej jasno opisane i zrozumiałe. Powinnam poznać Twoją markę od podszewki i wiedzieć, co z czego wynika oraz jak działa. Taka instrukcja to podstawa, to dzięki niej oszczędzasz czas i tworzysz checklistę, która krok po kroku ułatwia Ci pracę z inwestorami i współpracownikami.

Nie zastanawiasz się, co odpisać klientowi, jaki jest kolejny etap współpracy, ile poprawek możesz zrobić, ani skąd się dowiesz, czego klient oczekuje od projektu wnętrz.

Opracowane systemy w pracy projektanta wnętrz to między innymi:

własne studio projektowe

Krok 2

Architekt wnętrz i delegowanie zadań.


Zaczyna doskwierać Ci brak czasu. Pracujesz coraz więcej, zaczynasz się męczyć i myślisz, że może warto kogoś zatrudnić i oddelegować część swoich zadań (np. obsługę social mediów, robienie rysunków itp.). Czujesz, że własne studio projektowe to jednak nie taka bułka z masłem.

Próbowałeś kiedyś składać meble Ikea bez instrukcji?
Być może Ci się udało, ale po drodze pojawiły się komplikacje, musiałeś powtarzać czynności wielokrotnie i zastanawiałeś się, czemu jakaś śrubka nie pasuje, a inny element nie jest stabilny i chybocze się na wszystkie strony.

Tak samo jest z delegowaniem zadań. Jeśli nie masz opracowanych systemów, czyli pominąłeś pierwszy i kluczowy krok, to utrudniasz sobie działanie, a delegowanie może przysporzyć Ci niepotrzebnych nerwów.

Kiedy masz już opracowany system, to możesz zacząć zastanawiać się nad efektywnym delegowaniem zadań. Delegowanie jest dobre dla projektanta wnętrz, jeśli ma za dużo pracy, chce zwiększyć moce przerobowe, nie lubi czegoś robić, chce się rozwijać i zyskać czas na spełnianie innych marzeń.

Od czego zacząć delegowanie zadań?

  • Zastanów się – gdzie jesteś, dokąd chcesz iść i wyciągaj wnioski.
  • Pomyśl, co chcesz delegować – czego nie lubisz robić, w czym nie czujesz się dobry, co nie sprawia Ci przyjemności lub co zabiera Ci zbyt dużo czasu (pierwszy kontakt z klientem, wykonywanie inwentaryzacji, rysunków technicznych, prowadzenie social media, szukanie produktów do projektów i tworzenie folderów produktowych – możliwości jest mnóstwo)
  • Przelicz, czy Twoje własne studio projektowe generuje zyski i takie przychody, które pozwalają Ci zatrudnić nową osobę. Jeśli nie – pomyśl, co musisz zrobić, aby to zmienić.
  • Zastanów się, ile jesteś w stanie zapłacić osobie, której będziesz delegować zadania.
  • Przygotuj instrukcję, o której pisałam wcześniej, aby jak najlepiej wdrożyć nową osobę.

Krok 3

Własne studio projektowe i budowanie zespołu



Jeśli chcesz iść dalej i budować zespół, musisz zastanowić się:

  • Czy chcesz zatrudniać na stałe?
  • Czego wymagasz od kandydatów?
  • Z kim chcesz pracować? Jakie cechy charakteru i umiejętności są dla Ciebie istotne?
  • Jaki program musi znać kandydat?
  • Ile potrwa proces wdrażania? Z mojego doświadczenia wynika, że okres wdrażania osoby, która dopiero skończyła lub są 2-3 lata po studiach, trwa do 2 lat.
  • Jak będzie wyglądać rekrutacja?
  • Jak przekażesz wszystkie informacje dotyczący pracy w Twoim biurze projektowania wnętrz? Czy nowy projektant otrzyma gotową instrukcję (tą, którą powinieneś mieć opracowaną w pierwszej kolejności) czy będziesz robić to osobiście? Ja przygotowałam materiały wideo i komplet informacji, które jednym kliknięciem przekazuję nowej osobie w zespole. Dzięki temu także zyskuję czas.
  • Jaką umowę podpiszesz i na jakich zasadach zatrudniasz?
  • Czy będziesz się rozliczać za godziny pracy czy za efekt? Pamiętaj, że każda osoba pracuje w innym tempie, a na początku drogi, projekt może znacznie rozciągnąć się w czasie – to oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty, jeśli rozliczasz się za godzinę pracy.
  • Jak będziesz weryfikować wykonaną pracę?
  • Jakie będzie zaangażowanie pracownika w kontakt z klientem?
tekst alternatywny


Prowadząc własne studio projektowe musisz mieć opracowane podstawy. Pamiętaj, jeśli Ty nie znasz instrukcji – nikt jej nie pozna. Żadna osoba w zespole nie będzie dobrze pracować, jeśli nie wie, co ma robić. Dlatego teraz wróć do początku tego artykułu i sprawdź, co wymaga poprawy i ulepszenia. O budowaniu zespołu nagrałam pełne szkolenie w ramach Akademii Przedsiębiorczego Architekta.


Jeśli chcesz rozhulać własne studio projektowe i cieszyć się prosperującą firmą – te fundamenty są konieczne. Każdy projektant wnętrz powinien je opracować, więc nie zwlekaj – działaj!

Zapraszam Cię do rocznej szkoły dla architektów wnętrz. Akademia Przedsiębiorczego Architekta otwiera się 2 razy w roku. Na mojej platformie jest już ponad 3500 kursantów, którzy przerabiają moje kursy i książki. Zapraszam i Ciebie do naszej społeczności.

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial