Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2024
Czy wiesz, ile zarabia architekt wnętrz? Jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz, na pewno wiesz, ile wynoszą Twoje zarobki. A przynajmniej mam taką nadzieję, bo niestety na jednym z moich webinarów o wycenianiu projektu wnętrz, przekonałam się, że nie każdy projektant wnętrz zna swoją stawkę godzinową, stawkę za m2, podliczone koszty stałe i zmienne to abstrakcja.
Gdy nie znamy kosztów oraz nie liczymy czasu, który poświęca się na projekt, nie wiemy, ile zarabia architekt wnętrz. Niejednokrotnie okazuje się, że płynność finansowa jest wyzwaniem, ponieważ drastycznie zaniżamy swoje stawki, a przekonujemy się o tym, gdy policzymy kilka podstawowych wskaźników, o których wspomniałam. Szczególnie teraz, gdy pojawił się kryzys, a ilość zleceń na projekt wnętrz zmalała, temat płynności finansowej zabiera sen z powiek wielu projektantom wnętrz, którzy są na swoim.
Dlatego we wrześniu 2022 r. organizowałam Bootcamp o płynności finansowej w biznesie projektowym.
Ile zarabia architekt wnętrz?
Jak podają wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-projektant-wnetrz) miesięczne wynagrodzenie całkowite projektantów wnętrz wynosi 4 540 PLN brutto (mediana).
50% projektantów wnętrz otrzymuje pensję od 4 000 PLN do 5 450 PLN.
Najgorzej wynagradzani projektanci wnętrz zarabiają poniżej 4 000 PLN brutto.
Jest to dla Ciebie zaskoczenie?
Proponuję za punkt odniesienia wziąć zarobki zagraniczne. Sprawdziłam, ile zarabia architekt wnętrz za granicą. Z danych ze strony www.jobted.pl dowiadujemy się, że architekt wnętrz w USA zarabia średnio 21 tys. na miesiąc a w Anglii 14 tys. na miesiąc.
Jest to duża różnica, patrząc na zarobki projektantów wnętrz w Polsce, prawda?
Czy projektowanie wnętrz się opłaca?
Patrząc na statystyczne zarobki projektantów wnętrz w Polsce, można zastanawiać się nad tym, czy projektowanie wnętrz się opłaca? Osobiście uważam, że warto na to spojrzeć z innej perspektywy.
Jeśli czujesz, że chcesz nauczyć się projektować wnętrza i założyć firmę projektową lub już ją masz, pomyśl, jak sprawić, aby Twoja pasja przyniosła Ci zyski na miarę Twojego celu finansowego. Tym samym pytanie Ile zarabia architekt wnętrz, powinno brzmieć:
- Ile chcę zarabiać jako projektant wnętrz?
- Co zrobię, aby to osiągnąć?
- Jak skonstruuję swoją ofertę, a by zrealizować cel finansowy?
To podstawy strategii finansowej w biznesie projektowym. Szczegółowo omówiłam to podczas Bootcampu — trzech warsztatowych webinarach dla projektantów wnętrz.
To nie dotyczy tylko projektowania wnętrz. Czy prowadzenie kawiarni się opłaca? Jedna osoba powie, że zupełnie nie. Inna z entuzjazmem przyzna, że to żyła złota. Wszystko zależy od tego, jak prowadzimy własny biznes. Dlatego chciałabym się z Tobą podzielić tym, co możemy zrobić, aby zarabiać więcej.
Co możemy zrobić, aby zarabiać więcej jako projektant wnętrz?
1. Lepsza organizacja pracy nad projektem to większy zarobek bez podnoszenia stawki.
Zacznij liczyć czas swojej pracy np. z aplikacją Toggle. W jakim celu? Aby wiedzieć jakie czynności ile czasu nam zajmują.
Ile potrzebujemy na modelowanie 3D, a ile na zrobienie dokumentacji technicznej? Jeśli usprawnisz to, co zajmuje Ci najwięcej czasu, ostatecznie zarobisz więcej nawet bez podnoszenia stawki. Dlaczego? Ponieważ spędzisz nad tym mniej czasu, a dzięki temu wzrośnie Twoja stawka godzinowa i zyskasz czas na inne rzeczy. Dzięki tym prostym obliczeniom dowiesz się realnie ile zarabia architekt wnętrz i czy taka stawka Cię zadowala.
Przykład? Jeśli zarabiasz 3000 zł i poświęcisz temu 30 godzin — zarobisz 100 zł za godzinę. Jeśli poświęcisz temu 60 godzin, Twoja stawka godzinowa maleje.
Dlatego równie istotne jest blokowanie rozpraszaczy. Wyłącz social media. Nie siedź na stronach z modelami 3D, bo tak jest przyjemniej. Jeśli liczysz czas aplikacją, nie możesz jej oszukać, że w tym czasie projektujesz. Wyłącz wszystkie dźwiękowe powiadomienia.
Mój zespół i kursanci posługują się specjalnym plannerem godzin w Excelu, w którym mamy dwie kolumny: ,,Myślę, że zajmie mi to …” i ,,Zajęło mi to”. Z jakich względów tak robimy? Aby dowiedzieć się, co udaje nam się tworzyć szybciej, a co jednak wymaga większego nakładu czasu.
Dzięki temu możemy ulepszać swoje planowanie. Planujemy pracę realnie, zgodnie z rzeczywistym czasem, którego potrzebujemy, a przy tym od razu możemy wyciągnąć wnioski, co powinniśmy usprawnić i przyspieszyć.
Projektowanie wnętrz to praca kreatywna. Nie zawsze da się ją sprowadzić do samych liczb. Jednak uciekając od liczenia czasu, sami skazujemy się na pracę po godzinach, niewyrabianie się w terminach i niewystarczające wynagrodzenie.
2. Planowanie przychodów w firmie projektowej.
- Ile chcesz projektów robić?
- Ile możesz zrobić projektów w danym miesiącu?
- A ile powinieneś ich zrobić, aby osiągnąć cel finansowy.
- Ile średnio kosztuje twój projekt?
- Jaka jest średnia wielkość projektu wnętrz?
Są to dane, które pomogą Ci w planowaniu wielkości przyjmowanych zleceń oraz ich ilości, aby osiągnąć cel finansowy. Tak, abyś wiedział dokładnie, kiedy kończysz i zaczynasz nowy projekt wnętrz.
Omówiłam to dokładnie na webinarze o wyceniu pracy i projektu wnętrz. To wszystko da się zaplanować. Warto stworzyć system, w tym system wyceniania projektu wnętrz. Ja do tego używam plannera i Tobie także polecam. Oprócz tego przemyśl, czy masz już plan B (a czasem plan C i D też się przyda).
3. Automatyzacja uwalnia Twój czas i pozwala Ci unikać robienia wciąż tego samego od nowa.
Przykłady:
- Szablony maili do klienta z gotowymi odpowiedziami.
- Szablon briefu z wytycznymi projektowymi, które klient akceptuje, oczywiście do każdego etapu.
- Bazy modeli 3d oraz tekstur, aby działać również offline. Na blogu znajdziesz kilku producentów, którzy udostępniają modele 3D,
- Lista pomysłów na posty i planner, aby nie tracić czasu na wymyślanie tematów do social media.
- Formularz i gotowy system obsługi klienta przy pierwszym kontakcie, gdy pyta o ofertę.
Gotowe rozwiązania oszczędzają Twój czas i powodują, że masz go pod dostatkiem na pracę twórczą. Możesz ustawić gotowe odpowiedzi do messengera czy ustawić bota na FB.
4. Grupowanie zadań i planowanie projektów wnętrz w kalendarzu.
Jak kręcisz TikToki, to np. w poniedziałek. Jak jeździsz wybierać płytki to raz na 2 tygodnie. Tworzysz dokumentację fotograficzną ulubionych wzorów wraz z numerami katalogowymi i cenami.
Grupuj zadania, jeśli są ze sobą powiązane i zrób to za jednym zamachem, w jednym bloku czasowym. Do tego konieczne jest planowanie działań w kalendarzu — wypisujesz daty wszystkich etapów projektowych. Zostawiasz puste bloki jako bufory na rzeczy nieprzewidziane. Kłania się tutaj zasada 60/40, którą opisywałam w artykule o efektywnym czasie pracy architekta wnętrz. Czy czytałeś już także artykuł o tym jak ulepszyć swoje planowanie?
5. Stwórz strategię działania swojej firmy projektowej.
Ile etapów ma każdy Twój projekt? Rozpisz je na kartce lub w Canvie. Jeśli usprawnisz proces projektowy (ja skróciłam go o połowę), możesz wykonać nawet 2 razy więcej projektów lub po prostu pojechać na wakacje 🙂 Bez tego pojawiają się najczęstsze błędy w ofercie na projekt wnętrz, a projekty wnętrz się przeciągają.
6. Pozyskaj więcej klientów na projekt wnętrz.
Nie chodzi tu o to, aby pracować od rana do nocy, ale aby mieć większy wybór wśród klientów lepiej płacących. Jeśli do tej pory robiłeś pojedyncze pomieszczenia, to musisz dotrzeć do większej ilości osób. Tylko pewien procent potencjalnych klientów (najczęściej ok. 2%) będzie chciało zamówić u ciebie projekt wnętrza.
Inną opcją jest zmiana strategii. Jeśli z obliczeń wiesz, że np. więcej zarobisz, projektując mieszkania powyżej 80 m2, a jednocześnie wtedy możesz mieć mniej projektów na głowie, to może warto zmienić kierunek działania?
Na blogu znajdziesz artykuł o pozyskiwaniu klientów, o promowaniu studia projektowania wnętrz oraz o tym, jak poradzić sobie z przestojem w projektach wnętrz. A na mojej platformie kursowej czekają na Ciebie webinary i kursy online o tematyce promowania studia projektowego i pozyskania klientów.
7. Dobrze zrobiona oferta na projekt wnętrz może zwiększyć szansę na podpisanie umowy.
Jeśli chcesz szybko tworzyć oferty, przygotuj szablon oferty, np. w programie Canva. Koniecznie unikaj tych najczęstszych błędów.
8. Może czas na delegowanie zadań?
Część projektów lub etapów projektu możesz oddelegować. Być może będziesz chciał pozbyć się tworzenia wizualizacji lub rysunków technicznych? To także może spowodować, że ostatecznie zarobisz więcej.
Pomimo że część wynagrodzenia musisz przekazać pracownikowi, może on wykonać zadanie dużo szybciej od Ciebie. W tym czasie Ty możesz zająć się czym innym, co zwiększy Twoje przychody, np. zrobić konsultacje online. Są też osoby, które chętnie wykonają inwentaryzacje lokalu i zrobią dokumentację zdjęciową. Na rynku pojawiły się też firmy, które skanują wnętrza w 3D i otrzymujesz gotowy model np. w SKP.
Daj mi znać, która wskazówka była dla Ciebie najcenniejsza i co wprowadzisz u siebie w pierwszej kolejności? Co myślisz o takim punkcie widzenia? Ile zarabia architekt wnętrz według Ciebie?
Funkcja trackback/Funkcja pingback