Projektowanie łazienki może być nie lada wyzwaniem. W tym artykule mam dla Ciebie 10 tipów projektowych, dzięki którym unikniesz błędów projektowych! Zanim do nich przejdę, mam dla Ciebie jeszcze jedną, dodatkową wskazówkę.

Zanim zabierzesz się za projektowanie łazienki, dokładnie przeanalizuj potrzeby swojego klienta.

Dzięki gotowemu formularzowi z pytaniami zdobędziesz wytyczne projektowe, które potem możesz spisać i uzupełnić – stworzyć brief, który pisemnie powinien zaakceptować klient. Dzięki temu oszczędzić czas i unikniesz zbędnych poprawek, a projektowanie łazienki przebiegnie sprawniej i z lepszym rezultatem. Z poprzednich artykułów na blogu dowiesz się, jakie pytania zadać klientowi oraz jakich błędów nie popełnić, tworząc wytyczne do projektu wnętrz oraz robiąc analizę potrzeb klienta.

10 technicznych tipów – na co zwrócić uwagę, gdy projektujesz łazienkę?

1. Sprawdź, czy uwzględniłeś dostęp powietrza do kratki wentylacyjnej. Jeśli planowałeś zrobić szafkę w tym miejscu, możesz zrobić ją niżej. Nie musisz robić górnej części szafki, jeśli jest podwieszona prawie pod sufitem. Zostaw szczelinę i nie projektuj zamknięcia górnej części szafki. 

2. Pamiętaj o rewizji do ogrzewania podłogowego. Nie możesz zablokować do niej dostępu. 

3. Piec z otwartą komorą spalania – nie możesz go szczelnie zamknąć.

4. Pamiętaj o podcięciu wentylacyjnym lub otworze w drzwiach do łazienki. Przy dobieraniu kolorów drzwi nie zapomnij o doborze zamków oraz klamek. 

5. Kierunek otwierania drzwi w łazience powinien być na zewnątrz – niestety wiele osób o tym zapomina. 

6. Jeśli w łazience jest okno, trzeba zaplanować jego wykończenie. Czy zdecydujesz się na parapet, czy chcesz obudować wnękę płytkami, a może tylko farba zmywalna? 

7. Sprawdź, czy możliwy jest montaż odpływu liniowego. To nie zawsze jest możliwe. Dużo zależy od tego, z jakich warstw składa się posadzka i czy da się w nich uzyskać spadek oraz montaż odpływu. Jeśli projektujesz odpływ w łazience w bloku, musisz dobrać jak najniższy odpływ liniowy, który ma np. 5 cm.

tekst alternatywny

8. Odpływ liniowy pod prysznicem wymaga, aby był zachowany spadek 2%. Pamiętaj, aby przemyśleć ułożenie płytek. Możesz rozpoczynać zawsze od linii spadku. 

 TIP: Sprawdź i dopisz do swojej checklisty kolejną pozycję: czy w dokumentacji technicznej jest informacja o wielkości spadku? 

9. Gniazda prądowe oddalone 60 cm od strefy mokrej w tym umywalki, wanny czy prysznica. Zobacz przykład poniżej: pralka przy kabinie i pralka odsunięta od kabiny prysznicowej. 

10. Kabina prysznicowa może okazać się za szeroka, jeżeli nie weźmie się pod uwagę grubości płytek. Przy płytkach o grubości np. 10 mm doliczam ok. 5 mm kleju, czyli po obu stronach kabiny wychodzi łącznie ok. 30 mm. Musimy to uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu. Szerokość pomieszczenia lub wnęki na kabinę się zmniejszy.

Ważne jest również to, czy ściany są proste. Jeśli tworzysz projekt na odległość, poproś o sprawdzenie rzeczywistego wymiaru po położeniu płytek. Poproś, aby klient zmierzył szerokość na różnych wysokościach (upewnisz się, że ściany są proste, a grubość kleju równomierna).

Zobacz także…

tekst alternatywny
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial